V posledních měsících mi nějak chybí služby kvalitního webového vyhledávače, jakým ještě před pár lety byl Google. Jenže dnes? Dnes, když hledám třeba nějakou firmu, její web je kolikrát na druhé nebo třetí stránce s výsledky vyhledávání. Před ní jsou různé pofidérní katalogy oblepené reklamou, ovšem s minimální faktickou hodnotou pro uživatele (informace jsou nepřehledné, zastaralé, chybné nebo nedostatečné).
A není to jen věc firem. Totéž platí o zboží a dnes dokonce i o článcích. Když hledám článek, nechci najít deset webů s perexem vytaženým z RSS a tunou AdSense. Přitom vytvářet obsah výhradně pro AdSense je zakázané. Nechápu, proč si to Google nekontroluje (asi na tom nemá zájem). Hlavně, že kolegovi Google vyhrožoval zablokováním účtu, když si na svůj blog k článku o rodičovských filtrech dal screenshot z titulky FreeFoto.cz …
Velmi trefná mi přišla glosa Patricka Zandla o zneužívání SEO. Index Googlu je dnes zkrátka přeplněný balastem, kterému se navíc dostává vynikajících pozic a obtěžuje tak běžné uživatele. Nabízí se konspirační teorie, že Googlu tento stav vyhovuje kvůli AdSense inzerátům na takových webech (z kterých má zisk). Nebudeme si přece nalhávat, že množství českých balastových katalogů výrazně nevzrostlo po uvedení AdSense na český trh.
Ale nekvalita výsledků vyhledávání není jen kvůli temné straně síly, pardon, vlastně SEO. Už delší čas mě irituje protěžování mateřského jazyka i na úkor relevantnosti výsledků hledání. Proč má být nějaký český web ve výsledcích vyhledávání výše než relevantnější web v jiném jazyce? Kdybych přece chtěl výsledky vyhledávání omezit jen na češtinu, je na to velmi jednoduchý přepínač.
Když zhodnotím Váš článek, tak je zajímavý, ale přeci jen trochu nedokončený.
Mluvit se dá dnes o všech vyhledávačích a protože je Google jeden z největších, tak je mu to dáváno za vinu. Samozřejmě chyby lze nalézt všude, ale přeci jen Google by si nerozryl vlastní zahrádku a například uvedl před časem možnost vlastního nastavení priority stránek. Tím se už snaží odsouvat jakoby SEO do pozadí a spíše klást důraz na osobní potřeby vyhledávajících.
Poslední dobou mi taky přijde, že se Google dost zhoršuje. Na druhou stranu si myslím, že je pořád nejlepší. Výsledky vyhledávání se zhoršují ve všech vyhledávačích :(. Když něco hledám, musím kolikrát předefinovat dotaz, a to 2x nebo 3x, než se dostanu k tomu co potřebuji. Ještěže pro český web je tu i Seznam, ale pro anglický je to dost mizérie (Yahoo i Live mi subjektivně přijdou mnohem horší než Google, kdežto Seznam mi přijde pro český web rovnocenný - problém je spíš v tom, že některé informace prostě česky nikde napsané nejsou, než že by to Seznam nenašel).
Na Googlu mi nejvíce vadí MFA weby, neustále se opakující jedna doména (na straně 6 je třeba 5 výsledků z jedné domény) a také indexace placeného obsahu (k čemu je mi dobré vědět, že to možná najdu po zaplacení nějakého poplatku :-(.).
>mě irituje protěžování mateřského jazyka
Raději protežování. ;) Nicméně souhlasím, jednou jsem si nastavil jako mateřský jazyk slovinštinu a výsledky vyhledávání byly při zadání stejného dotazu diametrálně odlišné. Pokud chci vyhledávat pouze v angličtině, používám raději Yahoo.
Já nevím. Mě se nezdá, že by se Google nějak hodně pohoršil. Problém je v tom, že dnešnímu internetu prostě vládnou MFA weby a weby, jejichž primárním cílem je vydělat peníze z reklamy. Provozovatelé takových webů jsou vesměs lidé, kteří rozumí SEO a vědí jak na vyhledávače. Proti nim nemá běžný člověk šanci - tedy, pokud si nezaplatí SEO agenturu. A vyhledávač je přeci jenom stroj, který není schopen poznat zda je stránka hodnotná nebo nikoli. Navíc je dnes již nutné pro slušnou obživu mít MFA webů několik desítek či stovek, a tak je pro normálního provozovatele uživatelsky hodnotného webu stále těžší se prosadit. Ale to je jenom můj názor. Jediná cesta jak z toho ven, je přestat používat vyhledávání a uložit si zákldní stránky do oblíbených a hotovo:).
Jestli to není tím, že dříve byl google pro pár zasvěcených... Nyní je upravován pro masu, která používá naprosto jiná klíčová slova a algoritmy než Vy. Vidím to u sebe. Když sestra něco hledá, zadá uplně jiná slova než volím já. Výsledek - na seznamu ona najde všechno na google nic, naopak na seznamu nenajdu já, a na google čím dál tím méně a ona více...
a podle čeho asi Google protěžuje konkrétní jazyk? podle nastavení uživatele, nejčastěji nastavení OS nebo prohlížeče, používejte originální (rozuměj anglický) sw a budete mít klid, Google jen vyhledává, Google nevytváří weby ani vám neinstaluje os a browser, zdá se že pláčete na cizím hrobečku
[5] MFA weby ale přece jsou taky problémem Googlu. Jestliže, je v provozních podmínkách k AdSense výslovně zakazuje, měl by je likvidovat. Určitě je není větší problém najít, než zmíněný blog s jedním teoreticky závadným obrázkem. Proč mám ale pocit, že MFA weby Googlu náramně vyhovují? Indexovací robot Googlu je sice jen stroj, ale vytvořený lidmi, kteří by měli mít maximální zájem na poskytování nejlepších výsledků.
[7] Váš komentář je jako vždy velice "hodnotný" ;-) Googlu není absolutně nic do toho, jaký os či browser používám, eventuálně v jaké lokalizaci. Správně píšete, že je to vyhledávač, tak by měl vyhledávat a ne řešit, jestli je pro mě přijatelnější nesmyslný web v češtině nebo užitečný web s hieroglyfy ;-)
[8] Souhlas s [Re 5]. Pokud člověk dokáže typický MFA web rozpoznat během pěti vteřin (jako že bez problémů), tak nevidím důvod proč by to googlebot nezvládl taky. Blbé je, že často tyhle MFA weby nejdou identifikovat už na stránce s výsledky, a je potřeba kliknout na odkaz aby člověk viděl na čem je :(. S mobilním připojením na cestách je to pak opravdu radost.
Na vyhledávání jsem si zvykl používat http://google.com/ncr, tam se mi ani s českým browserem nenabízí přednostně české weby, takže je to i docela použitelné :)
Ta automatická preference češtiny mě taky někdy štve, ale pro vyhledávání čistě v angličtině stačí jít na http://www.google.com/webhp?hl=en . Ale potom se zase nedá rychle přepnout jen na Stránky pouze česky. Prekérka :)
Jsem redaktorem serveru Lupa.cz a dále mimo jiné také spolupracovníkem redakce čtrnáctideníku Počítač pro každého a drobným živnostníkem v oblasti IT. Více o mně na macich.eu.
Přečteno 13 195×
Přečteno 12 722×
Přečteno 12 261×
Přečteno 8 515×
Přečteno 6 827×