Hlavní navigace

Android, iPhone a Windows Mobile, tři kohouti na smetišti

18. 8. 2009 10:36 (aktualizováno) webdev

Už nějaký čas jsem uživatelem telefonu T-mobile G1 (mám ho cca 2 měsíce). Zaujal mě už před delěí dobou právě kvůli novému OS Google Android. Důvodem k nákupu bylo příjemné ovládání a možnost propojit telefon s Gmailem, Kalendářem, kontakty prostě telefon a Google Apps.

Než jsem se rozhodl pro Android měl jsem možnost vyzkoušet si nejen iPhone, ale i Windows Mobile. Rovnou se přiznám, že Windows Mobile (WM) jsou dnes systém neskutečně zastaralý. Grafické prostředí připomínající ze všeho nejvíc Windows 3.11. Neintuitivní ovládání, nutnost neustále používat „tužtičku“ a celková pomalost systému je skutečně zarážející (na dnešní dobu skutečně k nevíře). Navíc je smutné, že samotný výrobce OS není už víc jak tři roky schopný zareagovat na požadavky uživatelů a stále předkládá to samé (i když tomu říká jinak).
Proto výrobci zařízení (HTC, Samsung a další) systém z větší části upravují a přepisují, přidávají do něj vlastní úpravy a snaží se napodobit ovládání systému, který je v telefonech Apple iPhone (přesto že většina uživatelů WM, neustále křičí jak je iPhone zaostalý, stále se ho snaží napodobit, což je skutečně úsměvné).
Systém má samozřejmě svoje výhody, jednou z nejvýraznějších je „Multitasking“, bohužel tato výhoda zároveň způsobuje nevýhodu v tom že systém je skutečně HODNĚ pomalý. Což celkově narušuje ovladatelnost. Navíc systém není příliš stabilní. Dost často padá a pokud chcete něco v systému změnit a je to trošku víc pod kapotou, musíte si sáhnout do registrů a celkově to skutečně spíš připomíná Win 3.11 než moderní OS.
Naopak iPhone je zaměřen na totální jednoduchost a ovladatelnost. S tím že raději omezí některé funkce, za to uživatel si prostě práci bude užívat. Výsledek? Skutečně příjemné prostředí, které maximálně využívá kapacitní display, možnost několika doteků na jeho ploše najednou. Hodně lidí, si na iPhonu čte maily doma v posteli. Dělají to proto, že si to prostě užívají. To, že iPhone nemá multitasking nikomu z nich nevadí. To co potřebují aby běželo na pozadí to běží a u ostatního je jim to jedno (faktem je že málo kdo píše SMS a u toho si třeba maluje obrázek).
Nevýhod se ovšem také pár najde. Největší je asi Hardwarové monolitičnost. Operační systém a hardware jsou pevně propojeni. Je to výhodné pro výrobce HW (Apple) a vývojáře aplikací, ale není to příliš výhodné pro uživatele. Telefon je zbytečně drahý, neexistuje konkurence.
Někam doprostřed mezi tyto dva OS zamířil Google Android. Využil příjemného ovládání, které je optimalizované pro lidské ruce (kapacitní display se ovládá velice příjemně), celé prostředí počítá s tím, že po něm uživatel bude „šmatlat“ rukama. Navíc je systém velice rychlý (pokud ovšem nemáte 5 ploch a na každé čtyři widgety, ale to snad nemá nikdo). Multitasking je v systému také obsažen (i když jinak než například v WM), takže klidně na pozadí může běžet třeba ICQ, vy můžete psát SMS a přitom poslouchat hudbu. Telefon se sice zpomalí, ale díky dobrému návrhu to není zase tak tragické. Aplikace na pozadí tolik nebrzdí (v tomto případě hudba a ICQ). Prostředí je navrženo s ohledem na iPhone „COOL“ efekt. Tedy všechno je v pohybu, hezky to vypadá a člověk má přímo radost z toho když se systémem pracuje. To o co se WM snaží přidáváním různých vylepšení je zde obsaženo jako standard. Navíc se vám nestane, že jednou kliknete prstem a jste v prostředí, které prstem prostě nedáte. To se Vám v Androidu nikdy nestane.
Samozřejmě najdou se i chybky, nebo spíš nedodělky. například já bych ocenil možnost změnit si přímo v telefonu rozložení klávesnice, někdo by rád větší přístup k HW tlefonu a jeh lepší nastavení. Zatím není vyřešeno dost detailů (například skinovatelnost standardního prostředí atd.). Faktem ale zůstává, že systém má velice dobře nakročeno rozdrtit když ne oba protihráče tak WM určitě (pokud tedy MS nezačne hodně makat, ale zatím se zdá že nezačne).

