Hlavní navigace

Microsoft: boj o reklamu nebo budoucnost?

25. 2. 2008 7:44 Petr Šnajdr

Microsoft se nám zamiloval a jeho vysněnou není nikdo jeden z nejznámějších internetových portálů světa – Yahoo. Ač odmítnut, nevzdává se svých nadějí, ale nadějí na co? Nikdo nedělá nic zbytečně a jen tak – ani Microsoft, který byl dlouho znám svými mnohdy tvrdými, ale pragmatickými kroky. Ač se obecně soudí, že Microsoft usiluje o více peněz z reklamy a vylepšení pozici v této oblasti proti dnes již dominantnímu Google, možná se za tím vším skrývá něco, co si nikdo z Microsoftu nebyl ochoten nahlas říct – boj o budoucnost a možná i existenci firmy. Poprvé v historii je Microsoft reálně ohrožen způsobem na který zatím nenašel obrany.

This is alternative content.

Video: Yahoo odmítlo nabídku Microsoftu.

Historie Microsoftu je zajímavou etapou z kapitoly vzniku a rozvoje IT. Microsoftu se v minulosti podařilo být v mnoha případech v tom správném čase na správném místě. Získal si důvěru zákazníků ať již domácích uživatelů, tak i lidí z business sféry. I když v minulosti vznikla řada produktů, které na svou dobu byly lepší, žádný z nich se vůči Microsoftu nijak zásadně neprosadil a to i když přišel dříve než dítko z dílen v Redmondu.

This is alternative content.

Obrázek: Nostalgiecké ohlédnutí za historií Windows včetně betaverzí.

Opravdových ohrožení zažil Microsoft opravdu málo

Kdo si dnes vzpomene na firmy jako Asthon Tate nebo kdo byl výrobcem Quattro Pro? Kde jsou sny IBM o TopView a OS/2 a nenáročné GeoWorks od Berkeley Softworks? Avšak oč byl Microsoft schopnější v businessu, o to větší medvědí službu si páchal ve vztazích s okolním světem. Dominantní postavení, kterému se stále těší umožňuje řadu věcí řešit z pozice síly a Microsoft je také z pozice síly řeší. Že i to má své meze dokazuje řada sporů ohledně zneužívání svého postavení s EU i státní správou ve Státech a tak mnoho jeho partnerství je spíše partnerstvími z rozumu, která mají na míle k obdivu, kterému se těší Google.

Dokud busienss modely konkurentů byly více či méně podobné těm Microsoftím, více či méně to nevadilo. První velkou změnou byl Linux. Open Source operační systém dokázal získat podporu velkých společností, který do něj vložily svoji důvěru a tak to co „velká modrá“ nedokázala dát OS/2, dala Linuxu.A nejen IBM. Najednou se ukázalo, že Linux může být v mnoha případech efektivnějším řešením než Microsoftí technologie, ale i přesto ani Linux nedokázal téměř nijak narušit monopol Microsoftu v oblasti desktopů. Zdá se, že miliony nadšenců, nulová cena za licenci a další výhody nestačí na důvěru lidí ve Windows a zejména nenahradí aplikace na které si uživatelé tak zvykli.

Trochu jinak tomu je ve světe serverů, ale ani zde Linux není pro Microsoft smrtící hrozbou, jen možná nebývale silným konkurentem, který si dokázal najít své místo na trhu, ale ve skutečnosti Micosoftu pomáhá. Jak? Drží ho v pohotovosti, nenchává usnout, nutí inovovat, brání zastavit se a je dobře, že je tomu tak. Někdo takový Microsoftu dlouho chyběl.

Budeme kupovat aplikace nebo přístup k nim?

I současný Internet pro Microsoft také není nijak extrémním ohrožením. Neúčastnit se dění na něm byla jistě byla škoda a tak všechny aktivity ohledně MSN a Live.com dávají smysl, ale co není zásadním ohrožením dnes, mohlo by jím být zítra a pokud to zítra je již velice blízko, je to více než důvod k obavám. Business model Microsoftu stojí na prodeji licencí a případně služeb k jeho vlastním produktům. Dosud to byla celkem logická posloupnost věci:

 1. Mám potřebu nějaké aplikace, ta mimo jiné automaticky znamená potřebu vhodného operačního systému a tím je samozřejmě Windows

 2. Koupím tedy počítač (s předinstalo­vanými Windows).

 3. Nasledují aplikace a čím více jich bude od Microsoftu tím lépe. MS Office je téměř povinné.

 4. Jste business zákazník a potřebujete podporu? I to Microsoft za peníze umí

Jenže co když svět míří někam kde takovýto postup nedává vůbec smysl? Co když aplikace se přesunou na vzdálené servery kdesi na Internetu, na lokálním zařízení zůstane minimum aplikační logiky, pokud vůbec nějaká. Jaké budou důsledky?

