Hlavní navigace

Instalace a používání SJphone (softwarový VoIP klient)

14. 6. 2008 19:50 (aktualizováno) Petr Ocásek

SJphone je stabilní a vyspělý softwarový VoIP klient, který je v základní (plně dostačující) verzi dostupný zdarma (i pro komerční využití). SJphone podporuje různé známé kodeky a protokoly, včetně dnes nejpoužívanějšich H.323 a SIPu, jsou dostupné verze pro MS Windows, PocketPC, Linux, MAC OS X a PDA. Program funguje bez problémů i za NATem.

  1. stažení: www.sjlabs.com/sjp­.html. (Na těchto stránkách samozřejmě naleznete i uživatelský manuál a quickstart průvodce, ovšem jen v anglickém jazyce)
  2. instalace: vcelku pochopitelně ji popisuje tento PDF dokument od spol. HA-VEL, proto se jí nebudu dále věnovat. Jen doplním, že pro firemní a podobná homogenní prostředí se stejnou konfigurací lze vytvořit profil (ve výsledku asi 5kB .ini soubor), který potřebnou uživatelskou konfiguraci usnadní jen na zadání uživatelského jména a hesla, takže opravdu není co zkazit.
  3. registrace produktu: Pro vypnutí občasného zobrazení reklamního banneru je potřeba provést zdarma on-line registraci na adrese http://labs.sof­tjoys.com/reg/. Číslo, které Vám přijde e-mailem se zadává do „options“-„support“. Menu „options“ vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem na displej telefonu.
  4. používání: popis nejdůležitějších ovládacích prvků:Popis SJphone
  5. pokud něco nefunguje: doporučuji zkontrolovat firewall, správný login a heslo, nastavení mikrofonu/repro­duktorů a to, že na displeji opravdu vidíte „registered as sip:xx@nejaky­server“. A pokud se nemůžete dovolat (hlásí, že číslo neexistuje, je obsazené atp.) zkontrolujte zda opravdu vytáčíte správné číslo (pozor na předvolby a na adresář, občas se tam uloží nesmysl).
  6. další vývoj a placená verze: do obou verzí se připravuje QoS, placená verze obsahuje již dnes podporu kodeků G.729 a G.723.1. Připravuje se rozšíření placené verze o videokomunikaci (skrze kodeky H.263/H.261), instant messaging vč. podpory protokolu Jabberu atp. Placená verze stojí 95,– USD, nicméně pokud se obejdete bez IM a videokomunikace, téměř jistě si vystačíte i s verzí dostupnou zdarma.

Sdílený adresář – nevíte jak na ILS?

Tento klient podporuje i sdílený adresář přes službu ILS (Internet Locator Server). Pokud máte s touto službou zkušenosti, uvítám pokud je napíšete do diskuze nebo přímo na adresu petr.ocasek(za­vináč)beneta.cz.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).