Ohromný nárůst používání tabletů (speciálně Apple iPad) a chytrých mobilních telefonů mezi hosty využívání datově náročného obsahu (videa) způsobuje hotelům problémy s poskytováním WiFi připojení.
Alespoň tak píše NY Times. Podle AT&T se jen za poslední čtvrtletí prodloužila doba strávená na hotelových připojeních na dvojnásobek. Téměř 2/3 obchodních cestujících také zaznamenaly v posledních 12 měsících problémy s připojením v hotelu a pro více než 2/3 z nich je takový problém důvod pro to, aby do toho hotelu už nejezdili.
Dále píší o tom, že hotely budou zavádět různé úrovně rychlostí za různé peníze tak, aby tomuto problému zamezily.
Jenže je to blbost. Nejdřív na začátku malý disclaimer – mezi lety 1997 až 2003 (a částečně i následujících několik let) řešil problematiku bezdrátových sítí v ČR a ve světě (proškolil jsem cca. 1000 lidí z 300 poskytovatelů zejména z ČR a SK) a předtím jsem studoval hotelový management. Proto mě vždy hotelové využití bezdrátů zajímalo a vždy bylo krásným příkladem, jak se dá k jednomu problému přistoupit různě.
Hotely by totiž měly v prvé řadě myslit na to, co je jejich business a tedy poskytování hotelových služeb. Každý, kdo cestuje, se setkal se zajímavým paradoxem, že čím dražší a luxusnější hotel, tím větší pravděpodobnost je, že se v něm bude za internet platit. Na druhou stranu to samozřejmě paradoxní není – bohatí lidé nemají problém si zaplatit za internet, resp. jim to platí firma. Ale to je právě omyl.
Internet je v dnešní době jednoznačně základní potřebou mnoha lidí a u obchodních cestujících a bohatších turistů to platí dvojnásob. Vsadím se, že většina z nich by raději oželila televizi než internet a mnozí by snad raději chodili i do společné sprchy.
Ovšem proč jsou tedy v každém pokoji televize a koupelny s teplou vodou, mýdlem, šampónem atd. zdarma a za internet chtějí naprosto nesmyslné sumy (např. u 4–5 hvězdičkových hotelů v Praze běžně okolo 500 Kč/den)? Nebo byste snad v pětihvězdičkovém hotelu dávali mýdlo k vaně za stokorunu, protože si to hosté mohou dovolit?
Samozřejmě hotelový manažer si mne ruce, protože mu každý desátý host přinese o 5 stovek denně více. Jenže manažer, který umí počítat jen příjmy a nikoliv ztráty je idiot. A právě ztracené příjmy je je to, oč tu běží.
Už tehdy v roce 2002 v jednom výzkumu v US bylo zjištěno, že návštěvnost hotelů, které zavedly bezplatné Wi-Fi narostla v průměru o 15 % více, než u těch, kde jej nemají či mají placený. A nedivil bych se, kdyby dnes s dnešní penetrací internetových mobilních zařízení nebylo procento ještě větší.
A jestliže noc v hotelu stojí 5 tisíc, tak byť jeden host navíc vám nejspíš vydělá víc, než všichni ti platící Wi-Fisti navíc, navíc budete mít mnohem více spokojených hostů. A nákladově? Ten 1 host vám zaplatí 10 VDSL přípojek na celý měsíc.
Samozřejmě nějaké omezování úplných extrémů tam být může (už jen kvůli možným nekalým činnostem), ale s citem. Problém mnoha hostů totiž není ani tak zaplatit, jako to, že je to něco s čím nepočítali, něco co je mimo jejich budget od firmy a šlo by z vlastní kapsy atd. Navíc je to také často něco, co znamená nějaké nastavování počítače (někde zadávat nějaké heslo, pro které si někam musí zajít, nebo někam dávat svou kreditku atd.) – a byť se to dá obejít, lidé to tak budou předem vnímat.
Ano, je třeba také započítat ztrátu z Pay-TV a telefonů, protože proč by někdo volal z drahých hotelových telefonů a koukal na premiové kanály, když to má všechno v telefonu. Ale snažit se donutit své hosty ke sledování porna v televizi tím, že jim znemožním/zpoplatním rychlý internet je dost ošemetná praktika a spíše hosty odradí od příští návštěvy.
Hosté bez internetu také nemohou psát na sociálních sítích kde jsou, nemohou hodnotit hotel na službách typu Google Places atd. a vy tak přicházíte o virální potenciál. Chytrý hoteliér by naopak donutil lidi „lajkovat“ jejich hotel na FB atp. např. tím, že jim poté automaticky zrychlí internet.
Mnohem lépe je naopak využít potenciálu, které relativně standardizované vybavení hostů přináší – můžete jim nabídnout možnost připojení jejich telefonu/tabletu/přehrávače a poslouchání jejich hudby na pokojovém Hi-Fi, přehrávat filmy z tabletu na velké televizi a např. pro ně připravit i aplikace, které jim umožní prohlédnout si hotelové menu, objednat další služby, prohlédnout svůj účet, upozornit na probíhající akce, objednat taxi atd. 250 milionů vesměs vesměs středně až hodně bohatých uživatelů si prostě extra servis zaslouží.