 1. Potřebujete zařízení na kterém poběží prohlížeč. Zdali srdcem ono zařízení bude Windows, Linux nebo jiný operační systém je celkem jedno. Zde vyhraje ten kdo nabídne nejmenší cenu a to je bitva, která je pro Microsoft extrémně obtížná a i když možná teď působí jako scifi, nemusíme být až tak vzdáleni době, kdy to bude realitou.

 2. Operační systém na serveru? Zájmem provozovatelů služeb je poskytovat službu s co nejmenšími náklady, mít možnost ji kdykoliv a jakkoliv škálovat bez zásadních licenčních omezení a růstu nákladů. I kdyby ten rozdíl dělal jen 1000 Kč na server, na farmách o stovkách serverů je celkový rozdíl nákladů znatelný. Položme si otázku proč třeba Google nepoužíval na stovkách tisíc svých serverů Windows? Něco tak složitého nepotřebuje a jediný rozdíl by tak byl hlavně v tom, že vše stálo více. To jsou špatné zprávy.

 3. A co aplikace? Všímáte si jak jsme si již všichni zvykli na používaní aplikací jako je email? A všimli jste si jak se stále častěji objevují zárodky prvních aplikací, které se snaží nahrazovat to v čem dosud dominoval Microsoft? Že jsou to pro vás teď hračky? Jistě, ale co za pár let? Lidé neradi mění své zvyky, ale jak se naučili používat webmaily, naučí se postupně i další služby.

Aplikace hostované na serverech kdesi v Internetu se pomaličku dostávají do našeho života. Nejsou dokonalé a neoplývají stovkami funkcí, ale nabízí něco co jinde nezískáte. Přístup odevšad bez speciálního vybavení, velice nízké náklady a to jsme teprve na začátku. Pro Microsoft špatná zpráva je nejenom že jeho produkty pro takovéto aplikace nejsou nezbytné, ale dokonce mohou být svazující jeho vlastní licenční politikou a na ni orientovaným business modelem.

Ano, jistě, ne vše je tak ideální jak by být mohlo, ale podívejte se kolik lidí dnes již přestalo používat lokálního mailového klienta a vystačí s web rozhraním freemailů? Z pohledu třeba poloviny devadesátých let se mi to zdá téměř neuvěřitelné.

This is alternative content.

Video: Microsoft přichází se zajímavými produkty ať již na trh nebo alepoň ve formě technologických dem. O tom, že to již dávno není je firma Windows a Office nikdo nepochybuje.

Noční můry Microsoftu

Google má to co Microsoft ne – řadu lidí, kteří ho ze srdce obdivují a i když jeho lovemark bude časem splábnout, stále je dalek vnímání, které občas provází Microsoft. Co je ale daleko horší, má business model, který je schopen nabídnou lidem aplikace při minimálních nákladech na jednotku s tím, že je dokáže nabídnout i zdarma. Sledujte reklamu a pokud vás neco zaujme – následujte ji. Děkujeme, že nás používáte – tak nějak by mohlo znít volání Google namísto napřažené ruky očekávající dolar v podání Microsoftu.

Microsoft je v pasti a i když tvrdit, že je ohrožena jeho dlouhodobá existence, jeho úspěšnost může zmizet jako mávnutím kouzelného proutku stejně jako věhlas firem Novell, DEC a dalších. Gigantů, kterým by jejich budoucnost málokdo předvídal v období jejich největšího rozkvětu. V tom nejhorším možném scénáři může mít v rukou kvalitní aplikace, skvělý operační systém, ale to vše bude něčím po čem možná neštěkne ani pes.

This is alternative content.