Nakonec malé srovnání některých faktů:

Počet aplikací:Tady vede sice WM, ale pokud se řekne počet kvalitních a použitelných aplikací, asi se čísla velice rychle srovnají. Nakonec výběr z deseti různých budíků je na nic, když jen jeden je dobrý a velice se podobá tomu, který je u konkurence jako standard přímo v OS.
Rozlišení displaye:Ano skutečně mají, některá zařízení s WM větší display. Ale jako někdo kdo udělal už dost grafiky vím, že s ovladatelností to nemá zhola nic společného. Spíš naopak. Navíc mnoho aplikací z toho má tak nějak nedobrý pocit.
Počet přístrojů na trhu:Tak tohle je směšné, jako argument pro cokoliv. WM je na trhu nejdéle. Android nejkratší dobu. iPhone vyrábí zase jen Apple. Prostě tohle je hloupost. Navíc hodně výrobců tradičně dělajících WM přechází na Android, alespoň s částí svých zařízení, protože si říkají „Proč platit za to co mám zdarma? A ještě to upravovat a opravovat?“
Uzavřenost vs. Svoboda:Ano Apple iPhone je uzavřený systém. Ale každý má právo se rozhodnout. WM jsou ve srovnání s ním otevřený systém. Ve srovnání s Androidem, který je Open Source jsou přímo vězením.

Co závěrem? Snad jen přání, než začnete v komentářích flamovat, uvažujte jestli skutečně máte co říct a jestli je to pravda.

Sdílet

 • 18. 8. 2009 8:38

  rudo.ba (neregistrovaný) 213.160.174.---

  Jedna nepekná drobnosť v suvislosti s G1 sa nedávno objavila: pravdepodobne mu nebude možné upgradovať OS:

  http://www.i4u.com/article26382.html
  http://androidandme.com/2009/08/news/t-mobile-g1-owners-dont-expect-any-future-android-updates/

  Síce napokon že vraj niečo poriešia, ale zrejme len za cenu nejakého osekania, lebo G1 nemá dosť miesta pre uloženie nových verzií Androida. Zas to zrejme bude mať vplyv na kompatibilitu novších aplikácií... Hmm, a čo v budúcnosti? Kvantum výrobcov, každý si systém nejako upraví - aký to bude mať vplyv na dostupnosť upgradov (či už OS alebo aplikácií tretích strán) pre desiatky modelov, bude sa tým niekto zaoberať? Je síce pekné že je to open a free, ale to nezaručuje dlhodobejšiu podporu (pre mnohých výrobcov záujem o zákazníka končí predajom tovaru). Aj sloboda si vyberá svoju daň. Súhlasím s autorom v poslednom bode: Každý má pravo sa rozhodnúť. Všetko má svoje výhody a nevýhody.

  ad misto: to neni nutne problem proste se sebere kus pameti pro aplikace a ty se prestrkaji na pametovou kartu. Tak se to dela uz ted je to lepsi reseni nez to ofiko.

  to ostatni: myslim ze jsi ne uplne dobre pochopil jak je Android postaveny. Napriklad nove HTC Hero ma neco cemu rika TouchFlou (nebo jak to je) pro Android, je to tak pojmenovane a vypada to podobne jako to same na WM, to vse jen proto aby uzivatele snaze presli. Jenze rozdil oproti Wm je propastny. TF pro WIN je aplikace ktera predelava cele prostredi zakladni obrazovky a par dalsich veci, priserne brzdi telefon, presto nemuze zachranit situaci mizerneho GUI ve WM. Naopak TF pro Android je defakto jenom prepracovana varianta aplikace HOME. Od te puvodni se prilis nelisi jen ma navic par ovladacich prvku a je hodne vysperkovana Widgety - to lze i u G1 napriklad. Tim chci rict ze tady je dulezite jadro (to bude stejne pro vetsinu Android zarizeni) a to ostatni je jen vyzdoba. Takze kompatibilita neni problem vsude bued Delvik Java a na te pobezi vsechny aplikace.

