RSS čtečky zažívaly před 2–3 lety boom – neustále se o nich psalo, neustále se objevovaly nové a nové verze, čtečka byla všude. Jenže od té doby najednou utrum, na starých čtečkách skončil vývoj, nebo se posouvá někam kam IMHO nepatří.
Asi jsem divný, protože mám asi značně specifické požadavky na RSS čtečku
Nevím co je na mých požadavcích tak divného, protože jediná čtečka kterou znám, která toto splňuje je Abilon, které se už 2 roky nevyvíjí, byla dokonce stažena z webu výrobce. Vyzkoušel jsem za tu dobu zhruba třicítku jiných, ale žádný se jim ani nepřibližuje – naprostá většina ze čteček neumí náhled prvních 3 řádků textu rovnou v přehledu (což je absolutní nutnost, jinak člověk musí na každou zprávu klikat aby zjistil o čem je), a ty které to umí žerou běžně desítky megabajtů paměti.
Mimochodem – sleduji asi 55 zdrojů a mám v nich asi 1200 zpráv, tak když budu počítat 1000 znaků na zprávu, tak to dělá nějakých 1,2 MB, když bych chtěl mít vše v paměti, jinak jako rezidentní program čekající jen na kliknutí nebo na automatické načtení novinek jednou za x hodin by měl žrát kilobajty, a tak mi hlava nebere, že naprostá většina čteček žere běžně desítky megabajtů.
Nemáte někdo nějaký tip?
Haha. No tak vážený pane, nemá to být .NET aplikace? No tak to honem honem do fronty, brzy nebudou!!!
Upřímně, i kdyby se taková RSS čtečka naprogramovala úsporně řekněme v C++ (klidně v asm, kdyby se takový šílenec našel), tak velmi pochybuji, že by řekněme pod Windows XP (a to nemluvím vůbec o Vista!) povedlo zařídit, aby aplikace v okně žrala stovky KB v minimalizovaném stavu. Jen režie Windows je vyšší.
A milý pane, těžko někdo bude bastlit RSS čtečku od nuly, protože jednak by na ní strávil mládí a jednak by to stejně nepoužíval, protože by měla minimum funkcí. Takže použije hotovou knihovnu na XML, a hotovou grafickou knihovnu a to minimálně. Tím paměťové nároky trochu narostou.
Počítat co znak to bajt je taky ptákovina, protože dnes se nepracuje se znaky starými, ale s Unicode znaky - což v případě utf-16 dává 2 bajty na znak, v případě ucs-4 dává 4 znaky na znak. Takže je potřeba příslušně paměťové nároky vynásobit.
[1] to je právě ten průser - všichni použijí nějakou mnohamegabajtovou knihovnu na každou malou pikačovinu. Program v céčku na načtení a parsing xml je na pár řádků, a jsou i lightweight knihovny resp. kousky kódů, takže to určitě není na celé mládí. Jen prostě dnes se programy "programují" způsobem klikni/táhni/pusť/přejmenuj
Paměťové nároky jsem zjednodušil, ona ve skutečnosti je to naopak - není důvod proč by měly být všechny feedy najednou v paměti, klidně jen ten aktivní, takže je to sice ×2 při utf-8 ale děleno 55. V každém případě není důvod, proč by to mělo žrát 20 Mega, což je minimum ze všech čteček co jsem zkoušel.
Ahoj, mě by zajímalo co lidi motivuje si stahovat RSS čtečku jako program. Svoje zprávy chce mít člověk u sebe a použít je kdekoliv. Já doporučuji www.bloglines.com
[2] Jenže XML je _složitý_ standard. Chca nechca pokud to má parsovat všechno co je v XML normě (četli jste tu normu vůbec?), tak to není vůbec tak jednoduché naprogramovat. A hlavně je to úplně zbytečné to programovat.