Video: Kolik lidí ví co je Office Live a kolik má představu co by tak mohlo být Googel Apps? Problém Microsoftu není v tom, že by nedokázal udělat technologicky skvělé služby, ale v tom co dělal až dosud.

Nakonec Microsoft se v poslední době velmi snaží, nemyslím si, že by jeho vyhledávač byl nějak horší než ten od Google a že řada jeho technologií jde za rámec toho co je schopna nabídnout konkurence. Jenže není právě tohle scénář jeho bývalých konkurentů, kteří v konkurenčním boji s Microsoftem neuspěli? Dejte stranou fundamentalismus a běžte se podívat na SilverLight, Popfly a další. Jenže to co Microsoft vytáhne ze šlamastiky nejsou technologie, ale změna přístupu. A změnit přístup je snad ze všech věcí, které člověka mohou potkat ta nejtěžší.

Microsoft se v poslední době opravdu snaží, lidé z Microsoftu jsou přátelští, jejich blogy se dobře čtou a je vidět, že velká korporace se otevírá světu. Ale bude to stačit?

Nezmizí síla, kterou Microsoft má někde kde zmizelo povědomí o kdysi tak slavném Hotmailu?

Yahoo aneb svět z jiné strany

Yahoo je pro řadu lidí branou k Internetu, ale pro Microsoft je branou do budoucnosti. Nepochybně ne jedinou, ale rozhodně tou, která je nejvíc na ráně. Jenže tahle slečna je z jiného světa a nemá pro šviháky z business sféry příliš pochopení. Svět Yahoo je více světem ušlechtilých koní Hvajninimů z již zmiňované Swiftovy satiry, než světem peněz, který řada lidí vidí za Microsoftem. Je logické, že management Yahoo musel být z nabídky Microsoftu znechucen stejně jako Gulliver ze setkání s lidem podobnými bytostmi, kteří byli Hvajninům podřízeny – jaký paradox, že právě dle nich se Yahoo jmenuje – Jahuú.

Jahuvé jsou ve Swiftově díle výkvětem lidské špatnosti. Jejich chování, zlomyslnost, hrabivost a touha po moci způsobila, že se Gulliver zpět do „světa Jahůú“ vrátil jen na přímý nátlak Hvajninimů.

Odmítnutí Yahoo se dalo čekat a je otázka do jaké míry se jednalo o pouhou standardní dělostřeleckou přípravu Microsoftu, která měla jediný cíl: dostat mimo hru management Yahoo, aktivovat akcionáře a ukázat jim jak emoce, které management ovládají, právě je – akcionáře poškozují. Pokud byl scénář právě takový, může si na své strategické mapě Microsoft zaškrtnout první bod jako splněný.

Jediným ohrožením mohl být Google, ale právě jeho postavení mu brání se v této hře účastnit. Antimonopolní zákony by ho s pravděpodobností blížící se jistotě diskvalifikovaly a tak celou hru mohl s patřičnou a viditelnou nervozitou jen z povzdálí pozorovat.

Jako malé děti

Bylo to snad poprvé, kdy Google ve své komunikaci k okolnímu světu šlápl vedle. Povyk, který z internetového giganta zazněl měl možná podpořit veřejné mínění proti této akvizici, ale pokud to bylo vážně míněno, diskreditovalo to veškerou jeho snahu „Dont be evil“. Volat z pozice dominantní společnosti o obavách z růstu Microsoftu v segmentu v kterém se sám nacházím, ve skutečnosti odkrylo něco jiného než Google chtěl. Ptáte se co?

To, že i tato společnost může pociťovat něco jako strach a obavy. Z čeho? To je zajímavá otázka na kterou se nyní špatně hledá odpověď, ale kdo by si ji měl uvědomovat lépe než právě Google sám? Google tak přiznal světu, že i on má své slabiny, které stačí najít. Pro Microsoft to musela být skvělá zpráva. I když celkově všechny trumfy má v rukou spíše Google, za určité situace to nemusí znamenat téměř nic. Takových společností v minulosti bylo a ne vždy stačí hrubá síla.

