Hlavní navigace

wiki*

  • Wikimedia Česká republika: první Valná hromada

    Včera se sešla ustavující valná hromada pobočky Wikimedia Česká republika. Jaká byla pohledem přímého účastníka? Dramatická. Co to změní pro Věru Pohlovou? Nic. Co to může přinést Wikipedii? Dlouhodobě, dost prospěchu. 31.5. kapitulací Búrů skončily Búrské války, což mělo za následek zánik nezávislých nizozemsky mluvících búrských republik. Také byl zahájen provoz parní tramvaje v Brně. A také se sešla ustavující valná hromada pobočky Wikimedia Česká republika.
    1. 6. 2008 14:15 (aktualizováno)
  • Google Knols - konkurence Wikipedie?

    Minulý pátek Google oznámil práce na projektu nazvaném knols – platformě pro publikaci znalostního obsahu uživateli. První ukázkový příklad, jak budou knols stránky vypadat, připomíná něco mezi článkem Wikipedie a blogem. Pochopitelně to vyvolalo smršť komentářů na blozích, většina komentujících to interpretuje tak, že se Google pouští do boje s Wikipedií – motivace je jasná, hledání znalostí tvoří významnou část hledání, Wikipedie je dost obvyklou odpovědí, a je bez AdSense…
    1. 6. 2008 10:14 (aktualizováno)
  • Spameři proti spamerům

    Trocha investigativního blogování o pozadí jedné protispamové aktivity – bohužel s neveselým závěrem. Boj Maxima Černého (spamy.cz) se spamem má zajímavé souvislosti – a nadšenci, naivkové, a třeba i Vojtěch Bednář v článku Lupě, kteří podpořili či zpropagovali Den proti spamu, se možná podiví, čemu že to vlastně nepřímo zvedají pagerank.
    17. 12. 2007 17:38 (aktualizováno)
  • Skutečné problémy Wikipedie: pro čtenáře vs. pro autory

    Posledně jsem poněkud sepsul české kritiky Wikipedie – ale Wikipedie kritiku potřebuje, a „když nás nikdo inteligentně nekritizuje, musíme se kritizovat sami“. V několika příspěvcíh bych proto rád upozornil na několik témat, které chápu jako možné skutečné problémy Wikipedie. Tentokrát na rozpor Wikipedie pro čtenáře vs. pro editory, encyklopedie vs. wiki.
    1. 6. 2008 10:15 (aktualizováno)
  • Hloupost a bída kritiků wiki

    Dle Jana Lipšanského je Wikipedie neobjektivní a poněkud protikatolická. Podle Michala Černého je zase plná lidí, kteří nepíší pro obecné blaho, ale z jiných důvodů: třeba pro zájem nějaké lobby, popřípadě s cílem poškodit „ty druhé“. Hrůza. A latentně protikatolická je určitě taky – vizte článek o Antonínu Koniášovi. Ale jak jsou na tom kritici Wikipedie?
    1. 6. 2008 10:16 (aktualizováno)
  • Anglická Wikipedie je z větší části hotová

    Jistě, nadpis je trochu nadpisovitě zkreslující. Tedy přesněji: statistiky ukazují, že se v posledních 8 měsících snižuje rychlost upravování anglické Wikipedie (očištěná o úpravy zase navrácené k původnímu stavu, t.j. převážně vandalismus). Viz následující graf, který vytvořil Robert A. Rohde Tolik fakta. Jak tomu rozumím: Rychlost upravování (měřená v editacích) je první derivací celkového počtu úprav, růst Wikipedie tedy prošel inflexním bodem…
    1. 6. 2008 10:16 (aktualizováno)
  • Wikimedia, -pedia, -ia - vyznáte se v tom?

    Člověk si zvykne na ledacos. Po letech užívání už těžko rozlišuje, co může být na první pohled nepřehledné a zmatené. Například – jména a značky Wikimedia. Ale, jak to působí na někoho, kdo se s tím denně nesetkává? Třeba mi pomůžete odpovědět. Kolem známé Wikipedie se motá řada slov, jmen a značek – nejprve asi bude nejlepší je trochu probrat
    1. 6. 2008 10:16 (aktualizováno)
  • Jano, Vladano, Michale... nespamujte!

    Chodí vám maily zmatených slečen odpovídajících na seznamku, ač v žádné nejste? Nedivte se, jde o spam na pornostránky – rozesílaný na adresy ze zneužité databáze kontaktů domén CZ-NICu, kterou kdysi kdosi získal, a od té doby čas od času ospamuje…
    20. 5. 2007 1:30 (aktualizováno)
  • Odkazy z Wikipedie bez nofollow

    Když anglická verze Wikipedie zavedla nofollow u odkazů , vyvolalo to plno reakcí. Jenomže, to nofollow není tak docela absolutní – ne každý externí link je pro Wikipedii externí. SEO-spameři na to zřejmě přišli okamžitě, nyní se to profláklo veřejně. Z pohledu SEO o záležitosti informuje Exploit in Wikipedia: It is wide open for spamming
    11. 5. 2007 18:08 (aktualizováno)
  • Nefungují weby 2.0 proto, že jsou čeští uživatelé líní?

    Příspěvek k otázce konverze běžného návštěvníka v aktivního spolutvůrce obsahu - jsou čeští uživatelé méně ochotní podílet se na obsahu než jinde? Pro alespoň částečnou odpověď jsem zkusil projít trochu statistik Wikipedie. Předpokladem mnoha webových služeb označovaných nálepkou"2.0" je, že část uživatelů se z pasivních konzumentů změní v aktivní tvůrce obsahu – edituje wiki, vkládá a hodnotí odkazy v bookmarkovacích systémech, posílá videa. Ale – jak velká je ta část…
    1. 6. 2008 10:16 (aktualizováno)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).