Není pravda, že se nutně programují knihovny klikni/táhni atd.., ale knihovny se při programování používaly vždycky od první chvíle co se programování vynalezlo. Protože prostě naprogramovat si všechno sám od píky je sice zajímavé, ale výsledek je časově i kvalitou zcela neadekvátní investované energii.
Proč by neměly být všechny feedy v paměti? Pokud by nebyly, pak je nutné programovat složité cachování výsledků na disk a zase zpátky do paměti - nehledě vůbec na problémy třeba s tříděním takového paskvilu. Programátor rozhodně zvolí styl vše v paměti - pokud se mu to vejde do pár MB, není-li masochista.
Alternativou je mít všechny feedy v nějaké databázi. Ale i databáze nějakou paměť sežere, takže je to prašť jak uhoď. Výhodou databáze ale je, že zabraná paměť by při enormním počtu feedů nerostla, ale zůstala by stálá.
A jak píšu, zkoušel jsem si změřit kolik ve Windows XP zabírá jeden můj velmi jednoduchý program, který nepoužívá naprosto žádnou knihovnu, nemá žádná data v paměti - a dělá jen velmi primitivní věc. Tedy je napsán od píky jen s využitím služeb Windows. I tento primitivní program zabírá přes 3 MB fyzické paměti!!! Je to proto, že Windows samy mají nějakou režii kolem každého programu. Takže Vaše paměťové nároky na Windows rozhodně splnit nejdou. Ten samý program na Windows 2000 zabírá paměti podstatné méně - prostě Windows 2000 mají mnohem nižší režii na program. Ve Windows Vista bude režie Windows naopak mnohem vyšší.
Prostě ať chcete, nebo ne, můj odhad je, že i jednoduchá čtečka se pod 10 MB paměti prostě nedostane, i kdyby se programátor pochlapil.
Pokud si myslíte, že to jde líp, sedněte a naprogramujte. Programuju hodně let a vím, že Vaše paměťové nároky jsou úplná utopie. Prostě kdybyste programátorovi zaplatil třeba zlatem a drahým kamením, tak prostě nejsou možné.
Já naopak nevidím moc výhodu v online verzi. Mám RSS čtečku proto, protože chci být instantly informován o novince jakožto m.j. novinář na volné noze. Online RSS čtečka mi je zobrazí jednou za hodinu a na žádnou novinku mě neupozorní. Svůj komp mám stále s sebou, takže nemám problém s tím, že bych s sebou neměl své zprávy, kdyby ano, tak jednou za čas vyexportuji OPLM (některé čtečky toto umí standardně jako službu)
Čtečka v prohlížeči je ten samý problém - pakliže má člověk vypnutý prohlížeč, tak se nic nedozví.
Paměťové nároky - jsou čtečky, které s tím problém nemají, takže to zjevně jde. Když starý Microsoft Exchange na Windows 95 žral maximálně asi 3 MB a dělal to samé co já chci po RSS čtečce (jen místo načtení RSS sahal na POP3/SMTP), tak nevím proč by měla být RSS čtečka náročnější. Program, který mi má sedět residentně v paměti prostě nesmí mít 20 MB. Kdyby ale byl nějaký co žere 20 a byl jinak dokonalý, tak to zkousnu, ale nenašel jsem takový
Jinak ty XML jsem četl, programoval jsem vlastní online čtečky a je to trivka (pro online jazyk typu PHP). Na cachování do diskové databáze nevidím žádný problém a naopak je to dobrý způsob, kdybych měl mít všech svých asi 200 tisíc mailů Outlooku neustále v paměti, tak bych se pos..., v paměti má být kdyžtak jen ten aktuální (u mailu) případně všechny nepřečtené (u RSS). Na načtení těch starých si klidně 1 vteřinu počkám (nikdy jsem to nepotřeboval)
FeedDemon - jo, je to můj favorit, také je to od tvůrcu Abilonu. Jeho problém je, že oproti Abilonu má vlastně jen funkce, které nepotřebuji a přijde mi méně přehlednější (zejména ten seznam článků s náhledem ve formě nějaké webstránky, místo seznam jako má Outlook či ten Abilon). Ale až už bude Abilon zcela nepoužitelný kvůli nepodpoře nových standardů atp., tak by to byl vítěz z donucení
Dva tipy, které by Vám mohly online čtečky trochu zpříjemnit.
