Úspěch žádné firmy nestojí na ničem jiném než na lidech. Naučit se je vést, řídit, motivovat, to je lepší cesta než zavedení jakéhokoliv byrokratického procesu. Tam kde není motivace, tam žádné procesy nemají smysl. Technologie, procesy i ty sebelepší postupy selhávají tam, kde nejsou lidé s odpovídající kvalifikací a motivací. Když se podívám zpět, byl dříve problém zejména s tou motivací, dnes už se začíná nedostávat i kvalifikovaných rukou a zdá se, že bude hůře.
V průběhu několika posledních let se v Praze, ale nejenom v ní, usídlila řada IT firem a vytvořilo se několik stovek nových pracovních míst. Na pohled příznivá situace – nebýt jednoho nepříjemného faktu a to toho, že počet IT specialistů není nekonečný. Nakonec stejně jako všude na světě i když v jiných zemích tvoří větší podíl z populace. Dle European Labour Force Survey z roku 2006 překračuje u nás podíl ICT expertů 1,5%. Pro představu je to asi stejně, kolik Český statistický úřad uvádí, že se u nás věnuje lidí výrobě a rozvodu elektřiny a vody (což je mimochodem v tomto oboru třetí největší procento v EU).
Pokud bychom dle těchto měřítek srovnávali vyspělost naší země, bylo by to prabídné porovnání. Statisticky opravdovými velmocemi v podílu ICT expertů na populaci je Švédsko a Nizozemí, kde jejich počet překračuje 3%. Že je před námi Británie nebo Německo nepřekvapí, ale minimálně Island zarazí. Ve většině zemí však tento podíl roste. Výjimkou jsou první dva vedoucí státy tj. zmiňované Švédsko, Nizozemí a pak dva státy kde došlo k jeho poklesu: asi migrací obhajitelné Irsko a opravdu podivuhodný Island (sic!).
Podivuhodná je však i ČR, kde se tento trend oproti ostatním téměř neprojevil. Podílů ICT expertů sice vzrostl, ale neporovnatelně méně než jinde.
Hledat a najít programátora, administrátora a další ICT pozice je stále a stále těžší. Najít seniorského člověka a zkušenostmi je téměř nadlidský výkon. Nahoru se tak šplhá nejenom neuspokojená poptávka po již tak hladovém trhu, ale platy, s nimi náklady firem, které mají vliv na jejich konkurenceschopnost. Začíná to být pomalu dobrodružstvím vůbec na někoho narazit. Člověk si říká, kde jsou ukrytí a zaobírá se myšlenkami jako udělat pobočku v Plzni, Brně a dalších oblastech kde by to mohlo být lepší. Jenže ono to tak jednoudché nebude.
Dle ČSU bylo v roce 2006 nejvíc ICT expertů v Praze – celkem logicky. Zde se jejich podíl na populaci dokonce začíná zdárně blížit 4%. Druhým nejsilnějším krajem je Jihomoravský. Zbývající mají pod 2% s výjimkou kraje Karlovarského, kde jich je méně než 1%. Růstovým rekordmanem je kraj Královehradecký, kde se počet ICT expertů od roku 2000 zdvojnásobil. Ale Ať budete hledat jak budete chtít, asi nic moc nevymstíte. Zahraniční IT investice a outsourcing neklepou již jen na pražské dveře, ale všude kde to jen jde a je nějaký potenciál.
Navíc více jak 40% ICT expertů je ve věkové skupině 25 až 34 let, která je ještě poměrně dobře mobilní a schopná migrovat za prací do větších měst. Takže čekat, že někde v hloubi regionu narazíte na programátorský ráj plný nevyužitých programátorů chtivých práce se moc nedá čekat.
Cest moc není. Domnívat se, že počet IT lidí nějak zázračně vzroste je více než naivní. A tak nezbývá doufat, že právě ta vaše firma zaujme ostatní lépe než konkurence. Jenže, a v tom je ten háček, to něco stojí a vyšší náklady zase ovlivňují konkurenceschopnost. Pravdou je, že se na to lze dívat z pohledu evoluce – silnější přežijí, ale bylo by mrzuté, kdyby se nakonec ukázalo, že těmi silnějšími společnostmi jsou jen ty zahraniční a české produkty postupně začaly mizet z trhu jen proto, že by nebylo nikoho, kdo by na nich dělal. Možná je to trochu katastrofický scénář, ale kolik ryze českých společností je financováno z globálních trhů?