Možná právě teď stojíme na začátku nečeho co si málokdo umí představit, ale jaký bude další vývoj i když Microsoft Yahoo získá je ve hvězdách. Může stejně zazářit jako supernova jako pohasnout jako Hotmail. Bohužel většinou jsou pravděpodobnější ty horší možnosti, ale nechme se překvapit. Microsoftu zcela jistě nejde o málo …

Sdílet

 • 25. 2. 2008 18:30

  soulbringer (neregistrovaný)

  hezky clanek, Petre...

  kazdopadne bych to videl tak ze MS jde o oboji - protoze Reklama je take Budoucnost, jak jiz rekl sam J. Muhlfeit (MS Chairman Europe) tusim pro Hospodarky - v reklmanim businessu se toci 5x vice penez, nez-li na trhu se softwarem - nemluve ze i v CR rostou investice do internetove reklamy o 20 - 30 % kazdym rokem

  ... proto ty logicke kroky a proto ten zajem o yahoo :o)

 • 25. 2. 2008 23:37

  G (neregistrovaný)

  Pekne napsano. Hodilo by se to jako hlavni clanek na lupu.

  Microsoft ma zasadni problem se svou velikosti a marginalnim uzitkem z jednoho zamestnance. Velkou vec dokazete s 20 lidmi, ale na dvakrat velkou vec potrebujete 100 lidi, a takle to jde dal exponencialne. V urcitem okamziku vycerpate zdroje a firma spotrebuje veskery potencial na to, aby si resila vlastni interni problemy, revnivost mezi managery, boje mezi narodnimi skupinami. Bill je genialni vudce, ale vsichni takovito vudci funguji jen kdyz maji kontakt s lidmi, ktere vedou. Ve firme kde 99% zamestnancu vudce nikdy v zivote nevidelo se jejich vliv ztrati. Velke veci vznikaji tam, kde lide jdou za vizi, ne tam kde chodi do prace. A lidi schopnych jit za vizi je promile populace, mozna mene.

  Lide potrebuji nepritele. CSSD potrebuje ODS, ODS potrebuje CSSD. USA potrebuji teroristy. Pokud dojdete na vrchol, rozhledenete se a nevidite nepritele, tak jste dosli na konec a rozpadnete se. Nepritel vznikne ve vasich radach. Lide od pevnych linek budou nenavidet lidi od mobilnich siti. Divize ADSL bude nenavidet divizi pronajatych okruhu. To je stale to same dokola.

  Microsoft bude padat dlouho, protoze pada z vysoka. Ale uz ted prekrocil horizont. Podivejte se na prazsky microsoft v poslednim roce. Opousteji ho ti schopni, zakladaji vlastni firmy, protoze uz svoji budoucnost uvnitr microsoftu nevidi. Kontakt s novou managerkou jim ukazal, ze v microsoftu uz se nepovysuji ti nejschopnejsi.

 • 26. 2. 2008 11:35

  Michal Vilímovský (neregistrovaný)

  Opravdu hezky napsany clanek...

  Presto podle meho nazoru Microsoft nepadne, bez ohledu na to zda koupi Yahoo! nebo ne. Proste koupi nekoho jineho nebo navazou nejakou formu spoluprace s Googlem ci jinym subjektem anebo se vrhne do uplne nove, dosud netusene oblasti.

 • 26. 2. 2008 20:21

  j. (neregistrovaný)

  Pěkný článek, velmi.
  Bill Gates řekne, ta nabídka je férová a my nemusíme Yahoo za každou cenu.
  Bill Gates řekne - odcházím z aktivní činnosti MS.
  MS nekoupí Yahoo a bude investovat do čeho? Do lepšího Live? MSN? S kým? Kde jsou ti schopní lidi v MS, kteří donutili nabídnout tolik za tak málo ziskovou firmu? Najednou ožijí? Neožijí. MS koupí Yahoo za každou cenu a protože mu nikdo nemůže v nabídce sekundovat, Yahoo je už dnes de facto součástí MS. Ale co dál? Proč by top vývojáři a nadšenci z Yahoo měli dělat pro MS? Proč by nešli ke Google? Budoucnost MS v IT vidím velice, velice, velice špatně.

 • 27. 2. 2008 18:46

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Článek je pěkný, ale přeci jen je z něj cítit zoufalé přání autora článku pohřbít Microsoft. A nejsem si jistý, nakolik některé myšlenky jsou psané podle toho.

