Všimli jste si jak se pod zaminkou krize dělají škrty, šetří se, propouští a přestalo se vydělávat? Říkáte si kde se to vzalo? Jak je možné, že mám krizi sotva pul roku a firmy provařili bez mrknutí oka stovky milionů?
Je to divné? Ale není.
Je to naopak prosté. Krize tu je to je fakt, jenže krize byla nutná. Kapitalismus je založený na neustálém růstu. Firma (stát), který nevykazuje růst (HDP, příjem a kdesi cosi) musí časem zajít protože ti co rostou ho přerostou. Tady je ovšem ten problém. Pokud má například firma růst ročně o 20% každý rok, tak to je docela maso. Protože druhej rok už to není jen 20%. (příklad: Rok 2000 – zisk 1000kč, rok 2001 – zisk 1200kč, rok 2002 – zisk 1440kč, rok 2003 – zisk 1728kč atd.), to samozřejmě nejde do nekonečna. Už jen proto že na světě je omezeny počet lidí (nepíšu finančních prostředků, dnes nemají finance žádné krytí a tak je mlže centrální banka tisknout jako noviny).
Dímy bohu ovšem přiškla (byla vytvořena) krize, a každý pláče kolik provařil (kdyby dělal co má tak nemohl provařit ;-) ). Propuští lidi, vyhlašují se bankroty a ti co stáli u zrodu odchází s balík tlustým tak, že by jste jím umlátili velrybu.
ad5 - pan je dobornik (ktery rocnik???):
"Centrální banka samozřejmě nemůže tisknout peníze..."
vs.
"Už se o tom přesvědčilo mnoho států především..."
Tedy vlastne tisknout muzou a nic jim v tom nezabrani stejne jako FED si penize cucal z prstu tak si je z prstu cucali dalsi banky. Takze prvni odstavec sam sebou pokoren.
Rust 20%ˇjsem si vypujcil od podnikatele roku jmenem Vladimir Kovar - to ze 20% je nadsazene je jasne jde o priklad.
"Moje teorie" nezanedbava nic, populace take nemuze rust do nekonecna. Navic v soucasnosti roste populace hlavne u tech skupin, ktere si za vlastni prostredky nejsou schopne koupit ani slanou vodu.
Navic pokud vezmu "teorii" o nekonecnem rustu jako fakt zjistite ze se tak stejne nedeje, protoze v pracidelnych intervalech prichazeji, valky, krize a podobne veselosti.
Ano koukám, že pán je byl odborník. Centrální banka může co chce, ale protože rozumné vedení banky ví, že platí zákon akce a reakce, tak taky ví, že změny strategie nezůstanou bez odezvy. Průšvih nastává tehdy, když se do centrální banky začnou míchat politici. Pak státy krachují.
Dále autor neslyšel o statistikách, podle kterých v ČR je teprve až poslední rok,dva porodnost jen o trochu vyšší než úmrtnost a tak nám lidi v ČR přibývají. To je však stav až posledních pár let, před tím byla úmrtnost vyšší než porodnost což mělo za následek že ač lidí ve světě bylo víc, Čechů obývalo.:-)
jste úplně mimo. Centrální banka samozřejmě nemůže tisknout peníze, jak se jí zlíbí, protože to vyvolává inflaci a ty peníze (kromě jiných podstatnějších problémů) zase ztratí na hodnotě. Už se o tom přesvědčilo mnoho států především z Afriky a Jižní Ameriky, teď to vypadá, že tuto teorii projistotu zase prověří dokonce i USA.
Růst 20% je skvělý i v době růstu ekonomiky, úspěch je držet růst na úrovni růstu GDP. A ten je mimochodem jen o pár procent větší, než inflace, takže reálný růst (pokud berememe EBIT) je opravdu pár jednotek procent. Ty procenta, co tam nesedí, by po očištění od ostatních vlivů měla zhruba vyjadřovat nákladovou úsporu díky technologickému pokroku.
Vaše teorie "zachování energie" zanedbává pár podstatných parametrů - jako třeba narůst světové populace, know how, úrovně vzdělání a životní úrovně. Pokud by ten zákon tak, jak jej berete, skutečně platil, nepsal byste dnes příspěvky na Lupu, ale kopal jámy na mamuty.
nezapomínejte že nežijeme v lokálním trhu, ale v globální trhu a jsme proexportně orientovaná země, tj. české firmy mohou dohánět ty zahraniční, dokud nebudou dorovnány náklady (zejm. mzdové, ale i např. realitní), samozřejmě za předpokladu odpovídající výkonnosti (což je často problém v mnoha oborech a proto krachují některé české firmy). V Česku tak díky stále nízkému HDP / PPP vlastně krize není, problém je jen tam kde se exprotuje do zemí, kde už mají hdp / ppp srovnanou ale zavládla tam krize důvěry (snížení spotřeby)
Kapitalismus na nekonečném růstu založen není. Růst ani není nutný. Pokud vím u nás stojí večerka hned vedle Alberta. Nemám pocit, že by mesela za každou cenu růst, jinak ji Albert převálcuje. Jsou tam vedle sebe už roky.
Na nekonečném růstu jsou založeny dnešní státní ekonomiky a obecně systém půjček a úroků. Nikoliv však kapitalismus sám.
Krize je naprosto všude. A proč? Selským rozumem řečeno - vše je přeplněné ať už z ekonomického hlediska či jiného. Lidi se začali mít dobře a chtěli víc, víc... Ono je dobře, že ta krize přišla a někteří si musí utahovat opasky. Ale neplatí to na všechny. Vyjímka potvrzuje pravidlo, ti co by si opravdu ty opasky měli utáhnout - jaksi se jim nechce...
Autor si neklade za cíl být nejlepší, snaží se, ale poukazovat na nešvary doby. Hledá pravdu jak v životě tak v PHP a jinde. Fotografuje, maluje, skládá a píše. To poslední mu sice příliš nejde, ale nějak se vyřvat musí. Má zkušenosti s realitním a kapitálovím trhem. Programování a navrhováním krytických částí aplikací. Řízením projektů a chrlením unikátních nápadů.
Přečteno 23 662×
Přečteno 18 832×
Přečteno 17 732×
Přečteno 16 726×
Přečteno 13 452×