Řeknu to na rovinu. Nemám rád počítače. Alespoň ne ty velké piksly pod stolem, které odmítají bootovat, když to zrovna nejvíc potřebujete. Fakt je, že s novými verzemi operačních systémů většinou už nabootovat zvládnou, ale to jim jen umožnilo najít si ještě sofistikovanější mučení: tohle nepoběží, protože knihovna ta a ta je divná a vůbec: Error 1803.
Řešení tu možná je. Potvrdit starou pravdu, že historie se opakuje a začít z počítače, provádějícího všechno možné, vykopávat činnosti, na nichž vám opravdu záleží. Telefonovat musím: takže bye bye Skype a je tu VOIP telefon. Nechci aby běžel počítač s příkonem 150 W jen kvůli tahání dalšího dílu Dextra z netu: chytrý router s připojeným flash diskem to zvládne za Wattů deset. Prostě návrat k věcem, které vykonávají jednu činnost, zato ji dělají spolehlivě a správně.
Takže jsem se zakous a jakž takž zprovoznil:
– sdílenou knihovnu MP3 souborů přístupnou v síti přes UPNP
– přístup do sítě přes OpenVPN
– buzení vypnutých počítačů přes MagicPacket a jejich následné ovládání (např. vypnutí, když nabootují) pomocí Remote Desktopu
– streaming MP3 přes síťový přehrávač do zesilovače
– sdílenou knihovnu videa
– přehrávání videa pomocí síťového přehrávače do projektoru
– dálkové ovládání přehrávání pomocí mého iPhonu a přítelkyně iPodu Touch
– prohlížení televizního programu z webu a odsud úkolování a plánování nahrávání
– monitoring okolí přes IP kamery a ukládání událostí z nich na síťové úložiště + čumění na ně z výše uvedných iZbastlů
– malá VoIP ústředna s IVR a záznamníkem posílající zprávy přes email
– síťový tisk a scan
1) Asus WL-500gP s DD-WRT.
2) NAS WD (MyBook World) s odemčeným ssh a nainstalovaným vsftpd.
3) Popcornhour A-100.
S iZbastly se to nebaví (ani nemusí, ty mi domů nesmí), nulová spotřeba, podstatně nižší pořizovací náklady, absence Win server parodie, plná kontrola a naprostá spokojenost.
Neni resenim spis prejit na pouzitelny HW a SW? Myslim Mac mini (http://www.apple.com/macmini/), ktery v klidu bere 13W? A tim padem prechod na pouzitelny SW, tim myslim Mac OS X? Pocitac nabehne do dvou sekund, operacni system je navrhovany s ohledem na uzivatele, ne s ohledem na programatory, kteri jej navrhovili...
Prehravani videa + hudby + externi disk jako uloziste - Mac mini. Nizka spotreba, k tomu disk pobezi jen kdyz pobezi Mac mini. Z venku zatim nemam potrebu k datum doma pristupovat, pokud bude, opet lze pres sluzby na Mini a spravne nakonfigurovany router. Ovladani prehravani hudby s vypnutou TV pres iPhone. VoIP a dalsi sluzby nastesti nepotrebuju, pripadne dohledovani kamerou opet pres Mini. Jedine co me mrzi je nemoznost pouziti magic packet pres WiFi (protoze jsem odmitl byt zasitovat kabely), pokud vim, tak toto na WiFi nefunguje.
Jeste resim nakup nove krabicky od Apple pro bezdrat... rozdeleni siti n na 5 GHz a b/g na 2,4 se mi libi..
[2],[6] MacMiniho tu mam taky. Jako srdce jsem ho nezvolil, protoze jsem nenasel zpusob jak na nem s Leopardem prehravat HD 1080p video (MKV) s titulky v SRT a soucasne mit moznost to ovladat pomoci Apple Remote (mys a klavesnice mne nebere). Tedy vcetne vyberu filmu z menu (adresaru). Pokud poradite, tak budu rad.
[3] Je. Ja ho mam z ActionPacku a beru to tak, ze domaci pokusy treba nekdy nekde prodam, takze v souladu s licenci. Navic na nem obcas zkousim jine pracovni veci. Proto zminuji, ze Windows XP/2000 postaci. Dell SFF s COA stitkem se da sehnat asi za 1/3 cenu MacMini (bez urazek komukoliv).
[5],[4] Spotrebu schvalne zmerim. Minimalne ten Win2003 server to samozrejme naprosto kazi. Samotne LAN enabled veci budou mit dohromady tak 50W. To je mozna o neco vic nez jedno PC, ale mate komfort obsluhy a vec je na miste, kde ji potrebujete (ne vse na jednom). Dulezite je taky, ze to je stavebnice. Pridavate jen prvky, ktere chcete pouzivat. Ja mam maximalistickou variantu. Spousta veci by sla treba z toho serveru soupnout na router (Asterisk, Samba...), ale za cenu omezeni nejake funkcnosti.
No nevim, jasne ze BFU si dost tezko bude vsechno confit ale veskerou zminenou funkcionalitu zvladne obsluhovat jediny stroj a to ze "je to kde potrebuju" je agrument jak noha, kdyz to stejne musi vsechno byt pripojene do site.
a) sdileni souboru = tux, samba, nfs, ftp, ... komu co libo
b) openvpn samo bez problemu, ale lze taktez pouzit tunelovani pres ssh, .... opet moznosti je spousty
c) WakeOnLan zadny problem, lze samo bud z comandline nebo z klikaciho rozhrani, RDP no problemo, pokud jsou (coz musi byt tak jako tak) forwardle porty
d) tady mame rekneme prvni krabku (prijem MP3 po siti), ale idealni by bylo mit "zesilovac" s eth portem. Streamovat lze samo cokoli stale ze stejneho stroje
e) knihovna video je normalni soubor
f) rozumne projektory maji ethernet nebo wifi (nebo oboje).
g) dalkove lze ovladat temer cimkoli (IR, Wifi, BT, ...), pokud je to v dosahu prijimace.
h) kamery no problem, ovsem ta kvalita asi bude nic moc co ?
i) VoIP = asterisk
j) = nejspis multifunkce s eth portem (kazda rozumnejsi ma).
Na vsechno staci jediny stroj.
BTW: Kdyz sme u toho centralniho uloziste, tak predpokladam alespon R5. A jelikoz nepredpokladam, ze si bude nekdo domu kupovat HW radic v cene desitek kKc, tak SW(pseudoHW) raid pod widlema je to nejhorsi, co kdo muze pouzivat. Je to pomale a nespolehlive. SW raid v linuxu je daleko rychlejsi a spolehlivejsi, nevadi mu prehazeni disku, ...
Přečteno 54 823×
Přečteno 54 680×
Přečteno 52 628×
Přečteno 52 176×
Přečteno 52 088×