  On Microsoft seděl na rozcestí už vícekrát. Třeba v době kdy vydával Windows 95 bylo Microsoftu hodně úzko. Projekt Chicago - jak se projektu vydat první 32 bitové Windows pro lid nazýval byl pro MS klíčovým. MS si uvědomoval, že tehdy poprvé vstoupí na území, kde má konkurenci skutečných 32 bitových OS - a pár jich kolem bylo. Nová 32 bitová Windows zvaná Chicago se vyvíjela dlouho a sám Bill Gates 4x nechal téměř hotový produkt zahodit a psát znovu, protože nebyl takový, jaký by si ho představovali. Nakonec MS zvítězil tím, že jejich hotový produkt Chicago - Windows 95 byl levný, běhal na běžné konfiguraci počítačů tehdejší doby (což jiných 32 bitovým systémům nestačilo) a Linux v té době tehdy byl ve stavu, kdy jeho konfigurace znamenala řadu měsíců učení a čtení mnohamebajtových howto.

  Stejně tak odmítnutí nabídky MS od Yahoo není jisté - Yahoo je teď žalováno vlastními akcionáři za tento krok, stejně tak jako jsou žalovány a proklepávány kroky manažerů Yahoo, kdy si chrání svoje koryta - například rychlé podepisování smluv vyššího managementu, kde si zajistí velmi lukrativní zlaté padáky v případě vyhození, o jejichž výši se vám tají dech i pokud jste zvyklí na velmi korupční poměry. Je naivita si myslet, že manažeři Yahoo něco dělají z nějakého přesvědčení. Ale tahle fakta se asi autorovi článku moc nehodí.

 • 28. 2. 2008 0:17

  Petr Šnajdr (neregistrovaný)

  [6] No, promiňte mi tu odvahu, ale jste si jistý že třeba neodpovídáte na nějaký jiný článek?

  Mluvíte o faktech, která se mi nehodi a přitom jsou přímo v článku :-)

  1. Nemyslím si že management Yahoo naivní a dělá věci z přesvědčení. Taky to nikde nepíšu.

  2. Odmítnutí nabídky ze strany Yahoo jisté je, tzo se prostě stalo, ale že MS i přesto Yahoo nekoupí jisté není, dokonce bych se klonil k tomu, že celá transakce nakonec proběhne a v článku píšu:

  "Odmítnutí Yahoo se dalo čekat a je otázka do jaké míry se jednalo o pouhou standardní dělostřeleckou přípravu Microsoftu, která měla jediný cíl: dostat mimo hru management Yahoo, aktivovat akcionáře a ukázat jim jak emoce, které management ovládají, právě je - akcionáře poškozují."

  Jinými slovy dle mého názoru to byl ze strany MS nutný krok a odmítnutí ze strany Yahoo v podsatě je něco s čím se v plánu MS počítalo :-)

  A pokud se týká nějakého vámi domělého zoufalství pohřbít Microsoft, víte co bych z toho měl? Velká část aplikací, které používám jsou od Microsoftu, hodně jejich technologických věci považuji za mimořádně zajímavé a pokročilé např. .NET počínaje atd. Akcie MS nevlastním, což je možná škoda, a jeho konkurence taky ne, což je možná také škoda :-).

  Jinak nechci zabíhat příliš moc do technických věcí o kterých ten článek v principu není, ale nepřijde vám, že i s tím "mnohamegabajtovým howto" k Linuxu trochu přeháníte? Pokud si vzpomínám tak Linux Documentation project vydaný Computer Presem myslím měl mego a to ještě kvuli tomu, že byl v PDF a s obrázky.

  Pokud se týká toho, že by se MS obával nějakých jiných 32bitových OS bych si dovolil pochybovat, to je poměrně značně technický pohled, ale realně nebyla v té době firma, která by měla 32bitový OS pozicovaný tam kam Windows95. Snad OS/2 by dávala smysl, kdyby její minimální rozumná konfigurace nechtěla 2x víc paměti než Windows95, ale i OS/2 byla pozicovaná IBM někam jinam, díky typu businessu, který IBM primárně dělá.

  Ale o bity se nehrálo.

  MS potřeboval dostat na trh OS s určitými pokročilými prvky typu preemptivní multitasking, ten na 16bitovém Intelu neuděláte, stejně překonat některá paměťová omezení atd. Windows95 byl logický krok, ale že byl 32bitový byl důsledek potřeby a ne cíl samotný. Nakonec myslím, že už v té době existoval i 64bitový operační systém od DEC. :-)

 • 28. 2. 2008 12:54

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [7] Ano, odpovídám přesně na článek.

