Hlavní navigace

Domény s diakritikou ano či ne?

22. 5. 2008 10:39 Jiří Macich ml.

Domény s diakritikou ano či ne? Říkám jednoznačné ne. Internet je už příliš masová záležitost a některé věci se zakořenily tak hluboko, že jejich změny budou v běžném životě způsobovat jenom problémy. Veřejnost se naučila vyslovovat např. českátelevize.cz a do prohlížeče automaticky zadávat ceskatelevize.cz. Pokud na ceskatelevize.cz a českatelevize.cz bude odlišný obsah, bude to problém. Technicky pravděpodobně už diakritice v doménách mnoho věcí nebrání, ale v praxi bychom si upletli bič sami na sebe. Otevřela by se úplně nová aréna pro doménové spekulanty a squatery. Jediný, kdo by vydělával (mimo jmenovaných) by byli registrátoři domén. Kdo by se chtěl vyhnout zmatkům, musel by doménu registrovat ve verzi s diakritikou i bez.

Myšlenka nějaké ochranné lhůty, kdy by si domény s diakritikou mohli objednat třeba i za nizší sumy držitelé variant bez diakritiky je sice na první pohled zajímavá, ale ne úplně dotažená do konce. Jsou totiž domény, kde prostý převod na variantu s diakritikou podle nějakého vzorce možný není nebo by mohl způsobovat problémy.

Internet nám v Česku funguje dobře i bez diakritiky v doménách. Jelikož skutečný přínos pro koncové uživatele není velký, nevidím důvod otevírat pandořinu skřínku. Když si dám vedle sebe pro a proti, pořád jsem ostře proti zavádění diakritiky v doménách. Způsobilo by to totiž podle mého názoru jenom problémy, zmatky, spory a tahanice.

Sdílet