Hlavní navigace

RailsWorx Warťásek

  • nginx a Ruby On Rails

    V dnešním příspěvku jsem se rozhodl popsat konfiguraci nginx a Ruby On Rails. Nginx je http/reverzní proxy napsaný Igorem Sysoevem. Proč nginx? Přehlednější konfigurační soubory Nižší paměťová naročnost v porovnání s Apachem Instalace nginx na debianu: aptitude install nginx Spuštění: /etc/init.d/nginx start
    3. 3. 2010 10:11 (aktualizováno)
  • Ruby Eigenclass (Singleton Class)

    Pri čítaní knihy Metaprogramming Ruby od Paolo Perrotta (pragprog.com) som narazil na zaujímavú informáciu, ktorá ma prekvapila a o ktorú by som sa tu rád podelil. Jedná sa o Eigenclass (niekedy nesprávne nazývaná aj Singleton Class). Poďme si teda postupne ozrejmiť o čo sa vlastne jedná. Singleton metódy
    12. 2. 2010 9:00
  • Kdo buduje obsah komunitních webů?

    Jako jednu z hlavních otázek při tvorbě nové webové aplikace si musíme položit otázku „Kdo a jak jí bude používat“. Nemáme-li o této otázce jasno během 3 vteřin, pak bychom měli tvorbu takové aplikace zvážit. Další velice důležitou otázkou je, kdo bude vytvářet obsah naší aplikace. Zcela upřímně, prázdné weby bez informací nebo nějakého dění, dnes již nikoho nezajímají a uživatelé na nich nemají tendenci zůstávat, ba se k nim každý den vracet…
  • In-Page Editing

    Urob to priamo Mnoho programov má jedno miesto pre vstup a druhé pre výstup, spracovávajúc ich ako osobitné procesy. Používateľský mentálny model v tom ale nevidí rozdiel. Jedno zo základných pravidiel hovorí: Dovoľte vstup všade tam, kde máte výstup. Vo všeobecnosti by sme mali vytvoriť rozhranie tak, aby reagovalo priamo na užívateľskú interakciu. My si popíšeme ten najpoužívanejší.
    18. 1. 2010 12:57 (aktualizováno)
  • Recenze knihy Collective Intelligence

    Kniha – Collective Intelligence Autor – Toby Segaran Jazyk – angličtina ISBN – 978–0–596–52932–1 Zajímalo vás někdy, jak vám některé online obchody dokáží doporučit produkty, které by vás mohly zaujmout, kterak na dnes velmi populárním facebooku funguje doporučování přátel a mnoho dalších funkcí moderních webů ? Tato kniha vám to může snadno objasnit, bohužel však není určena každému čtenáři…
    14. 1. 2010 9:14 (aktualizováno)
  • Web navigation testing methods

    this article is based on the book “Designing Web Navigation” An important thing in the web development is a design of web navigation. Especially when we are talking about a complex multifunctional web site, such as social network. You can try to design the web navigation „from the ground up“, it is a difficult and interesting way…
    18. 12. 2009 17:43 (aktualizováno)
  • Git - základy

    Git je distribuovaný systém správy verzí. Mezi jeho hlavní výhody patří snadné vytváření větví (branch) a jejich slučování (merge). Díky tomu, že má vývojář celý repozitář u sebe může commitovat, mergovat nebo vytvářet nové větve i když je offline. Git má oproti jiným SCM nástrojům výhodu i v tzv staging area neboli indexu. Po přidání souborů si může vývojář znovu projít nové nebo změněné soubory než provede commit.
    14. 12. 2009 20:50 (aktualizováno)
  • Sign-up framework

    Na téma „jak přivést uživatele na své stránky“ už bylo napsáno článků dost a dost, představme si tedy, že jsme již v situaci, kdy o nás uživatelé vědí a nějakým způsobem se proklikali až k naší službě. V tuto chvíli přichází možná ten nejkritičtější moment, který velmi výrazně ovlivní , zdali budeme mít možnost získat nového uživatele, nebo o jednoho možná nenávratně přijdeme- první dojem – moment, kdy se návštěvník rozhoduje, jestli je pro něj naše služba atraktivní…
    18. 12. 2009 11:45 (aktualizováno)
  • Go - nový programovací jazyk od Googlu

    Původně jsem chtěl napsat příspěvek o 2 přednáškách na téma Google Wave z Google Developer Day, ale když jsem se dnes ráno dozvěděl, že Google vydal nový open-source programovací jazyk, tak jsem se rozhodl, že ho vyzkouším a napíši o něm. Instalace (Debian Squeeze/amd64) Nejdříve je potřeba přidat do .bashrc proměnné $GOROOT, $GOOS, $GOARCH a $GOBIN
    12. 11. 2009 10:35 (aktualizováno)
  • Zrychlujeme web

    Úvodem je nutno připomenout, že neexistuje žádný konkrétní způsob, kterak načítání a samotný chod webové stránky urychlit. Vždy se jedná jen o sadu pravidel a triků, kterak zoptimalizovat stávající stav. Každý požadavek je drahý Browser musí nejdříve získat z názvu domény adresu, navázat TCP spojení a poté si vyžádat stránku, styly, scripty a obrázky. I když je naše „vzdálenost“ k serveru třebas jen 20ms, musíme to vynásobit počtem požadavků.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).