Hlavní navigace

Hledáme možnosti rozšíření telefonní kapacity (II. díl)

14. 6. 2008 19:50 (aktualizováno) Petr Ocásek

V minulém díle jste si mohli přečíst náš problém nedostačující kapacity telefonního spojení. Prozkoumali jsme, i díky vašim komentářům, různá řešení, z nichž se jako nejvýhodnější ukázalo (nepříliš překvapivě) VoIP na softwarové ústředně Asterisk. Ale nepředbíhejme…

Zajímavou studnicí informací se jeví především nezaujatý diskuzní portál www.telefonuje­me.com, provozovaným Edou Kučerou, kde jsou mimojiné i poutavé příspěvky zástupců jednotlivých provozovatelů a dodavatelů telefonování přes internet.

Investice do technologie VoIP se nám zdá výhodná zejména proto, že snižuje prakticky na nulu možnost rychlého morálního zastarání hardwarové ústředny, nemluvě o někdy problematické rozšiřitelnosti. A kromě toho že VoIP je dnes prostě cool, tak si jako softwarová firma dokážeme představit jeho praktickou integraci s našimi aplikacemi, což bude výhoda pro nás i naše klienty.

O zmíněném Asterisku se tam dočtete v podstatě jako o standardním open-source softwaru, široce používaném i českými VoIP operátory (např. Voipex, …). Kromě toho, je pro něj u nás (nejen v Praze) snadno dostupné vše od hardware přes rozšiřující licence pro komerční kodeky po technickou podporu – stačí se podívat na zobrazované reklamní odkazy na Google. Toto vše, spolu s faktem že:

  • jde open-source který nás nečiní závislým na konkrétním hardware, dodavateli či funkcích
  • který má otevřené „API“ pro několik programovacích ja­zyků
  • lze jej v ČR pořídit již nainstalovaný včetně webového rozhraní v češtině (např. balíček: otestování kompatibility hw + instalace linuxu + instalace Asterisku a webového rozhraní + konfigurace na klíč za necelých 13.000,– Kč bez DPH)
  • lze v ČR vybírat z několika firem které se Asterisku hodně věnují a rádi poradí nebo provedou lokální či vzdálenou instalaci
  • lze snadno nainstalovat např. na Debian (netestovaný postup zde, testovaná speciální distribuce Colinuxu pro Windows zvaná AstWind zde a zde)
  • lze připojit v podstatě k jakémukoli VoIP operátorovi včetně nejmodernějšího protokolu SIP

… z něj učinilo jasného favorita, kterého jsme se rozhodli ozkoušet v praxi. O praktické zkušnosti se s Vámi podělíme příště.

Relevantní odkazy:

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).