  Řekl bych, že (aniž bych chtěl hájit MS), že v článku je v podtextu příliš zaměřeno na nasazování psí hlavy Microsoftu, byť jinak je článek dobrý. Takže zdůrazňování všeho, co může vyvolat negativní emoce vůči Microsoftu - tím je článek zbytečně přeplněn - a nejsem si ani zdaleka přesvědčen, že by v rámci hodnocení MS byl článek pravdivý. Jedno je jisté, v hodnocení MS článek ani nezakrývá, že nejde o pravdu. Byť se zbytkem informací lze souhlasit.

  Co byste z toho odsuzování MS měl nevím, ale prostě jen slepý nemůže nevidět v článku, že autor je na MS "zasednutý".

  S mnohamegabajtovým howto k Linuxu v roce 1995 nepřeháním, sám mám v blahé paměti, když jsem konfiguroval RedHat Linux a Debian v té době. Připojit se k internetu modemem pro mě znamenalo 14 dní laborování a čtení dokumentace (příkazy modemu, detaily PPP komunikace, a další). Každý krok byl velmi obtížný, a většina lidí to vzdala. Oproti tomu konfigurace Windows 95 byla procházka růžovým sadem a ráj na zemi - znovu zdůrazňuji, že mluvím o tehdejší době, dnes je to úplně jinak.

  Co se týká tehdejší doby - osobně jsem jí zažil. Dnešním myšlením se do té doby nedostanete - lidé byli daleko přístupnější více platformám, než dnes, v době vzniku projektu Chicago to fungovalo jinak. OS/2 navíc byl projekt, který IBM sama chtěla zničit - a to prakticky od počátku, každých cca půl roku IBM vydávala tiskové zprávy, že s vývoejm OS/2 končí a aby zákazníci přešli na jiný systém. Tyto tiskové zprávy OS/2 vydávala co půl roku asi deset let v kuse - pokaždé jí zákazníci a nadšenci do OS/2 přemluvili, aby se pokračovalo, ale stanovisko IBM bylo jasné - až jednou přišel okamžik, kdy to IBM zařízla definitivně. Mě samotnému bylo jasné už při vzniku OS/2, že pro IBM je to nechtěné dítě.

  Poslední odstavec je celý nepravdivý. Na 16 bitovém Intelu samozřejmě preemptivní multitasking bez problémů uděláte - a také v řadě OS byl udělán naprosto bez problémů. Dále MS měl takový operační systém a dokonce 32 bitový - jmenoval se Windows NT. Dokonce WIndows NT běžely na velmi široké škále procesorů - nejen na Intelu, ale také třeba na MIPSu, na Alphě, na PowerPC například. Tedy vůbec není pravda to co říkáte - MS šlo přesně o to, že měl to co měly jiné firmy - 32 bitový pokročilý operační systém, jenže ten byl příliš náročný na tehdejší hw. A on potřeboval totéž - jenže pro převálcování konkurence potřeboval snížit nároky natolik, aby to běželo na tehdejších PC strojích - což byl právě cíl Chicaga, později Windows 95. Windows 95 mělo stačit 8 MB RAM, tehdy nesmírně drahých - a díky této nenáročnosti MS zase zvítězil (možná bohužel ale prostě udělal ro nejpraktičtější pro lidi co bylo tehdy třeba).


  Možná si to neuvědomujete, ale tehdy vládla značná multiplatformovost. Nebylo problémem

 • 28. 2. 2008 19:27

  j. (neregistrovaný)

  re [8] Miloslav Ponkrác

  Vážený pane.
  Vás tipuji za ten typ, co prostě bude stále tvrdit, že on říkal, že je stále únor, když už je březen. Tzn., že vůbec nechápu, co Vy tím příspěvkem říkáte .)

 • 28. 2. 2008 19:31

  j. (neregistrovaný)

  ještě re [8] Miloslav Ponkrác

  Přemýšlím, přemýšlím, ale s větším Cimrmanologem jsem se na netu asi nesetkal. Za ten Váš příspěvek byste měl dostat honorář. To bych nevymyslel, ani kdyby mi za to někdo zaplatil.