Google Reader Notifier je rozšíření pro Firefox, elegantně v nastavené frekvence informuje o nových článcích. https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/3977
WebRunner zase umožňuje udělat si z online aplikace tak trochu aplikaci desktopovou. http://blog.hauner.cz/2007/07/12/webrunner-aneb-gmail-na-desktopu/
[9] Ano, a programy v MS-DOSu žraly ještě méně paměti a to nemluvě o programech pro osmibitové počítače. Problém je ten, že dnes je to jinak.
Samotný operační systém má daleko větší režii. Windows 95 jsem kdysi úspěšně provozoval na 32 MB paměti. Ba dokonce byl schopen běžet i na 8 BM paměti, dokonce i méně! Zkuste si to s Windows XP, nebo s Windows Vista. Ani Vám nenajedou. Mimochodem, pokud byste si na Windows XP spustil tu starou verzi Exchange na W95, tak byste valil oči, jak by paměťové nároky toho progamu narostly!
Jak Vám mám říct, že už jenom paměť, kterou si sežerou Windows pro každý program je několik MB, aniž by to programátor mohl ovlivnit? Že ve Windows XP je plně 32 bitové (nebo 64) bitové jádro, zatímco Windows 95 byl téměř 16 bitový. Že samořejmě i Microsoft nemá snahu nijak šetřit ve svých Windows pamětí tak jako dříve.
Navíc zapomínáte, že je rozdíl mít mailového klienta (kde nemůžete z principu vše držet v paměti) a RSS čtečku (kde to jde). Ano, Vy jste programoval možná v PHP RSS čtečku, jen zapomínáte na takovu maličkost, že 90% času (i více) se stejně programuje uživatelské rozhraní, tedy grafika. To je to, co lidi chtějí vidět a podle čeho se rozhodují, jestli to budou používat.
Zkuste si tedy RSS čtečku skutečně naprogramovat (ne v PHP) pěkně od píky, nenáročnou, a až uvidíte, že jste tím moc nezískal (co se týká paměťové úspory), budete se na to dívat jinak.
re jilm: a) nepoužívám FF, b) jsem psal že rozšíření pro prohlížeč je z principu na prd, protože jej musím mít puštěný, c) používám operu, která má rss čtečku v sobě bez rozšíření
web runner je trochu zhůvěřilost, prostě skryté okno prohlížeče s jeho paměťovými nároky a problémy bez ostatních výhod normálních RSS čteček. To má smysl opravdu jen pro aplikace, kde jiná než on-line možnost není
re zvo: viz konec příspěvku [9]
re míla: to nemá smysl řešit. Opakuji - jsou čtečky, které s tím nemají problémy, jsou ale vždy psány "po staru", nenajdete v nich nijaké "vytvořeno ve visual ..." nebo "vyžaduje knihovnu ...". Proč třeba taková Miranda sedící v taskbaru, permanentně monitorující porty, se spoustou pluginů se stovkou kontaktů atd. žere 6 MB? Když do Mirandy dám RSS plugin, tak to stoupne o desítky kilobajt. Prostě výmluvy na vyšší náročnost XP nejsou na místě. btw grafické rohraní všech čteček až na výjimky je naprosto identické. A hlavně - i když se (téměř) odprostím od paměťových nároků a budu akceptovat třeba 20 MB, tak stále neznám žádnou jinou kromě Abilonu, která splňuje ostatní požadavky.
Jak vidím, tak nikdo nezná jinou takovou čtečku, nevím v čem jsou mé požadavky tak specifické. Argument "naprogramuj si to sám" je tak trochu trapnej
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 140 765×
Přečteno 81 479×
Přečteno 47 067×
Přečteno 36 799×
Přečteno 30 530×