Bezplatné wifi na pokoji by už měla být samozřejmost, stejně jako to mýdlo v koupelně. Doba, kdy šlo o prémiovou službu pro vybranou klientelu je dávno pryč. Dneska má mobil nebo iPad s wifi každá lama (v dobrém slova smyslu) a přirozeně počítá s použitelností všude. Já osobně se hotelům bez bezplatné wifi vyhýbám.
Vetsi bullshit celeho clanku (v NY Times) je v tom, ze hotelove wifi staly za hovno odjakziva. V 60 % pripadu wifi nefunguje nebo je prilis pomala a tak to bylo jeste pred iPadem. Moje nejlepsi zkusenost je ze Stockholmu kde mi v hotelu dali zadarmo Ethernet 70mbit pripojku...
Radiový vysílač WiFi má hustotu vyzářeného výkonu 100 mW EIRP přímo u antény. Žárovka třeba 60 W, tj. 600× tolik.
Tak zrovna originál obrazu a podobné pičičandy je opravdu věc, které na hotelu taky neocením. Ne, že by se mi to nelíbilo, že je pokoj vkusně zařízen, ale prostě i malíř musel dostat zaplaceno a to z mých peněz.
Nehledě na to, že tady nekritizujeme samotnou přítomnost, či nepřítomnost internetu, ale nevyváženost služeb - proč je televize a originály v ceně a internet ne. Prostě ať je tam buď všechno, nebo nic.
A když už tam "musí" být ta televize, ať to kurnik stojí za to - ne že tam je možné chytit jen pár místních kanálů v pochybné kvalitě - hotelová televize musí mít prostě MTV, HBO, CNN a nějaký ten pornokanál v HD kvalite, když už.
Co se týče změny priorit: já bych řekl, že tak tragické to nebude, byznysmen před sto lety jistě požadoval na hotelovém pokoji
- originály mistrů (televize)
- denní tisk u snídaně (zpravodajské portály),
- pracovní stůl s papíry a perem (notebook)
- možnost potlachat si s doutníkem v baru (Skype/ICQ/Facebook)
Asi máme zkušenosti z jiných zemí a v jiném časovém úseku. Hoteliéři mají rozšířené zorničky pouze v případě že nějaký kongres podmíní účast nějakou konektivitou, to jsou ochotní metat kozelce.
Jinak každý penzion v Jizerkách co nemá sociálku na pokoji má wifi. 5* a 4* hotely pokrývají lobby bary, zasedačky, recepce apod. Je to paradox, kdekterá 5* má pracovní místo s plastovou Anetou a lampičkou, ale wifi ne.
Ano, tak to často funguje i u nás, dělá to T-mobile a tuším i O2, plus řada menších firem (např. WIA), u kterých bývá výhoda, že je na hotelu, jak si to cenově postaví (tj. například zadarmo pro všechny hosty, pro ostatní za peníze)
Na tyto stránky jsem se dostal náhodou a jsem fakt překvapen jak moc jsou lidi závislí na čemkoliv.Uvědomujete si va někteří nemocní lidé,že kdyby z nějakých technických důvodů,nebo globálních nebyl internet dostupný,tak se psychicky zhroutíte ?Viz připomínka o originálu obrazu na pokoji....tady je markantní fatální změna priorit ....
Právě řeším ubytovávání zahraničních hostů a volná Wi-Fi byla pro ně jedním z klíčových kritérií, na základě kterého hotel vybírali. A ano, potvrzuji autorovo zjištění, že čím dražší hotel, tím větší pravděpodobnost nutnosti platit za internet.
Stickman Hook
bohuzel takhle se opravdu klientela techto hotelu nechova ... prijde po celodenim maratonu jednani kolem jedenacty na hotel, a je nepricetna ze stravi 20 minut pripojovanim na net a jeste plati 400 kc na den ...
...
btw beznej **** v evrope stoji 70-150 eur, to si muze dovolit firma kdejakyho kravataka :)
... Pracovní skupina IARC řekla, že expozice elektromagnetickým polím rádiových frekvencí je podezřelé ze způsobení dlouhodobých zdravotních následků, včetně zvýšeného rizika rakoviny. Zdroje záření také zahrnují pracovní expozice radaru a mikrovlnám, signálům televize, rádia a bezdrátové telekomunikační. ...
http://ww w.freepub.comehere.cz/vsechno/who-klasifikovala-mobilni-telefony-karcinogenni
ht tp://elektrosmog.blog.cz/
To sem nepatří, wifi přístroje jsou daleko slabšími zářiči, než jiné druhy přístrojů. Navíc okolo toho jsou jen urban legends a opravdový důkaz nikde.
Počítání výkonu "u antény" je zavádějící, protože závisí i třeba na momentálním zatížení sítě.