 • 18. 8. 2009 10:48

  Martin (neregistrovaný) 89.176.101.---

  Android má bohužel stejný problém jako WM. Vysoká rozmanitost zařízení. Který vývojář se s tím bude patlat?

  Oproti tomu iPhone má jedno rozlišení, jeden hardware, jednoho totalitního vládce. Když vyjde nové zařízení, všechna stará jsou označena za zastaralá a apple-ovce to bere, protože je zvyklá. Nové aplikace postupně přestanou staré zařízení podporovat a je to.

  Pozor tady je narozdil od Wm jeden podstatny rozdil. u WM se to pise na system, ktery ma sam o sobe problemy s jinym rozlisenim a ma zcela nedoresee GUI. Zatimco Android pocita s rozlisenim mnohem vetsim a nema s nim jediny problem. Navic aplikace napsane pomoci volne dostupneho SDK jsou prenositelne. Androdi bez problemu fungujei na Asusu EEE ;-).

  S tou svobodou to také není tak jednoznačené. Češi například stále nemůžou kupovat aplikace na marketu a kdoví kdy se to změní. Také jak už zmínil předřečník, první uživatelé T-mobile G1 byli napáleni, nainstalují si pár aplikací a dojde interlní paměť, na SD kartu nic instalovat nejde. Nový systém také nebude pro ně.

  Apple navíc naslouchá lidem a v novém iPhonu vychytali všehny hlavní mušky. Navíc naslouchají i vývojářům (funkce dokupování přímo z aplikací). Navíc dokázali nalákat masy vývojářů, na iPhone vycházejí super aplikace a super hry, které bohužel na androidu pořád nejsou a možná nebudou (protože portovat céčko do objectiveC je řádově jednodušší než do javy).

  Souhlasim, ale aplikace nejsou problem, uz dnes existuje hodne aplikaci pro Android, ktere jsou velice podarene. Oproti iPhone je pak vyhoda v tom, ze muze byt silnejsi HW atd.

  Takže první je dnes jasně iPhone, pak snad Android, který možná ještě něco ukáže a na konci jasně mrtvá WM. Jinak sám mám G1 kvůli tomu, že nesnáším Apple totalitu.

  Myslim ze Andorid ma do budoucna lepsi vyhlidky nez iPhone. Prave snazsi rozsiritelnosti a moznosti levnejsich zarizeni.

 • 18. 8. 2009 22:20

  blizz.boz (neregistrovaný) 78.99.166.---

  podľa podielu na trhu sú najrozšírenejšie platformy:

  1 Symbian
  2 OS X Mobile
  3 RIM

  V článku je spomenutá iba jedna z hlavných mobilných platforiem (OS X Mobile) a kde ste nechali Symbian a RIM, prečo sa tu naopak spomínajú exotické platformy ako Android alebo Windows Mobile ?

  Predpokladam, ze tento pruzkum je z USA, protoze zarizeni s OS RIM (BlackBerry) je v CR totalne mimo. Symbian je skutecne dost rozsireny, bohuzel jen diky Nokii. A to v ruzne oklestenych Edicich. Ma sice podil na trhu, ale ve srovnani s ostatnimi by obstal mozna jen plnokrevny Symbian UIQ. Ten jsem bohuzel nemel moznost poradne vyzkouset, protoze v mem okoli ho nikdo nema. Kdyz projdu trosku telefony a jejich OS Symbian UIQ je velice malo zastoupen. Coz je skoda, urcite je kvalitnejsi nez ty Nokia derivaty.

 • 19. 8. 2009 10:10

  Pavel Jaroš (neregistrovaný) 62.209.192.---

  @rudo.ba: Majitelé G1 platí daň za to, že měly první telefon s Androidem. Je tedy pochopitelné, že má G1 nějaké ty mušky - malá interní paměť, která je překážkou v instalaci většího množství aplikací a systémových upgradů, je asi tou největší. Na druhou stranu je to vyváženo např. HW klávesnicí, kterou zatím ostatní dostupné telefony s Androidem na našem trhu nemají.

  Já jsem problém s nedostatečnou kapacitou interní paměti vyřešil nahrazením originální bootloaderu a instalací neoficiální systémové ROM, která podporuje apps2sd.

