Hlavní navigace

Diky bohu za krizi a nebo možná super dík!

8. 3. 2009 11:43 webdev

Všimli jste si jak se pod zaminkou krize dělají škrty, šetří se, propouští a přestalo se vydělávat? Říkáte si kde se to vzalo? Jak je možné, že mám krizi sotva pul roku a firmy provařili bez mrknutí oka stovky milionů?

Je to divné? Ale není.
Je to naopak prosté. Krize tu je to je fakt, jenže krize byla nutná. Kapitalismus je založený na neustálém růstu. Firma (stát), který nevykazuje růst (HDP, příjem a kdesi cosi) musí časem zajít protože ti co rostou ho přerostou. Tady je ovšem ten problém. Pokud má například firma růst ročně o 20% každý rok, tak to je docela maso. Protože druhej rok už to není jen 20%. (příklad: Rok 2000 – zisk 1000kč, rok 2001 – zisk 1200kč, rok 2002 – zisk 1440kč, rok 2003 – zisk 1728kč atd.), to samozřejmě nejde do nekonečna. Už jen proto že na světě je omezeny počet lidí (nepíšu finančních prostředků, dnes nemají finance žádné krytí a tak je mlže centrální banka tisknout jako noviny).
Dímy bohu ovšem přiškla (byla vytvořena) krize, a každý pláče kolik provařil (kdyby dělal co má tak nemohl provařit ;-) ). Propuští lidi, vyhlašují se bankroty a ti co stáli u zrodu odchází s balík tlustým tak, že by jste jím umlátili velrybu.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).