Na druhou stranu, šlo přes to prý protunelovat přes DNS porty 53 tuším spojení i bez placení, ale nezkoušel jsem...
Nicméně hotel kde není wifi v ceně, alepsoň základní rychlost, je u mě ... když už dám dardu za služby, tak přesně tak, nechci mít neočekávané výdaje ještě za net!
Jenže - jak to řešit?
Standardem by mělo být určitě třeba tak tak 2Mbit free a kdo by chtěl víc (LAN s přípojkou neomezenou co to dá, třeba VDSL 16-25 nebo víc), tak ať si připlatí na té recepci...
A pokud budu penzion spořílek & škrt tak na každé patro hodit aspoň FON.com router a na ten se může kdokoliv připojit a zaplatit (členové zdarma, nečlenové přinesou drobný bakšiš hoteliéroivi), případně mi na recepci za 100 nebo za 200.- dají KEY k šifrovanému SSID (kdo zná fon ví co myslím, a bylo bvy to světové řešení!)
co vy na to? a co pro to děláte?
Já pro to dělám aspoň to, že do FourSquare napíšu zda daný hotel, hospoda, místo, má WIFI, případně i Key (pokud je na vyžádání a mě už to stálo přemáhání si jej vyžádat)
Doporučuju FourSquare (Android, IPHONE, Symbian)
Teď vyšel OINK
je to přesně na to, na sdílení tipů o hodpodách, hotelech, místech... lepší než facebook myslím...
je zajimavy ze je to hit az poslednich let ... kolem roku 2005-6 ty **** hotely zavadely houfne internet , predtim byl dost casto jeste pres dialup ::) a byl zadara
pak o par let pozdeji ho najednou zacali zpoplatnovat
to same probehlo na hodne mezinarodnich letistich
clovek by spis tipoval ze to bude opacne :)
Ve Švýcarsku je např. velmi rozšířen Swisscom - hotel nic neinvestuje ani neinstaluje, jen na recepci prodává předplacené časové karty pro ty, kteří nemají rádi platby on-line.
A navíc se přes to stejně neprotlačila VPN (Citrix gateway), protože fungovaly jen HTTP a HTTPS porty, s čímž interní IT naší fabriky nepočítalo...
Drahé, otravné a v našem případě i na nic.
5 let jsme nebyli na dovolené kde by nebylo připojení k internetu za opravdu zajímavé peníze (např 210 na den posledně, metalické připojení na to takovej asus bazmek za litr co umí sdílet wifi přes wifi) a je klid.
Ať si zvykají, nechápu že se nedělá WIFIoP tj wifi over power adaptery. Klient zaplatí paušál dostane krabičku strčí do zásuvky a funguje. Rozhodně lepší než hotel "pokrývat" jako celek.
Rychlost srovnatelná (dejme tomu 4mbit/s klient), komfort značný.
Má to logiku. Klientela 4* a 5* funguje jinak. Ti si 20 minut před odchodem na schůzku dělají manikůru a využijí opravdu velké zrcadlo a držák na noviny (u dámského pohlaví je to jasné, píšu o pánském).
Hodně jich nemá chytré mobily a s NTB pracují v hotelu jenom v lobby baru 15 minut denně. Mají svoji každodenní workflow poskládané úplně jinak než ti co na takové hotely nemají peníze a to je přesně ten důvod proč ty peníze mají.
A to píšu jako člověk co si dává na booking.com první filtr "wifi".
Ano, také to NECHÁPU! Byl jsem i ve velice luxusních hotelech, ale Internet byl problém - jednoduše jejich HW byl velice špatný, starý a pokrytí nebylo dostatečné a díky slabému signálu jel Internet pomalu a často vypadával...
Taky jsem nechápal proč mám v koupelně speciální mýdla, sprchové gely, antialergenní koberečky a spoustu dalších blbostí za neuvěřitelné peníze (dokonce v mém apartma byly originály obrazů za nemalé peníze), ale pořídit kvalitní HW a zajistit jeho nastavení - to je neřešitelný problém...
Přitom když se jednou free WiFi síť postaví a kvalitně, tak se o ni není potřeba nijak starat. Jede v podstatě sama o sobě :-)
Nehledě na to, že jsem majitelem mezinárodní obchodní firmy a 95% veškerých aktivit dělám právě přes Internet, takže pokud v hotelu nejde, jsem namydlený!
Jednou jsem dokonce uvažoval o tom, že bych namístě dal "otočku" a jel někam jinam, protože hotelé připojení nefungovalo a moje mobilní připojení vypadávalo kvůli slabému signálu.
Naopak mě mile překvapil například normální tříhvězdičkový hotel v Brně (byl někde u Kauflandu v Ponavě), sice výhled nic moc, ale na pokoji byla rychlá WiFi zdarma a ethernet dával 30/30 Mbit.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 207×
Přečteno 84 285×
Přečteno 47 842×
Přečteno 37 939×
Přečteno 31 462×