 • 28. 2. 2008 23:56

  Petr Šnajdr (neregistrovaný)

  1. "Mnohamegová dokumentace"
  http://tldp.org/HOWTO/HOWTO-INDEX/howtos.html
  Celkem 1,03 MB, samotné PPP Howto - 10 kB. Že konfigurace nebyla pro člověka, který se v IT nepohyboval jednoduchá nikdo nerozporuje. Vkládáte mi do úst co jsme neřekl.

  2. "Na 16 bitovém Intelu samozřejmě preemptivní multitasking bez problémů uděláte"

  Jak? Zajímají mě instrukce, asambler mi problémy nendělá. Prosím.
  Preferuji ten bezproblémový přístup jak to udělat.

  3. "a také v řadě OS byl udělán naprosto bez problémů"
  Jmenujete z té řady aspoň tři.


  4. "Dále MS měl takový operační systém a dokonce 32 bitový - jmenoval se Windows NT."

  Co jste tím v konrastu s vaším předchozím tvrzení vlastně chtěl říct? cituji o příspěvek výše: "MS si uvědomoval, že tehdy poprvé vstoupí na území, kde má konkurenci skutečných 32 bitových OS".

  Takže to nebylo poprvé?

  5. "Windows 95 mělo stačit 8 MB RAM"

  8 bylo doporučeno, stačit měly 4MB: http://support.microsoft.com/kb/138349


  6. "Možná si to neuvědomujete, ale tehdy vládla značná multiplatformo­vost.". Proč bych si to neměl uvědomovat jako zaměstnanec firmy, která používala Linux, Solaris, VMS a Windows v několika verzích s certifikátem Microsoft Certif. Profesional v ruce?

  7. "... v roce 1995 nepřeháním, sám mám v blahé paměti, když jsem konfiguroval RedHat Linux a Debian v té době."

  První release Deabianu pochází až z roku 1996. Mohl jste se pokoušet instalovat Debian 0.93R5 tj. nějakou unstable (v řeči MS - beta) verzi.

 • 1. 3. 2008 22:03

  šachy (neregistrovaný)

  Trochu nové krve do diskuze:-)
  Řekl bych že IT giganti (MS, IBM, Google, Intel, AMD,...) už si virtuální svět taknějak rozškatulkovali a rozdělili mezi sebe, a mají mezi sebou různé dohody ve smyslu ,,žít a a nechat žít". Konkurence jen tak naoko, aby se neřeklo. Takže o jejich budoucnost bych se nebál.

 • 2. 3. 2008 22:53

  Zephir (neregistrovaný)

  Všechny ty kecy o webový platformě skončí ve chvíli, kdy nějaká partička teroristů přesekne důležitej kabel, následkem čehož popadaj i routovací servery a celosvětová síť internetu sezhroutí (a k tomu stačí potápěč s mininorkou). Jako se to už nedávno stalo s kabelama poblíž Egypta.

  Pak vám bude MS s jeho desktopama ještě dobrej.

 • 3. 3. 2008 10:08

  Petr Šnajdr (neregistrovaný)

  [14] hmm, no jo vidíte, máte pravdu. Jenom mě není jasné, co se stane když přesekne (ne nutně miniponorkou) kabel vysokého napětí? :-)

 • 3. 3. 2008 22:17

  j. (neregistrovaný)

  re [14] Zephir

  Pravdou je, že od doby co mám mail na Gmailu, mám ho na rozhraní a do PC a nějakého outlooku či THB ho vůbec nestahuji. To rozhraní mi nabízí veškerej komfort toho, co já s mailrm dělám. Když přesekne někdo v ponorce kabel, stáhnu to o pár dní déle a svět se nezboří.

 • 4. 3. 2008 7:03

  Petr Šnajdr (neregistrovaný)

  [16] Je fakt, že u soukromé pošty k tomu přistupuji jinak než u aplikací typu SalesForce.com, kde by mi to vadilo. Nicméně, argument z teroristy je trochu zavádějící, nechci říct přímo účelový, to nevím, ale účelově by šel použít.

  Úplně stejný výpadek by mi totiž způsobil útok na elektrorozvodnou síť, který je bych řekl pravděpodobnějším cílem a proti němuž jsou malé firmy typicky chráněny minimálně, ale právě jim jsou takové aplikace určeny resp. jednou budou.