  Méně zdatní uživatelé si za dva roky (či dříve) koupí nový telefon a taky nebudou mít problém. To už snad bude z čeho vybírat.

 • 19. 8. 2009 16:39

  Lukáš Churý (neregistrovaný) 88.146.184.---

  Nad některými komentáři se usmívám, jde poznat, kdo má WM :).
  Jak je v článku psáno, zařízení s yWM vám dovoloval v případě nouze emaily číct, s iPhonem je to zábava. Kdo nezkusí, nepochopí, mám za sebou 3 generace HTC s WM.

  Co se týče multitaskingu, něco iPhone podporuje. Například si můžete pustit hudbu, prohlížet www stránky, pak začít psát SMS a po odeslání se vrátit zpět k prohlížení www, kde jste skončili a to celé při poslechu hudby.

  WM při spuštění několika aplikací je neuvěřitelně pomalý, a je třeba ho restartovat minimálně (!) jedenkrát denně, iPhone netřeba, možnost nakupovat aplikace přímo z něj, dokonolá synchronizace stejně jako s WM a klávesnice, na které se bezchybně píše.

 • 19. 8. 2009 22:17

  stoural (neregistrovaný) 85.93.118.---

  Autor je asi nechapavy nebo natvrdly:

  "neustále křičí jak je iPhone zaostalý, stále se ho snaží napodobit, což je skutečně úsměvné"

  Iphone je zastaraly, ale nikoliv z hlediska ovladani, ale funkci. A to rozhodne konkurence nenapodobuje. Clanek jsem pak prestal cist.

 • 1. 10. 2009 15:45

  admin (neregistrovaný) 213.29.197.---

  >3. Takže máte v WM nelegální ROMku? To jste patrně zloděj.

  S kreténem jako jseš ty se nemá smysl bavit. Ubožáčku.......

  Proč? Je porušování jiného zákona v pořádku? Když někoho zastřelím je to OK?
  Mě osobně, je úplně na praku jestli si do telefonu nahraješ FW z tetrisu. Jen sem a přiznám se záměrně, podotkl tento důležitý fakt. Který nám BSA vtlouká dnes a denně do hlav.
  To, že s ním nesouhlasím a jsem proti je ovšem věc druhá.

 • 20. 8. 2009 21:51

  required (neregistrovaný) 62.245.68.---

  Mám WM, beru to jako znouzecnost a něco, co mi přes strašně nevýhod přece jen ve finále nabízí o něco víc než Android či iPhone. Ale pár argumentů v článku je opravdu účelových. Například ono rozlišení. Souhlasím, že na ovladatelnost to nemá žádný vliv, ale tvrdit, že "Navíc mnoho aplikací z toho má tak nějak nedobrý pocit" je takové zavádějící. Nikdy jsem s tím neměl zásadní problém vyjma několika málo her. Aplikace i OS si s nestandardním jemným rozlišením poradily velmi slušně. U některých jsou výhody jemného rozlišení minimální (např. systémové aplikace pro SMS apod.), u jiných obrovské (prohlížeč, navigace).

  Měl byste konkrétní příklady těch aplikací, co z jemného rozlišení mají "nedobrý pocit"?

 • 8. 10. 2009 9:04

  Yorkin (neregistrovaný) 88.146.72.---

  Až bude mít Android pořádnou synchronizaci pro MS Exchange (ne, nechci slyšet, že je Google či něco jiného lepší, tohle je prostě company policy a funguje bez problémů z hlediska uživatele), Garmin Mobile XT (nejlépe i OziExplorer) a zařízení s 800x480, pak budu první, kdo si ho bude utíkat koupi, takhle děkuju nemám zájem.

  Tohle mám rád, někdo si vymyslí nesplnitelné podmínky a pak je pokládá za argument.
  1. Synchronizace na MS Exchange je samozřejmě bez problémů. Jsou na to aplikace dokonce i od HTC.
  2. Navigace samozřejmě taktéž, vynechám Google Maps, ty jdou použít také. Ale třeba NDrive je velice dobrá navigace.
  3. 800x480 to je otázka HW a nemá se systémem nic společného. Jen pro pořádek, tohle není Iphone tady je výrobců HW hodně a tedy i různých rozlišení displaye. I když viděl jsem telefon s tímto rozlišením a že by to byl přínos tak velký? Nemyslím.

