Jak asi vypadají stránky lidí jež je používají jen k jednomu účelu? K informování o svém koníčku, nebo prostě k propagovaní své oblíbené činnosti. Jak vypadají weby lidí kteří jsou vlastně totální amtéři?
Hledal jsem a našel jsem skupinu lidí, která nejspíš nemá s webem nic společného. Tedy v základu.
Tihl elidé mají svoje webové stránky a povětšinou používají různé polotovary, jako řešení pro svoje potřeby. O jaké lidi se jedná (ne, nebojtese není to svaz vetešníků)? Jedná se o milovníky potkana laboratorního. Jeho chovatele a takříkajíc fanoušky.
Co jsem zjistil jako první je fakt, že jen malo kdo si udělal stránky stoprocetně vlastní. Pokud tak učinil , málokdy sáhl po nějakém skriptovém jazyce a když už sáhl, tak to bylo PHP.
Dalším společným jmenovatelem jsou free hostingy. Převážně WebZdarma. Další obrovskou skupinou jsou uživatelé, kteří využívají služeb serveru estranky.cz. To mě překvapilo, obecně jich asi není v žádné skupině takové procento jako tady (cca 50%).
Z toho je jasně patrno, že jen několik jednotlivců, byužívá vlastní hosting (pravděpodobně z ekonomických důvodů) a málo kdo se nějak vážněji vyzná v tvorbě webových aplikací (záměrně píšu aplikace protože, kód v PHP čítající desítky Kb nelze nazvat nijak jinak).
Jen malá skupinka popustila uzdu tvůrčímu snažení a použila HTML (jen HTML), vzhledově to pak už není nějak ono.
Příklad za všechny: http://www.chsmouseville.wz.cz/
Z hlediska designu je nejspíš v rámci možností a schopností autora, účel to splňuje a snad jen té růžové mohlo být méně.
Stránky stejně tak kompletně v HTML ale pojaté poněkud lépe a hlavně s poněkud větším citem jsou například tyto: http://www.lmgrattery.com/
Je na nich znát že autor zjevně ušel kus cesty. A na první pohled mají i slušný potenciál zaujmout. Jedinou chybou je snaha o dvoujazyčnost, která nefunguje (technicky).
Překvapením je i to, že většina autorů přesto že používá hosting umožňující PHP a MySql po těchto nástrojích nesáhla. Opět to potvrzuje nízor, že se jedná o autory amatérské. ˇUčel takříkajíc světí prostředky!
Ze zástupců takříkajíc Estránkových autorů uvádím jen namátkou je jich skutečně hodně.
Například: http://www.utahraptor.estranky.cz/
Spracování takové jaké estranky.cz umožňují takže plus mínus použitelné a hezké. Jen je škoda, že málokdo dá dověci větší dávku invence, protože celkem hodně stránek si je podobných, což je bohužel limitujícím faktorem právě služby Estranky (v podstatě je to jeden web s několika šablonami).
Příklady: http://www.nergita.estranky.cz/ , http://www.odadelky.estranky.cz/ , http://www.theblackhole-photos.estranky.cz/.
Teď je třeba říci, že z přibližně 30 webů na jedno téma (tedy chov potkanů) Jich vyčnívá jen několik.
Vlastní doménou a využitím PHP se můhou pochlubit například: http://navel-rat.eu/ . Stránky původně v HTML jsou doplněny o PHP galerii. SAmotný vzhled je celkem pěkně vyladěný a dal by se nazvat zajímavým.
Poslední který mě zaujal je web vytvořený pomocí redakčního systému o kterém více zjistíte zde: http://rs.reality-show.net/ tento redakční systém je celkem zajímavý a již jsem si ho všiml na několika projektech. Kdy celkem snadno splní požadavky. Zde byl použit pro vytvoření plně dynamických stránek o chovné stanici. Stránky jsou na adrese http://mimca.grovik.net
Stránky jsou docela hezké na pohled. I když redesign by nebyl uplně marný (hlavně trošku oživit byrvy), ale účel skvěle splní. Takže proč ne.
Jistě se ptáte o co mi šlo tímhle dlouhýnm povídáním. Je to prosté. Kdekdo se holedbá že umí udělat stránky takové a makové, použije takový a makový CMS (který se leckde vypujčí aniž by to normálně přiznal). Navrch naplácá nějaké to CSS a říká tomu webdesign. Tito „uživatelé“ udělali přesně to samé bez větších znalostí a přesto je jejich výsledek z hlediska funkčního a často i estetického velice zajímavý. Možná by se profesionálové měli občas podívat co je skutečně zajímavé a přestat tvořit všeliaké paskvily. Byť jsou tyto paskvili XHTML STRICT a podobně vyladěné, často však nesplňují ani požadavek na to aby se v nich případný návštěvník zorientoval.
