Raději s tím půjdu rovnou ven: osobně si myslím, že přechod na DVB-T by měl být odpískán teď hned. Tento názor není ani tak založen na tom, že na televizi téměř nekoukám, a tak tu propaguji její zrušení, ale chladným technologickým kalkulem spojený s určitou úrovní poznání jak to v ČR funguje po stránce řekněme zájmově-finanční (obvykle také nepřesně označované jako „politická“).
Takže ta technologie. Podívejme se na nejtučnější program v rámci současného multiplexu A. Tím je ČT4 Sport, protože sportovci se z definice hodně mrskají a to komprimaci videa neprospívá. Takže 4 Mbps pro video a a 128 kbps pro stereo zvuk. To celé v MPEG2. Pokud vám to nic neříká, tak to známý označil slovy „rozhýbaná kachličková koupelna“, ale většina lidí, co to viděli (nebo prodávají) zase používají slova jako „brilantní obraz“, takže předpokládejme, že to je kvalita, která vyhovuje.
TV sledující veřejnost je aktuálně po důkladném brain washingu připravena na to, že před svou televizi si budou v lepším případě muset pořídit jakýsi set top box za pár tisíc, protože stávající analogové vysílání jim během pár let vypnou. Tolik výchozí podmínky.
Proč je čas DVB-T zastavit
Co tím chci říct?
Zrušme celý záměr DVB-T i analogové televize. Pokud chceme televizi šířit vzduchem tak ze satelitu, kde pokryjme jednou frekvencí celé území.
Ale zapomeňme na technologii šíření. O tu tady dávno nejde. Vývoj v telekomunikacích obecně směřuje k jedinému: IP konektivita. Prostě pokud máte dostatečně rychlé připojení do internetu, tak máte vše. Telefonování, muziku, video, televizi a hlavně cokoliv dalšího přijde. Rozpusťme frekvenční příděl televize na broadband připojení k internetu a použijme stávající IPTV boxy k šíření těch Televizních novin, po kterých za 5 let ani pes neštěkně, protože nové technologie zábavy je překonají několikanásobně.
Vcelku nic mi nebrání koupit si dnes v Sitelu místo v racku a na anténním stožáru a začít streamovat současné vysílání TV do IP. Budu se na něj moci dívat téměř všude, kde mám internet, protože ten je už dnes dost rychlý. A se mnou by mohlo potencionálně tisíce dalších ve větších městech (ADSL2 a kabelová televize), kdybych na to nemusel mít licence a smlouvy. A mohlo by statisíce dalších na venkově, kdybychom pro ně měli frekvence na rychlý přístup k internetu.
Jde o to, že tu teď (přechodem na DVB-T) rozhodujeme o něčem, co bude jen probíhat minimálně 3 roky a ovlivní nás to minimálně na deset let. Jenže my pořádně nevíme, co bude za týden. The Venice Project (aktuálně Joost), nové formáty a hlavně technologie nám to dokazují dnes a denně. Začněme se chovat s respektem k budoucnosti.
[3] Moc se mi do toho nechce poustet, ale pixyho a tvoje argumentace mi nejak nesedi:
a) za prve nechapu to "sice" - pochopil bych: nejezdim autem -> myslim si ze dalnice jsou nesmysl i: sice nejezdim autem, ale postavil bych vic silnic
b) nemyslim si, ze vlaky a lode jsou lepsi nez auta, kdyby byly, tak je pouzivame vic nez auta. Jaksi prirozene.
Jenze to prirovnani je naprosto kulhave, mrzacke a invalidni ;-) . Standard televize tu direktivne urcuje stat a platit ho (prechody z jendotlivych analogu na ruzne MPEGy apod.) bude kazdy z nas (teda krome me, protoze na tu TV nekoukam, ze ;-) v set top boxech a pak v technologii, ktera je verejnopravni.
c) aktualne nemame nic lepsiho nez auta. Jenze u televize mame. Kdyz budu pokracovat v te dopravni hre: mame tu funkcni betaverzi teleportace, ale potrebujeme misto na postaveni portalu v mistech, kde ted stoji dalnicni najezdy (prosim, skripejte zubama potichu, ja vim ze to zacina byt cim dal blbejsi). Co udelame? Zacneme stavet lepsi dalnice?
[4] Jenze cena pripojeni k internetu leti dolu kazdym MESICEM. Staci se podivat do historie, a my ted implementujeme neco co tu s nami bude ROKY. A je to zastarale a blbe uz ted.
