Hlavní navigace

Zprávičkářův blog - Témata označená nálepkou Dění na internetu

 • Mým jménem ne, pane Tetzchnere

  Když chce někdo vypadat důležitě, často si přivlastní post mluvčího větší skupiny. Typickým příkladem je Jon von Tetzchner, CEO Opera Software. V reakci na závěry Evropské komise (ohledně integrace Internet Exploreru totiž) řekl, že jménem všech uživatelů internetu chválí Evropskou komisi za to, že udělala další krok k obnovení konkurence na trhu, který Microsoft více než deset let potlačuje. Nevšiml jsem si, že by probíhaly nějaké volby na post mluvčího internetových uživatelů…
 • S Googlem to jde z kopce

  V posledních měsících mi nějak chybí služby kvalitního webového vyhledávače, jakým ještě před pár lety byl Google. Jenže dnes? Dnes, když hledám třeba nějakou firmu, její web je kolikrát na druhé nebo třetí stránce s výsledky vyhledávání. Před ní jsou různé pofidérní katalogy oblepené reklamou, ovšem s minimální faktickou hodnotou pro uživatele (informace jsou nepřehledné, zastaralé, chybné nebo nedostatečné).
  22. 12. 2008 17:20
 • Ke svaté protipirátské válce postranními uličkami

  Několik tuzemských serverů dostalo v minulých dnech od České protipirátské unie dopis kvůli nelegálnímu zveřejňování kopií přebalů na DVD tituly (zejména filmy). Dotyčný „líbesbríf“ je k přečtení třeba na Sosátko.cz. Považuji za nezpochybnitelné, že i obal na DVD je zákonem chráněné autorské dílo, ostatně třeba i jako těchto mých několik řádek. Nemá však smysl nalhávat si, že ČPU jde v první řadě o obaly.
  22. 12. 2008 2:18 (aktualizováno)
 • Koncesionářský poplatek za každé oko

  Jak už z Lupy asi víte, na scénu se vrací téma placení koncesionářských poplatků České televizi za jakýkoliv počítač připojený k internetu. Z pohledu domácností, které už za nějaký přijímač svých 135 Kč měsíčně platí, je to zdánlivě zcela irelevantní téma, ale firmy by se mohly při placení koncesionářských poplatků pořádně prohnout. A ani domácnosti by neměly zůstávat v klidu. Jde totiž o princip.
 • Stáhněte si OpenOffice.org 3.0

  Jak už víte ze včerejší zprávičky, vyšla kancelářská sada OpenOffice.org 3.0 včetně české verze. Zájem byl tak velký, že oficiální servery na čas zkolabovaly a různé mirroru byly a některé stále jsou dost přetížené, takže rychlost stahování objemného instalačního balíčku není vůbec dobrá. Českou verzi OpenOffice.org 3.0 pro Windows si můžete stáhnout také ze Slunečnice.cz, kde se čekání na stažení celého balíčku nepohybuje v řádu desítek hodin či dokonce dnů.
  14. 10. 2008 15:55
 • Když si Google hraje s čísly

  Každá společnost se chce čas od času vychválit, zvláště při nějaké výroční příležitosti. Google slavící dva roky na českém trhu se ale poněkud přechválil, resp. trochu komicky si zažongloval s čísly. „Když v roce 2006 společnost Google otevírala pražskou pobočku, měl Google v Česku podle statistik podíl na vyhledávání kolem devíti procent. Po dvou letech vyhledává s Googlem třetina českého trhu, tedy více než trojnásobný nárůst (Navrcholu.cz, 30,16 %, červen 2008)" tvrdí Google v tiskové zprávě.
  5. 10. 2008 19:12 (aktualizováno)
 • Po eBance končí i její IEk

  Už jsem tak nějak vstřebal, že z hezké české eBanky je od léta už jenom Raiffeisenbank. Už jen ten nový název mi není moc sympatický, protože jej sotva vyslovím, natož abych jej bez copy&paste správně napsal :-) Se skřípěním zubů jsem přešel   změnu kódu banky u čísla účtu (snad už jsem nahlásil a provedl změnu všude, kde bylo potřeba). Ale konec IEk mě celkem mrzí…
 • Za vše mohou externisté!

  V poslední době se množí zdůvodnění, že za problémy mohou externisté. Je to taková obvyklá minimalizace škod na vlastní pověsti (byť i výběr externích spolupracovníků něco o dané společnosti říká). Někdy se člověk ani nedozví, že na nějakém projektu spolupracuje několik různých organizací či firem. Teprve až když se něco semele a je potřeba od problémů dát ruce pryč, tak se najednou objevují externisté.
 • To není chyba, to byl úmysl

  Bezpečnostní chyby a nedostatky už bohužel k informatice patří ať už chceme nebo nechceme. Ve zprávičce na Lupě si dnes můžete přečíst, že ze slovenské služby Zoznamka.sk bylo možné získat zdánlivě skryté e-mailové adresy uživatelů (údajně 900 000 adres) a co na to říká její provozovatel, kterým je portál Azet.sk. Je to takový divný případ.
  8. 7. 2008 16:19 (aktualizováno)
 • Platební drbání levou rukou za pravým uchem

  Jsou platební způsoby a metody, které jsou pro mě rychlé a pohodlné (ne vždy nutně zároveň). Jsou také platební metody, u kterých si dovedu představit, že bych je i  někdy využil. Ale zatím nevím, co si mám myslet o novém platebním systému SuperCash, se kterým přichází Sazka a společnost Manum. Má fungovat tak, že internetový obchodník či poskytovatel služeb vygeneruje kód, který sdělí zákazníkovi. Zákazník s tímto kódem půjde na místo s terminálem Sazky, kde zaplatí v hotovosti…
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).