Tohle povídání je opravdu trefa do černého, plně souhlasím se závěrem. Hlavně s těma profíkama a XHTML, nepoužívám ho a ani nehodlám dokud to nebude nezbytně nutné je to podle mě pouze vytvoření deziluze o tom že je nějaká nová forma HTML a přitom je to pouhá buzerace jestli psát tagy malým či velkým písmem atd. A když narazím na nějaké "profi" stránky ve, kterých se zorientovat trvá déle jak 2 minuty, tak jsem ty stránky viděl naposled. Takže radši navštívím 100 zajímavých stránek ať jsou napsané v ( HTML či PHP nebo jsou udělány za pomoci CMS ) proč ne lepší než "profi", které jsou "o" ničem.
amatér Petr Hošek alias Vitas
[1] zamenujete pricinu a dusledek. Jako amater bez znalosti (x)HTML si zajiste muzete vyexportovat stranky z wordu a umistit na web a klidne mohou mit i zajimavy obsah.
Jako profesional dodavajici weby na zakazku byste ale mel dodavat validni XHTML a flame o HTML4 vs XHTML vubec nezacinat. A obsah je vetsinou zalezitost dat dodanych od klienta, kde i pres veskerou snahu nic zajimaveho vykresat nemusite ->nezbyva nez vytvorit nemastny web, ktery alespon seznami navstevniky se zakaznikovymi produkty a navede na jeho kontakt
to Milos. Mas znacne vyhranene stanovisko. Penize Ti to hned neprinese, ale budes zase umet o trochu vic. Mozna potom i stoupne Tvoje cena na trhu prace. XHTML oproti HTML prinasi vyhodu opravdu standartizovane syntaxe a tim i lepsiho chovani parseru - tedy mensiho mnostvi nekompatibility, jednodussi, mene problemove preklopeni stranek treba do textoveho formatu, atd. Odsuzovat pouziti jineho jazyka pro tvorbu stranek, kdyz jej neznas, je hloupe.
to Petr Hosek amater. Bohuzel i jako amater pouzivas pri zobrazovani stranek vyrobky profiku. Existuje nepreberne mnozstvi prohlizecu, ktere musi zobrazit Tebou napsane stranky v HTML. Jak dobre vis, i standard HTML se stale doplnoval a zpresnoval. Vse to musi sledovat i prohlizece a to neni vubec jenoduche. Jeden jediny standard, kterym je stale vice XML, by dovolil zjednoduseni parsovaci casti prohlizecu a jejich vetsi, nechci rici 100% kompatibilitu vuci vstupnimu kodu. To je prece rozumny a hezky cil. Dnes se webove stranky musi transformovat treba pro PDA, nebo mobilni telefony a vsude prevod kodu se provadi pomoci XML. A XHTML by tomu jenom prospelo. No a pro tebe jako amatera by to znamenalo jednodussi programovani, nepotreboval by jsi sledovat rozdily v jednotlivych standardech. No a za dalsi XHTML umozni lepsi funkcionalitu prohledavacich robotu, tedy indexaci tvojich stranek a zarazeni do katalogu vyhledavacich sluzeb. Takze se radsi nauc jazyk budoucnosti a necer vodu svymi soudy.
Jak se říká:"žádný učenec z nebe nespadl" a tyhle "amaterské" weby jsou tím důkazem. Po stránce designu - to máte jako s oblečením obyvatelstva... někdo má vkus, jiný zase ne. (Samozřejmě pokud to není dělané na zakázku, kde design dělá grafik). Je jasné, že design musí člověka zaujmout a přitáhnout, aby se na stránky vrátil. Bohužel amatér nad tímto nepřemýšlí. Je rád, že mu něco nějakým stylem běží a má z toho radost. Až udělá další web, tak si řekne třeba, že to písmo není dost velké a začne ho formátovat pomocí procent nebo "em" css vlastností, aby se při každém rozlišení zobrazilo stejně v poměru.
Po stránce kódu - zvláště u webdesign platí, že čím víc v tom děláte tím víc přemýšlíte, jak by jste to mohl napsat lépe. Mnohdy je dobré, než se napíše první písmeno kódu, se zastavit a popřemýšlet, jak vyřešit daný problém nejlépe. K tomu XHTML není co dodávat, myslím, že George to tady napsal velmi pěkně. ;-)
Autor si neklade za cíl být nejlepší, snaží se, ale poukazovat na nešvary doby. Hledá pravdu jak v životě tak v PHP a jinde. Fotografuje, maluje, skládá a píše. To poslední mu sice příliš nejde, ale nějak se vyřvat musí. Má zkušenosti s realitním a kapitálovím trhem. Programování a navrhováním krytických částí aplikací. Řízením projektů a chrlením unikátních nápadů.
Přečteno 23 638×
Přečteno 18 817×
Přečteno 17 713×
Přečteno 16 720×
Přečteno 13 435×