Možností jak z toho je víc. Naučit se pracovat efektivněji než ostatní. To sice zcela neřeší primární problém, ale nutně to vyžaduje zlepšení organizace práce, procesů vývoje atd. A to zase umožní efektivně využívat externí spolupráce, práce z domova a dalších činností. Ale ruku na srdce: kolik společností toto opravdu dobře umí? Kolik jich vyžaduje například přítomnost na pracovišti jen proto, že jinak, lépe a efektivněji své zaměstnance neumí řídit a motivovat? Bohužel mám pocit, že naprostá většina.
Samozřejmě jsou výjimky např. u vysoce kvalifikovaných, zkušených a odpovědných lidí, ale ti se tak nějak řídí sami, než nějakým významným přispěním společnosti. A tak i když se příklady najdou, procenticky jich mnoho nebude. Bohužel, konvenčními metodami z toho asi není cesty ven a nekonvenční nebo řekněme jen méně obvyklé, ty chtějí úsilí, které zdá se to doho chce vložit málokdo.
Ale to by bylo na samostatný článek.
A napadlo vás, že vaše požadavky jsou v rozporu se zákony příčinnosti? Že pokud mají být na trhu práce dostupní specialisté se zkušenostmi, musí se nejprve najít někdo, kdo zaměstná nezkušené zajíce, třeba i talentované mládežníky-samorosty s nedodělanou školou a podobné exoty, a poskytne jim šanci ty zkušenosti získat?
Jenomže s vámi manažery je to těžké - vy byste nejradši dojili rovnou máslo, a to nejlépe z jalovice.
Jonas: takovych kteri jsou ochotni zamestnat "talentovane mladezniky-samorosty s nedodelanou skolou" je az moc. Dokonce i za rozumne penize s praci z domu.
K clanku: Nevim jak u vas, ale mensi Ceske (skutecne ciste Ceske) firmy jiz dokazi "IT cloveku" (zamerne nepisu specialistovi) nabitnout jak dostatecny plat, tak praci z domu. Je ovsem pravda, ze existuje urcita hranice poctu zamestnancu ve firme, kdy tato firma jiz nedokaze praci z domu akceptovat. O takoveto firmy bych se proste nebal. Pro ty male, ktere jiz nyni dokazou davat svym zamestnancum/externistum ukolovou praci a nechat je pracovat kdykoliv a kdekoliv (klidne o pulnoci doma na zachode), tak pro ne asi nebude problem pokracovat v tom i v dobe, kdy vyrostou do vetsich rozmeru.
"Ja osobne to v nasem oboru vidim docela ruzove!" (Rene Ptacek)
Zajic: nevim kolikrat se vas u pohovoru ptal nekdo na praxi, ale mě pokazdé :-) A vetsinou to koncilo tim, my hledame nekoho s praxí v oboru...
Tak pokud napisete alespon deset z tech spousty firem, co berou lidi bez praxe, urcite tim mnoha absolventum ulehcite hledani uplatneni.
Problem bude v tom, ze lide bez praxe maji naprosto nerealne predstavy o sve mzde a dalsich benefitech. Neuvedomuji si, ze pro firmu jsou jen malo hodnotni a ze opravdu nemohou dostat 50tisic telefon auto notebook pda sektretarku ;-) a dalsi... myslim, ze malokdo z tech absolventu je schopen pochopit, ze takove angazma je hodnotou pro ne a ne prilis pro firmu, ktera je zamestna. Se nekdo poflakuje pet let ns kole, chodi po hospodach, pari, mysli si ze dostane diplom a hned ho vezmou za vyse zminenych podminek a bude king... sorry, nebude. Skola ho nepripravi na nic z toho co firma potrebuje, takze se musi ucit dal a je na kazdem, zda dokaze s pokorou a ve stridmosti "studovat" dalsi roky realnou praci...
[1] "A napadlo vás, že vaše požadavky jsou v rozporu se zákony příčinnosti?".
A které požadavky to jsou, když je článek obecný a neřeší žádnou konkrétní pozici? :)
Např. pro Libimseti.cz nyní hledáme programátory. To je krásná pracovní pozice u které nevadí pokud uchazeč nemá v CV uvedenou praxi, je po škole nebo ji nedokončil apod. Důležité je, aby byl schopen demonstrovat, že má jako programátor nějakou budoucnost.