Současné TV vysílání je neuvěřitelně frekvenčně rozežrané
cca 20Mbps v 8 MHz pásmu je rozežranost ?
CDMA "5 MHz downlinkem cca. 12 Mbps." => (12/5)*8=19.2 Mbps při 8 MHz.
DVB-T a CDMA je tedy úplně stejně rozežrané.
MPEG2 je zastaralý
Kolik je na trhu televizí které umí MPEG4 ? Když si koupíte TV která umí MPEG2, tak skoro všechny mají CI slot, kam půjde strčit dekódovací kartu na MPEG4 stejně jako si tam dnes můžete strčit kartu na odkódování placených pořadů.
MPEG4 komprese je lepsi, ale je v ni mnohem vetsi gulas. Jen se podivej kolik mas na svem PC kodeku. MPEG2 je proti tomu vcelku slusne standartizovana. Proc se asi nezahodilo DVD a nepreslo se na MPEG4 video?
I soucasna DVB-T zvladne kvalitni video, staci dat do multiplexu jen 2 programy a je to nadhera. Ale zajem je spise o vice programu nez o kvalitu. Porid si malou televizi a rozdil ani nepoznas.
HDTV vysilani po DVB-T je planovane, ale chce to postupne. Taky o to nekdo musi mit zajem. Vetsina tech kdo tomu rozumi, stejne na TV nekouka.
A komu tím pomůžete, co?
Televize je ta správná zábava pro naše občany! Když jim dáte internet, kdo zaručí, že se pomocí něj budou dívat na televizi? Co když se začnou bavit sami, číst si o dění ve světě, sdružovat se, nebo nedej bože začnou samostatně PŘEMÝŠLET?
To by to tady pěkně vypadalo. Samozvaní nikým nezvolení ukřičenci, rozpad státu tak jak ho známe. Kdepak. Pěkně každému dotovanou vykachlíkovanou koupelnu a lahváč k fotbalu zdarma!
Celý článek je docela paskvil. Autor se sám usvědčuje, že problematice moc nerozumí.
Například to, že analogová TVzabírá UHF pásmo od 470 do 860 MHz. Zaprvé ČR nemůže používat všechny kmitočty, ale jen některé, které jsou ji přidělené mezinárodní organizací. Důvodem jsou přehraniční interference. Zadruhé vysílače musí vysílat jeden program na různých kmitočtech kvůli zabrání interference. Stejný problém by mělo i šíření signálu CDMA na stejných frekvencích.
Dále návrh na vysílání přes satelit. Především ČT, Prima, Óčko, CZ24 už ze satelitu vysílají. Příjem ze satelitu není pro každého.
Příjem televize přes IP je ve větším rozsahu nesmysl. Kdo pokryje každou domácnost sířkou pásma 4Mb?
Komprese MPEG2 se používá i při vysílání ze satelitu. Kvalita obrazu v MPEG2 je zhruba na úrovni dnešní analogové TV. Teda až na ostré záblesky, kde je to horší. Zvuk je lepší.
Pravda je, že kdo si koupil velkou LCD nebo plazmu, kvalitnějšího zobrazení TV se dohledné době asi nedočká. Jenom několik málo zahraničních stanic vysílá přes satelit HDTV.
Myslím, že v době, kdy nemá počítač (natožtak internet) ani polovina českých domácností, se mi zdá myšlenka internetu přes televizi poněkud nereálná. Přechod na DVB-T má jednu výhodu, kterou mu nikdo nevezme - narozdíl od IPTV je to jednoduché a kvůli pro IPTV nutnou koupi počítače taky levné.
Az ti bude pres padesat uvidis ze kazdych 10 let navic je _ZATRACENY_ rozdil. Jedna babicka co ted slavila 80 se sice briskne naucila zachazet ze satelitem co dostala kdyz nemci prestali vysilat analog a jejich digital uz nelze chytit (u Plzne) ale fakt si nedovedu predstavit ze misto koukani se na nemecky porady o vareni si bude surfovat recepty na internetu. Nicmene tvoji babicce fandim :)
16: A zkoušel jsi ten point to multicast v praxi ? Pokud máš na trase hloupé síťové prvky, tak ti udělají z multicastu broadcast a to při typických 30 TV kanálech jako má běžná kabelovka udělá 4x30 = 120 Mbps. To znamená, že pokud máš 100Mbps síťovou kartu, tak si ani neškrtneš, protože bude zahlcená broadcast provozem.
