Hlavní navigace

Články označené nálepkou programování

 • Ruby Eigenclass (Singleton Class)

  Pri čítaní knihy Metaprogramming Ruby od Paolo Perrotta (pragprog.com) som narazil na zaujímavú informáciu, ktorá ma prekvapila a o ktorú by som sa tu rád podelil. Jedná sa o Eigenclass (niekedy nesprávne nazývaná aj Singleton Class). Poďme si teda postupne ozrejmiť o čo sa vlastne jedná. Singleton metódy
  12. 2. 2010 9:00
 • Go - nový programovací jazyk od Googlu

  Původně jsem chtěl napsat příspěvek o 2 přednáškách na téma Google Wave z Google Developer Day, ale když jsem se dnes ráno dozvěděl, že Google vydal nový open-source programovací jazyk, tak jsem se rozhodl, že ho vyzkouším a napíši o něm. Instalace (Debian Squeeze/amd64) Nejdříve je potřeba přidat do .bashrc proměnné $GOROOT, $GOOS, $GOARCH a $GOBIN
  12. 11. 2009 10:35 (aktualizováno)
 • Zrychlujeme web

  Úvodem je nutno připomenout, že neexistuje žádný konkrétní způsob, kterak načítání a samotný chod webové stránky urychlit. Vždy se jedná jen o sadu pravidel a triků, kterak zoptimalizovat stávající stav. Každý požadavek je drahý Browser musí nejdříve získat z názvu domény adresu, navázat TCP spojení a poté si vyžádat stránku, styly, scripty a obrázky. I když je naše „vzdálenost“ k serveru třebas jen 20ms, musíme to vynásobit počtem požadavků.
 • Ruby on Rails - Vnořené šablony

  Prvním praktickým článkem bych vám rád představil plugin do webového frameworku Ruby on Rails nazvaný Nested Layouts (česky pak Vnořené šablony). K porozumění vám bude stačit základní znalost frameworku a web designu. Při tvorbě aplikací jste se již určitě setkali s problémem, kdy jste části stránky potřebovali v nějakých případech skrývat, či měnit v závislosti na různých okolnostech…
  9. 11. 2009 0:11 (aktualizováno)
 • Používejte geniální CAPTCHA techniku

  Útoky spamarů na webové služby nabírá každým dnem na obrátkách. Jejich hlavní premisou, kromě zasílání všemožných mailů a všemožné adresy, je také hledání formulářů na různých stránkách internetu a skrz ně zasílat zprávy, většinou s obsahem odkazu na nákup prášků pro zvyšování potence (každý ví, o jakou tabletu se jedná) a jiných potencionálně nebezpečných věcí, s cílem přilákat k sobě zákazníky.
  16. 4. 2010 11:33 (aktualizováno)
 • Chudáci uživatelé

  Miluju testování nových projektů. Hodně se u toho zabavím. Akorát je mi trochu líto těch uživatelů pokud se něco dostane ven :) Připomíná mi to tak trochu pohádku tahali řepu tahali. Jooo, programátoři byli, jsou a vždycky budou trošku zvláštní tvorové. Přemýšlí nad kódem a jeho logikou, uživatelnost ale zůstává stranou :)
  16. 4. 2010 11:34 (aktualizováno)
 • Vypršení životnosti relace – vyřešení pomocí AJAX

  V předchozím článku o vypršení životnosti relace jsem popisoval dvě možnosti, jak tento problém řešit. První možnost byla prodloužit životnost relace přímo v nastavení PHP, avšak tato možnost se zdá bytí neschůdná, neboť zbytečně zatěžuje server a může vést až k výpadku serveru. Druhá možnost se opírá o prodlužování relací. V této části článku vytvořím službu s využitím AJAX, která nám bude automaticky prodlužovat relace a tím uchovávat data aktivního uživatele na serveru.
  16. 4. 2010 11:34 (aktualizováno)
 • Potrefené husy a školácké chyby na Mikroblogy.cz

  Drobné kritické rýpnutí v postu Školácká chyba na Mikroblogy.cz pro Facebook vyvolalo rozsáhlou diskusi o domnělých motivech, názorech či komplexech kritika. Jan Řežab nejprve zaútočil a teprve po několika minutách se za chybu omluvil. Bohužel se ale nechal tahat programátorem za fusekli a včera pozdě večer poněkud předčasně napsal, že programátor chybu „dnes odpoledne opravil a posílá své pozdravy“. Chyba opravena stále není a dokonce roste, ze 101 součet vyrostl na 102 procenta.
  3. 2. 2009 10:00 (aktualizováno)
 • Školácká chyba na Mikroblogy.cz pro Facebook

  Internetové aplikace trpí už celé desetiletí amatérismem programátorů, kteří nezvládají banální algoritmy. Poslední ukázkou je nezvládnutý graf na Mikroblogy.cz pro Facebook, kde programátor neumí zaokrouhlovat a nevadí mu výsledných celkových 101 %.