 • 1. 10. 2009 8:04

  admin (neregistrovaný) 213.29.197.---

  WM je pro mne jednoznačná volba. Kooperace mezi firemním win prostředím a WM je taková, jakou mi iPhone ani android nedokážou nikdy nabídnout.

  Prosím o uvedení nějakého příkladu jinak je to jen mlácení prázdné slámy.

  Chápu ovšem že pro někoho, kdo používá Gmail a jiné freemaily přes zastaralý POP3 nebo IMAP může pak být spokojen s Androide a je to pro něj lepší volba. Zrovna tak pro někoho, kdo používá apple, bude zase tou nejlepší volbou iPhone.

  Rozhodně se nezdá, že je POP3 nebo IMAP zastaraly, to bychom mohli prohlásit, že FTP nebo dokonce HTTP jsou zastarale a kdo je používá je uhrovitá socka. Navíc POP3 nebo IMPA nesouvisí s FREEmaily.
  Nakonec je třeba podotknout že ANDROID nepoužívá pro Gmail zádný z těchto protokolů, pravda v Androidu je i Emailova aplikace.

  Co se týče uzavřenosti/o­tevřenosti ... pro WM si dokáži ve VS napsat svoji aplikaci, a uzavřenost OS mi nemusí vadit. U iPhone nevím, zda taková cesta vůbec jde (IMHO to není tak jednoduché). Pro Android to taky jistě jde ovšem tam si nejsem jist tou "otevřeností". Jednak co vím tak úplně otevřený ten OS není (rozhodně ho nelze libovolně modifikovat) a volně upgradovat na vyšší verzi takže je to podobné jako ve WM, kde to mimochodem neoficiálně často pro různá zařízení jde.

  1. O Iphonu nevíte jak jste přiznal.
  2. Samotný OS je samozřejmě OpenSource a je tak i vyvíjen. Aplikace samozřejmě OpenSource byt nemusejí a to se týká i aplikací od Googlu.
  3. Takže máte v WM nelegální ROMku? To jste patrně zloděj.
  4. Skutečně s nahráním novějšího FW není problém, několik řad neoficiálních ROMek, které obsahují ještě nevydané úpravy jsou tomu důkazem.

  Co se táče ceny Androidu... no já osobně po té, co Google bez varování zpoplatnil Google Apps pro firmy už na hodného strýčka Google nevěřím ani za mák a podle všech kroků, které podnikají mi přijde, že postupně nějak zpoplatní vše....

  Nevím proč by nemohl Google chtít zaplatit. Navíc po mě nic nechce. Stále mám vše zdarma. Používám vlastní doménu a vlastní Google Apps.
  Nakonec i MS chce zaplatit za svoje produkty.

 • 13. 11. 2009 13:12

  Peter75 (neregistrovaný) 85.216.176.---

  Pridam par slov do bitky :)
  Mam WM SE Xperiu X1. Horsi telefon som este nemal a to som mal vastne len Symbian S60 prvej generacie a tretiu generaciu.
  1. Aplikacii na WM je hodne a ako sa pise 95% stoji za staru backoru. To co je spoplatnene je nenormalne drahe na rozdiel apps z iTunes.
  2. Rozlisenie 800x480 na 3" je vtakovina ako svet.. Vsetko je to pidi, zle sa s tym robi.
  3. WM ma sice obrovske moznosti ale je v tom taky maglajz, ze tie moznosti nikdy nie su dostupne ked to treba..
  4. Ovladanie displeja je otrasne, necitlive, po prehmatnuti telefon zpravidla zatuhne ked to najmenej treba...
  5. Aplikacia fotoaparat je tak pomala, ze aj keby mal 12 MPx tak je dost slabo pouzitelny. Ked fotim nejakych ludi tak mi odidu kym fotak nastartuje a kym zaostri..