Můžeš použít chytřejší prvky v síti, ale ty zas stojí trochu jiné peníze a stejně potřebuješ na páteři 1 Gbps.
Problém je v tom, že elektromagnetické vlnění se nezastaví na hranicích. Takže přidělené frekvence je potřeba koordinovat v celé Evropě. A pokud ty frekvence využívat nebudeme, tak o ně prostě přijdeme. Navíc okolní státy se nejspíš nového plánu frekvencí budou držet, takže by naše stávající programy rušily a my bychom rušily jejich.
"Stále to vypadá, že existují nějaké limity, které omezují kolik Mbps se dá protáhnout jedním MHz frekvenčního rozsahu ... během posledních pár let jsme ty limity posunuli několikanásobně".
To není pravda. Existuje jen jeden limit. Shannonův teorém. K němu se maximálně přibližujeme (a kódovací schéma DVB-T je z těch lepších), ale posunout ho nelze.
PB
Autor zde jako laik navršil pěknou haldu nesmyslů. Hlavně, že celá západní Evropa dávno digitálně vysílá - a přijímá, přesně v tom digitálním formátu, který zde pisálek kritizuje. Tak zase s něčím "objevným" přijďte! Třeba o vypalování log na plazmách, které bylo reálné tak před 10 lety na vyvíjených sériích, u současných plazem jde o lež a strašení podobných "odborníků", jako na ten digitál.
To je dobrý :-))). Opět nějaký rádoby odborník na digitalizaci, který má opravdu široký rozhled o možnostech lidí přijímat DVB-S, DVB-T a IPTV. A hlavně ve všem jasno. Tak to ma byt, tak je to spravne, s.. Ach jo. Škoda komentáře. Nicméně: ve středu mě přišel set top box a už se dívám, jak říkáte, NA TEN NESMYSL. Zatím 10 TV stanic (do současnosti 3 TV). Avanti, DVB-T, avanti!!!
Vážený a milý autore tohoto neuvěřitelného článku, ty asi moc nevíš o dvb-t bych se ani nedivil kdyby jsi nevěděl že je to pouze jedna z platforem dvb, ale co zrušit analog a dvb-t ty si myslíš že lidé kteří mají padesát let jednu televizi si budou kupovat satelit nebo počítač a připojení přes internet za x peněz to neni zcela domyšlené. No ale zajimavá myšlenka tak za 30 let si to zkus napsat znovu. Bye
No na jednu stranu muzu nesouhlasit primo se vsim s autorem clanku ale vesmes ma pravdu. Stejne to skonci tak ze kazdej bude mit vysokorychlostni pripojeni (zpusob distribuce je ted nezajimavy) a tam mu proste pujde vsechno. Takhle to zkonci a ani to jinak zkoncit nemuze. Rikate ze stara babicka si nebude kupovat PC ale proc taky neni preci problem mit jednoucelove zarizeni ktere se proste v internetu pripoji na nejaky server a bude si znej tahat data stejne jako jsou dnes routery treba zalozene na nejakym jadru linuxu a zaji si vlastni zivot umi tahaz z P2P siti, udelat na sobe FTP, Web serve atd. Pred 6 lety jsem nemel ani modem tedy 56 kbps tedy mam 4096 000 kbps to je tedy 73000x rychlejsi jeste pred par lety se mobilem hnali data o rychlosti 9,6kbps a ted jsme na urovni dejme tomu 1024kbps pockejme par let a tyto neuveritelne rychlosti se jeste znasobi. Uprime nejlepsi system distribuce jaky muze byt je neco na zpusobu digitalni videopujcovny na internetu. At se kazdy diva nato naco chce uprime v TV dnes nic moc nedavaj a kdyz uz tak pak najednou na 3 kanalech jak naschval v jednom case. Rikate ze by to nefungovalo ale proc reklama by se dala preci nadherne davat i do filmu tahanych z internetu a to v zavyslosti na cene filmu cim levnejsi tim by bylo vice reklami a naopak naskytuje se ze moznost prodejcu reklamu zamerit na daneho cloveka a reklama muze interaktivne reagovat atd moznosti jsou nekonecne a reseni je preci tak proste dalsi vec je ze by se pak autori filmu a hudby nemuseli bat o zneuzivani del proste kazdy by si je mohlo pustit na netu tim padem je predpoklad ze cena by bylatak nizko ze by se nikomu ani nevyplatilo zalohovat filmi pri nahravani ikdyz mozna by se to zdruzeni OSA adalsim nelibilo prisli by o praci
2 Michal_T: Skutečně máš doma připojení k internetu o rychlosti 4 Gbps ? (4096 000 kbps = 4 096 Mbps = 4 Gbps) ;-) Jak to máš připojené do PC ? 10 Gb etherenetem ? :-)
Nebo máš jen 4 Mbps, což je pouze 73x rychlejší než před lety a stačí to pouze na 1 kanál v MPEG2 nebo dva mizerné kanály v MPEG4. Co když budete doma 3 (jeden rodič, druhý rodič a děti) a budete se chtít koukat na něco jiného ?