V principu, ale nevadí nejenom to, že školu nedokončil, ale třeba i to, že ji aktuálně studuje, dokonce jsme schopni školu za definovaných podmínek financovat.
Jde o podstatu věci, ne o formalismus. Nadruhou stranu musíte i vy připustit, že to je jistá investice, která se může vrátit a nebo nemusí. To by ale asi nevadilo, s tím do toho jdeme, ale problém je, že zaučit programátora po škole není na 2 měsíce, ale tak na rok, možná i víc.
"Jenomže s vámi manažery je to těžké", to je sice usměvná, ale poněkud tendenční věta. Přijmout šikovného a talentovaného člověka není problém vždy i když nemá praxi. Někdy je těžké jak ten talent poznat a neutopit se v nákladech z neúspěšných pokusů a nepřijít o mnoho času. Ale to riziko umíme přijmout, nicméně do určité míry. Např. člověk, který doteď dělal bagristu, prakticky nemá co předvést a tvrdí, že se vše naučí - opravdu byste mu dal své osobní peníze a důvěru?
[2] Nějak tak to je. Nic není černobílé a někdy to jde a dělá se to a někdy to nejde. Pokud potřebujete člověka seniorského typu, který má vést ostatní lidi, holt tu praxi musí mít atd. S tím se nedá moc dělat.
[3] No ptát se na praxi je logické a asi by bylo divné, kdyby se vás na to někdo neptal. Druhá věc je zdali to znamená automatické odmítnutí. Pokud ano, je divné že ony firmy si to nedokázaly přečíst již ve vašem CV.
[5] Ale nedivil, taky jsem ji studoval :-)
Mozna resenim bude zrusit vyvojova oddeleni a pracoviste a vyvoj outsourcovat. Nevim proc si vsichni mysli, ze nutne potrebuji mit sveho vlastniho IT-ka anebo cele oddeleni programatoru.
Dokazu si uplne v klidu predstavit vyvoj libimseti.cz v externi firme. Mozna by stacil 1 analytik a 1 clovek na prubeznou komunikaci s externim dodavatelem.
Schvalne by me zajimalo, kolik mate ted programatoru a kolik (si myslite ze) jich jeste potrebujete?
platy v CR jsou otresne... proc se vracet do CR kdyz s mou praxi a zkusenostmi dostanu v zahranici 5x vetsi plat.. jeden problem v clanku nepopsany je ze v CR se nehledaji IT specialiste ale koderi s platem sekretarky..
imho nemame IT vysoke skoly, nektere si na to hraji ale dopada to jako Kosek a jini
1. vysoce kvalifikovaní, zkušení a schopní lidi se pohybují na už docela globalizovaném trhu práce - proč by se měli omezovat na hladinu "českého rybníka"?
2. jsou experti skutečně dost zaplacení? jsou firmy schopné přijmout, že schopný expert (který navíc může pracovat víceméně odkudkoli) může být cennější, vzácnější a dražší, než leckterý manažer? kolik z lidí ve vedoucích funkcích je mentálně připravených dát svému podřízenému vyšší plat než mají sami?
[8] Teď nebudu mluvit za Libimseti, ale za určitý typ businessu, který dělá třeba i Centrum nebo Seznam.
Svěřit vývoj externí firmě lze pouze okrajově. Asi není zásadní problém outsourcovat lidi, ale ne služby. Moje dlouhodobá zkušenost je, že málokdo má zkušenosti, a celkem logicky, s takovým typem aplikací v takové zátěži atd. a firmy si to v lepším případě včas uvědomují, v horším to berou jako běžný komerční projekt a prakticky za posledních 10 let jsem neviděl jediný business case, který by vycházel pozitivně a to nejenom finančně.
Dokonce i pilotní testy většinou dopadly špatně, ale nechci tvrdit, že to vždy bylo jen na straně dodavatele.
Určitě je to k diskusi proč, ale bohužel je to tak.
Díky Petře za článek.
Ad praxe:
Uvedu příkladný rozdíl mezi dvěma kandidáty (pozice HTML kodér) bez praxe, z toho jeden je pro nás zajímavý, druhý nikoliv:
Kandidát 1: dokončená VŠ, ŘP sk. A,B, dva jazyky. Praxe nula. Zájmy: fotbal, motorky. Čte scifi.
