Hlavní navigace

Office 2007 - tak tudy ne!

6. 1. 2008 23:49 Lukáš Nevosád

Velké „ofisy“ bych si, díky jejich ceně a dostupnosti relativně slušných free alternativ, sám nikdy nekoupil. Nicméně s koupí operačního systému jsem získal 60-ti denní trial, což za vyzkoušení zase stojí.

Nejvíce mne pochopitelně lákalo nové rozhraní, které ze screenshotů působilo graficky velmi vydařeně a ergonomicky dobře navržené. Bohužel, od krásné grafiky vede k praktické použitelnosti ještě dost dlouhá cesta.

Předně si zvykněte, že nikde nic nenajdete. Místo klasického menu Soubor, úpravy atp. v novém Wordu naleznete jakési záložky Domů, Vložení, Rozložení stránky, Odkazy atd. První zmatek nastává ve chvíli, kdy budete chtít poprvé něco vytisknout. Ať hledáte jak hledáte, ikonka tisku v menu prostě není. Z podivných pohnutek totiž vedle záložek existuje i zcela neoznačené hlavní menu, skrývající se pod kulatou ikonkou Office v titulkové liště programu. V tomto menu pak teprve naleznete obvyklé povely typu otevřít, uložit, tisknout atd. Co k tomu Microsoft vedlo netuším, ale je mi jasné, že tohle budou BFU trávit poměrně dlouho.

Samotné záložky jsou oproti předchozímu menu velmi inovativní, hodně povelů bylo přesunuto a některé poměrně výrazně předělány. Bohužel nové rozložení není zrovna dvakrát intuitivní a mnoho povelů jsem opravdu dlouho hledal. Tak například pro vložení konce stránky je velká ikonka ve „Vložení“, ovšem přes tu nejde vložit konec oddílu – na to musíte jít do „Rozložení stránky“, a najít stejnou ale podstatně menší ikonku nazvanou „Konce“. Stejně tak třeba formátování odstavců je způlky pod „Domů“ a způlky pod „Rozložení stránky“. A tak dále a tak dále.

Microsoft si bohužel stále myslí, že styly jsou něco naprosto zavrženíhodného. Záložka Styly je sice poměrně velká, ale velmi neprakticky navržená. Se styly souvisí také změna výchozího fontu – nové bezpatkové Calibri je velmi hezký font, nejsem si ale jistý, zda-li to nebude změna pro mnohé příliš radikální. Vůbec celá výchozí šablona je ve srovnání s předchozí verzí obrovský krok vpřed. Stejně tak daleko lépe vypadá i automatické formátování tabulek.

Ach to formátování

Nemohu si pomoci, ale v nových office musím daleko více klikat. Doslova mně vytáčí neustálé automatické přepínání záložek, takže když chci formátovat třeba buňky tabulky, musím se neustále přepínat. Nedá se nic dělat, velkých ikonek se tam prostě vždy vejde podstatně méně než těch mrňavých z verze 2003.

Daleko zásadnější problém je situace, kdy na záložce to, co chcete udělat, vůbec není. Velmi dobrý příklad je formátování kapitálkami. Nepřišel jsem na jiný způsob, než text vybrat a zvolit dialog Písmo z kontextového menu. Potud bych se s tím smířil, ale bohužel to nefunguje vždy. Pokud vám totiž spellchecker označí dané slovo (typicky jméno), jako chybné, nabídka formátu z kontextového menu prostě zmizí. A máte smůlu, alespoň do doby, než si to vyříkáte se spellcheckerem.

Stabilita

Ze stability mám rozporuplné pocity. Word mi padal pouze při jedné příležitosti, za to však pořádně. Při pokusu o sloučení dvou dokumentů z Wordu 2003 do jednoho (celkem cca 120 stránek, 10MB), přičemž oba dokumenty obsahovaly velké množství revizí a komentářů, se totiž výsledný soubor pokaždé po čase zhroutil. Word přestal reagovat, po sestřelení soubor obnovil (opravil?) a výsledkem byly smazané všechny revize a drobné vady ve formátování.

Nakonec se mi sloučení podařilo tak, že jsem oba dokumenty nejprve převedl do nového formátu, následně spojil a převedl zpět (aby na něm mohli pracovat i ostatní).

Daleko zajímavějším způsobem se mi v jedné tabulce choval Excel. Zničehonic totiž najednou přestal automaticky přepočítávat vzorce. A to tam nebyly žádné špeky, prostě jednoduchá tabulka s pár součty, žádné cyklení ani nic podobného. Prostě jednoho dne koukám, že měním hodnoty a přitom se změna nikde neprojeví. Pomohla vždy editace vzorce, načež se jeho hodnota přepočítala. Nechci tímto Microsoftu křivdit, možná že jsem omylem aktivoval nějakou feature, nicméně ani po delším snažení se mi nepodařilo přijít na žádné podobné nastavení ani jak jsem jej mohl nechtěně aktivovat.

Věčný povzdech

Tak jako v každé verzi si i teď povzdechnu, kdy konečně Microsoft odstraní nanejvýš otravné chyby/vlastnosti, z nichž drahná většina provází Word už snad od dob Windows 3.1.

Automatické a nevypnutelné rozpoznávání jazyka se chová úplně stejně nevyzpytatelně jako v předchozí verzi. Pokud často píšete v cizích jazycích, máte stále smůlu. Jako pokaždé i nyní jsem musel nastavený jazyk několikrát měnit, jako pokaždé ani nyní se změna přes CTRL+A nevztáhne na vloženou grafiku. Ach jo.

Stejně jako ve všech předchozích verzích, i nyní jsem musel bojovat s náhodně fungujícím automatickým číslováním, které začne číslovat od jedničky a po pár odstavcích jiným stylem pak náhodně buď pokračuje nebo začne znovu.

Stejně jako v předchozích verzích se pevný konec stránky vkládá do odstavce, namísto mezi ně, takže pokud vložíte konec stránky „před“ nadpis, nachází se tento na obou stránkách.

S vkládaným obsahem jsem zápolil také jako obvykle, nadto se mi nepodařilo vložit do jednoho dokumentu současně běžný obsah a obsah obrázků – ten druhý totiž z neznámého důvodu vždy přepsal ten hlavní.

Office mi také, ač s českým rozhraním, na řadě míst nabízely anglické locale – například odsazení v palcích. Mám sice anglickou verzi operačního systému, nicméně v něm je locale nastavené správně. Těžko říct, kde na to přišly, blíže jsem to už nezkoumal.

Závěrem

Ač je idea s novým uživatelským rozhraním určitě dobrá, její provedení je bohužel značně nevychytané. Nadruhou stranu – po několika dnech práce v nových Officech mi už přišlo rozhraní OpenOffice dost zastaralé a ač to nerad přiznávám, tak nějak jsem si na systém záložek zvykl a v OO mi teď chybí :-)

Z mnou proklínaných vlastností Office 2007 neopravilo opět vůbec nic, což je opravdu ostuda.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).