Na nektere komentare nemam slov.
DVB-T vysilani, ktere se nasazuje, je opravdu zastarale. A hlavne cpat nejakych 6 kanalu (ci kolik je aktualne v multiplexu) do jednoho frekvencniho kanalu je moc. Kdyz vemu v uvahu kolik je analogovych vysilacu, tak kanalu ma republika hafo, jen to lepe zorganizovat a do multiplexu dat treba jen 3 progr. a hned bude obraz lepsi. Na tyhle a jine zmeny je uz asi v tuhle dobu pozde.
DVB-T prinasi jeden velky problem, a to ze v kazde domacnoti je mnoho televizi. Mnohdy jeste stare Merkury apod, ktere slouzi jako spolecnik pri vareni ci jinych pracech. Kupovat ke kazde TV DVB-T prijimac s RF mofulatorem je nehorazne drahe. Hlavne kdyz se za par let muze zmenit system treba na MPG-4. Vse kolem tedlech pridavnejch pristroju je ohromnej kseft.
Pak se taky nikde nemluvi o tom jake bude pokryti signalem. Jsou mista, ktera se bez lokalnich TV prevadecu neobejdou. A o techto prevadecich se v souvislosti s DVB-T vubec nemluvi. Kouknete se kolik je ted celkem vysilaci (a pochybuju ze najdete nekde komlet seznam vcetne i malejch prevadecu) a kolik bude DVB-T vysilacu. Osobne jsem v lokalite, ktera ma ke vsem planovanym DVB-T vysilacum daleko, nebo jsou schovane za terenem (Vysocina), bez prevadeci u nas na kopci se nehnem. Postavi ci predela ho nekdo na DVB-T az se vypne analog?
O tom kolik se da prenest vzduchem ci kabelem, to je na dlouho, to je o kopresi (kodovani) signalu. Kouknete se o par let nazpet, Telecom tvrdil, ze muzeme byt radi, kdyz nam doma modem jede 40kbps (pry ze to draty vic nezvladnou), pak prislo ISDN, DSL, .... ted mame po 2 tenouckych dratech nekolik km dlouhych nejen telefon, 10Mbps sit, ale i TV. Jasne, je jina elektronika na koncich kabelu, ale driv se rikalo, ze kabely jsou nekvalitni a ze to nezvladaj, dnes jsou v zemi ty same a jede to. Vse je jen financi politika.
Vymyslena technologie je na nekolik desitek let dopredu. Uz ted by se dalo bez problemu jezdit napriklad na vodu, ci aby byla auta hybridni. Aby GPS navigace pracovaly na cm presne a neplavaly o nekolik metru. Aby pocitace pracovaly na rychlosti o ktere se nekterym ani nezda. El. energii a teplo jsme brali jen z atomu, studene fuze, z kosmickeho zareni, termalne ze zeme ... a ne palit uhli. Jenze vyvoj se musi zaplatit, co se vymyslelo se musi prodat, tedy novinky se musi pozdrzet. Lide musi platit za stare, aby pozdeji mohli znovu zaplatit za nove, ktere budou ale zase stare. Lide musi kupovat dnes, aby zi zitra mohli koupit neco noveho.
Ahojte kluci, to jsem se ale nachechtala!!! Ale každej máte v něčem pravdu...to se nedá upřít.A taky je fakt, že za net platím něco kolem 600 Kč, k tomu televizi a přijde mi to trošku moc, ale když nechci zamrznout na digitál.hodinkách, což byla "novinka" tak před 35 lety, platit prostě musím. Ahojte:)
Přečteno 54 819×
Přečteno 54 671×
Přečteno 52 624×
Přečteno 52 171×
Přečteno 52 083×