Závěr 1: ten člověk mi nemá co nabídnout
Kandidát 2: nedokončená VŠ, ŘP sk. A,B, jeden jazyk. Praxe nula. Zájmy: Vedoucí na skautském táboře. Člen studenské unie. Správce místnosti na Lidé.cz. Osobní blog o všem možném. Čte jakpsatweb.cz, Interval a Lupu. Má doma pár knížek o webu, designu, grafice. Pár dní pracoval v linuxu..
Závěr 2: bereme ho. Jestli za to nestál, poznáme za pár týdnů, jestli stál poznáme za pár měsíců. Je to 50 na 50.
Takže to není jen o odborné praxi. Tu tomu člověku klidně dáme. Ale musí mít osobnostní předpoklady.. člověka naučíte cokoliv, ale nezměníte ho.
PS: zrovna dnes otevíráme pozice na junior i senior html kodéry, rád si vaše CV přečtu na zamestnani(zavináč)beneta.cz :)
[5] Já také :)
[6] Nemohu potvrdit. Kolik lidí vám projde měsíčně rukama? V jakém oboru? V jakém městě?
[6]: Pokud je nekdo dobry, tak i bez praxe jsou firmy nabizet plat v dane relaci.
Neabsolvoval jsem moc pohovoru (nemel jsem duvod) ale na zadnem nikdo nemel problem s tim, ze nemam praxi, na jednom miste mi dokonce nabizeli onech 50t + pripadne i nektere ze jmenovanych benefitu. Ono v dobe kdy je nedostatek lidi, tak zamestnavatelum nezbyva nez ty lidi bez praxe risknout. Pokud ovsem prijdes na pohovor s nulovym sebevedomim a prvni co jim reknes, je ze nic neumis, tak je jasne, ze te nevemou.
Upozornuji, ze nejsem z Prahy, neustale jsem student, ale o praci nemam nouzi. Praxe vsehovsudy zadna, nebo spis takova, ze by se za ni clovek i stydel. I presto ale vim, ze jsem dobry a dokazu o tom presvedcit i zamestnavatele (nejprve u pohovoru a pak i v realu).
U Islandu mě to tolik nezaráží. Technologický boom na konci minulého století dokrmovaný aktuální finanční politikou v Islandském školství (každá škola má "svůj rozpočet, který je dán její velikostí. Pokud škola ušetří peníze v jedné oblasti, může je využít v jiné. Proto se často stává, že škola použije na vybavení školy informačními technologiemi více peněz, než bylo původně stanoveno pro tento účel. V poslední době však vývoj na Islandu směřuje od přímé koupě ke koupi na leasing, neboť z dlouhodobého hlediska se tento přístup zdá levnější a umožní žákům nabídnout modernější verze počítačů.")
"Norsko kromě toho, že si ve svém programu všímá účasti mimoškolských subjektů, klade také důraz na mezinárodní spolupráci při používání ICT ve vzdělávání a to zejména se severskými státy (Norsko, Švédsko, Dánsko, Island a Finsko) a se zeměmi, které jsou jim blízké z hlediska lingvistického, historického a kulturního."
A sousta dalších zajímavých detailů k této tématice: http://www.uiv.cz/clanek/63/260?showPreview=true
Předchozí praxi ve firmě nepožadujeme ani my - každopádně chceme, aby člověk měl za sebou minimálně již nějaké naprogramované weby/programy ať už pro sebe, své známé nebo na zakázku.
Práce z domova u nás také není problém, ale ne výhradně - pro lepší komunikaci je nutné se pravidelně vídat i osobně. Pro mimopražské máme firemní byt.
Podobne tema se probiralo i na SIS 2007 a myslim, ze jsou i jine reseni, ktere by ceske firmy mohly zkusit. Viz. zde: http://www.abako.cz/blog/225/vyvojaru-je-v-it-potreba-mene-nez-obchodniku/
Problém firem je prostě v tom, že se nahustí na jedno velké místo - do Prahy. Zásadně trvají na přítomnosti v místě firmy, tj. v Praze, takže zaměstnají Pražáky, pár lidí se přistěhuje. Ale Ti skutečně dobří, kteří by se měli stěhovat dost často popřemýšlí, když už se stěhovat, tak proč ne do zahraničí?
Ohledně mě, nemám problém s praxí, mám jí víc, než dostatečnou. Ale stálá podmínka: přestěhovat se do Prahy, nebo hledat u místních firem. Nakonec v poslední době dělám čím dál více pro zahraniční firmy, které nemají problém s prací z domova, sedím na zadku v Moravě a je to.
