Nakladatelství Jota mě příjemně překvapilo druhým českým vydáním knihy Speciální operace od Williama H. McRavena. Jedná se o jednu z nejlepších knih, které jsem v posledních letech četl a můžu jen obdivovat McRavenův smysl pro detail a snahu se ho dopátrat.
„Jak může malá skupina vojáků zaútočit na číselně mnohem početnějšího protivníka, který ji očekává v opevněném ochranném postavení, a mít přesto naději na úspěch? Zní to možná neuvěřitelně, ale přesně o tom je kniha Speciální operace“ píše se na přebalu. McRavenovy texty jsou stručné, popisné a hledají podstatu věci. Prostě perfektní čtení. S ohledem na to, že McRaven sám velel družstvu SEAL (elitní jednotce amerického námořnictva) se není čemu divit.
V knize je stručně, ale velice srozumitelně popsána teorie speciálních operací a 8 konkrétních akcí.:
U každé z operací McRaven uvádí historické souvislosti, dané reálie včetně stručných životopisů hlavních aktérů, výcvik, vlastní útok a nechybí podrobná analýza a kritika operace. Oproti například knize SAS a speciální jednotky od Jon E. Lewise, je kniha méně vyprávěním a spíše než o dobrodružství v ní jde o popis faktů a jejich detailní výklad.
Více o knize:
Vychází i novější, ale bohužel se spíše jedná o romantizované příběhy - samozřejmě z celkem pochopitelných důvodů :).
Za všechny např. mise Bravo Two Zero, která vyšla nejen v knižní podobě, ale i jako film. Jednalo se o skupinu osmi členů britské SAS, kteří měli za úkol ničit irácké scudy.
Bohužel byli objeveni velice brzy po vysazení a ještě v době kdy bylo nejhorší počasí za posledních 30 let. Tři přišli o život, čtyři byli zajati a jen jednomu se podařil 8 denní pěší přesun do 300 km vzdálené Sýrie.
Irák tato akce prý stála 250 vojáků. Více o SAS třeba tady:
http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek.php?action=HTML&id=926
Celkově si myslím, že stáří operací není téměř vůbec na škodu a že technologie je v tom lepším případě sekundární. Takže se k tomu dá přistupovat dost "relativisticky" :-)
V článku bude patrně překlep, operace Rangers u Cabanatuan se konala až o pět let později, v roce 1945.. V roce 1940 ještě Rangers nebyli na světě (ostatně první bojové zkušenosti sbírala padesátka Američanů po boku Commandos u Dieppe 19. srpna 1942).
Jinak knihu jsem sice nečetl, ale trochu divné mi přijde například zařazení Source a opominutí třeba získání kompletního německého radaru v Brunevalu 27./28. února 1942... No, asi se autor snažil o komplexnost v tématu. :o)
Trochu mě také překvapilo, že si nikdo "nerýpl" do US Army a jejich zpackaných operací, ať už šlo třeba o Teherán 1980 či Mogadišo 1993.
Doporucuju Dabelskou gardu - vydava ElkaPress. Leo Krizek ( ElKa) byl za to tahan v novinach za propagaci nacismu :) Kniha o zabijacich z Waffen SS ve francouzske cizinecke legii v Korei... Mimochodem - z prvniho dilu romanu Trpaslici od Heitze se mi strasne libila hlaska trpasliku, ze "neexistuje mala, ci velka presila, existuje jen mala, ci velka vyzva" :)
viac info o Elitnych vojenskych ako aj civilnych formaciach specialnych sil v titule od vydavatelstva Nase vojsko: http://www.eplanet.sk/inshop/knihy/knihy-military-organizacie-tajne-sluzby/encyklopedie-elitnich-sil-sveta-(id-8020608168).html
viac o knihe Specialni operace v ponuke pre Slovakov napr.:
http://www.eplanet.sk/inshop/knihy/knihy-military-organizacie-tajne-sluzby/specialni-operace-1-(id-8072174428).html
Přečteno 177 684×
Přečteno 144 582×
Přečteno 82 576×
Přečteno 77 442×
Přečteno 67 295×