  Nasiel by som este 1000 zlych vlastnosti WM.. Urcite si ho uz nikdy nekupim. iPhone mozno nema pre niekoho podstatne veci..ale ma to co WM nebude mat nikdy.. uzasne ovladanie.. je radost s nim robit. X1 som uz par krat skoro otrieskal o stenu. Navyse je zdraviu skodliva, dviha mi cholesterol :))))

 • 20. 8. 2009 7:46

  Sislik (neregistrovaný) 81.201.57.---

  mam HTC Touch Cruise asi rok a pul, puvodne tam byly WM 6.0, tedka 6.1 (oboje original od HTC). Se stabilitou nemam naprosto zadnej problem, pokud telefon normalne pouzivam, vydrzi mi radove tydny bez restartu (pokud experimentuju a instaluju kazdou kravinu tak ano, to se da sejmnout). S vykonem vesmes taky nemam problem, pokud se nenecham na pozadi pustenou Operu 6ti tabama, ktera mi zereze pamet :)

  Jsem si vycvicil prsty, ze telefon docela suverene ovladam prstem kdyz se chci na neco treba na ulici podivat, ale doma si rad vyndam stylus.

  Androida jsem si zkousel jen v emulatoru, takze k tomu se vyjadrovat nebudu, iPhona jsem mel pujcenyho na asi 10 dni a po tech 10ti dnech jsem moc rad, ze jsem si ho tehdy nekoupil a dost mi vadi, ze radu prvku z iPhona tedka prenaseji i do WM :( no, doufam, ze to pujde cely zase prekonfigurovat :) ale bohuzel chybejici HW tlaciteka si tam doma nepridelam :-/

 • 18. 8. 2009 14:40

  jorbl (neregistrovaný) 193.179.215.---

  Kdyz pominu nekolik vagnich nepodlozenych tvrzeni, tak zbyva rict ze veskera porovnavani z "univerzalniho" pohledu jsou na nic. Koneckoncu nakonec to tak vypada ve skutecnosti - rozumne uvazujici clovek nakonec skonci u zarizeni iPhone, WM, Android podle toho co potrebuje, a hlediska jako uzavrenost/ote­vrenost, monoliticnost nebo zastaralost ui a buhvico dalsiho na to velky vliv nema.

  Vzhledem k tomu ze vsechny tri zarizeni, nabizeji z hlediska pracovniho to same a priznejme si to, pracovnosti WM zarizeni se nejvic zaklinaji ti co uz nevi jak by vysvetlili ze maji doma ten neovladatelny bazmek. Je tvrzeni "podle toho co potrebuje" zcela mimo. To co muzu delat na WM muzu delat na iPhone a stejne tak na Androdidu. Faktem je ze na poslednich dvou jmenovanych velice prijemne a pohodlne. Nic vic nic min. Ktera fakta jsou podle tebe vagni?

 • 18. 8. 2009 15:59

  Honza (neregistrovaný) 84.42.128.---

  Libi se mi, ze nechcete v komentarich flame, ale uz samotny clanek z 90 % flame je a i v komentarich flamujete sam o 106..

  Nemyslim ze je to flame, flame je hadani se, bez vaznejsi znalosti a argumentace nesmysly, ale tady se myslima rgumentuje slusne a na urvni a ja jsem za to rad.

 • 18. 8. 2009 12:04

  rudo.ba (neregistrovaný) 213.160.174.---

  @Martin: nemyslím, že niekto programuje (náročnejšie) iPhone hry v Obj-C, je to len naportované z kódov, ktoré už majú (Xcode zožerie jestvujúce kódy v C aj C++). Problém je v tom, že napríklad autor tohto blogu má G1 (ako píše) dva mesiace, a zrejme skončí s verziou systému 1.5 (Cupcake) - možno nejaké tie bezpečnostné updaty budú. Naproti tomu iPhone OS 3.1 je jedným kliknutím zadarmo dostupný aj pre prvú (2 roky starú) verziu iPhone (aj keď nie so všetkými funkciami - magnetometer a podobne, lebo na to nemá HW). Na druhej strane, zrejme je to len problém malej pamäte v G1, novšie zariadenia s Androidom takýto problém mať nebudú. Riziko prvokupcov.

 • 7. 10. 2009 13:10

  mark5165 (neregistrovaný) 195.113.183.---

  android je paradni system, doporucuju prinejmensim vyzkouset, myslim ze pak nebudete chtit wm ani videt ... z toho jsem prechazel a je to opravdu pokrok jak hrom. iPhone je mozna jeste lepsi nez android, ale zalezi na tom podle ceho hodnotite ... poctem aplikaci vyhrava iphone, ale ovladanim a navrhem, tim ze je zdarma ze ho nasazuje takove obrovske mnozstvi vyrobcu samsung, lg, motorola na nej vsadila vse, htc na nej preslo z 50% a urcite v tom zajde dal ...