Pokud budou pražské firmy hledat lidi co budou většinu čase v Praze (uznávám, že osobní setkání je čas od času dobrá věc), pak samozřejmě budou trpět nedostatkem pracovníků. A dobře jim tak.
[29] ty firmy nejsou v Praze jen proto, že jsou tam nedražší nájmy. Mají často i jiné a dokonce rozumné důvody :)
Nemluvě o tom, že ne všechny trvají na každodenním dojíždění. Viz tato diskuze, jestli jste ji četl.
Jestli spíš nebude problém ve vašem osobním přístupu, který jste tak nějak naznačil v příspěvku.. :-)
[30] Nechápu, člověk napíše jak to je a hned je zkritizován. Jestli prý není chyba ve mě. No samozřejmě, že je! Rozhodl jsem se, že se do Prahy stěhovat nebudu, to je ta moje chyba! Ono je jedno, proč jsou firmy v Praze. Ano, ne všechny trvají na každodenním dojíždění, ale naprostá a podstatná většina na tom trvá.
[32] Pane Štepáne, já neřeším svůj osobní problém, já jsem chtěl jenom vyvolat obecnou debatu. A kdybych se chtěl stěhovat, právě jsem úspěšně prošel přijímacími zkoušky firmy Google na vývojáře, je mi jasné, kam by to bylo. Předtím jsem prošel úspěšně přijímacími testy firmy DHL v Praze na administrátora Red Hat Linuxu. Teď mi právě vyšla knížka o programování v PHP:
Je ale smutné, že tu musím vysvětlovat sám sebe namísto obecné debaty.
Dobrá, zkusím to přeformulovat do něčeho zřejmějšího a bez vazby na vás:
Existuje spousta firem, které umožňují ve větší či menší míře práci z domova. A i kdyby jich byla menšina, stále jich v absolutních číslech dost. Tj. není problém pracovat pro firmu z Berlína či Prahy a přitom bydlet v Horní Plané.
Už je to lepší a naplňuje to definici obecné debaty? Omlouvám se, že jsem předtím to vázal na vás. Nechtěl jsem se dotknout vašich špičkových profesních kvalit.
[34] Pane Štěpáne, neřešte prosím mojí osobu. Nikoho jste se nedotknul, jen jsem chtěl řeč převést obecně.
Dnes není problém pracovat pro firmu z Berlína, z USA, ze Slovenska, či z jiného státu, ale je problém za rozumných podmínek pracovat pro firmu z Prahy. To jsou jenom mé zkušenosti, pravda již několik let staré.
[36] Doba se nezměnila, prostě práce pro Prahu na 99,999% znamená přistěhovat se tam. Jakákoli flexibilita od firem chybí a pak jim samozřejmě zcela bez pardonu chybí lidi. Pro mě osobně je přijatelnější pracovat pro jiný stát, či jiné město, kde s tímto problémy nemají.
Jedna věc je internet, druhá je myšlení lidí. To druhé se prakticky nezměnilo. A bohužel právě to druhé je více určující, než dostupné technologie.
[26] Obávám se, že problém s výší platů "mimo Prahu" je v dnešní době převážně psychycký. Přestože to mnoha lidem v ČR a dokonce i v Praze (;-)) bude připadat divné, Praha není středem světa a "mimo Prahu" znamená taky třeba "v Austrálii" a nutně to nemusí znamenat stěhování přes půl světa. Chápu, že chybí vzory takového přístupu k zaměstnávání se, v okolí se nenajde nikdo, kdo by ostatním ukázal, že se to dá dělat i jinak, než volit mezi malým platem doma a přestěhováním se do Prahy. Snad této výměně informací pomůže internet (ano vím že mimo Prahu jsou možnosti připojení menší, ceny vyšší...) i když osobní příklady jsou asi nenahraditelné.
[35] "...několik let staré." Z toho co vidím kolem sebe (nemám v ruce čísla) bych si dovolil tvrdit, že doba se změnila, protože nedostatek lidí je stále větší a tak jsou i větší a konzervativnější firmy nuceny hledat další způsoby jak je získat a práce z domova je jedním z nich.
Přečteno 177 539×
Přečteno 143 670×
Přečteno 82 375×
Přečteno 77 330×
Přečteno 67 031×