Hlavní navigace

Je už čas na Windows Vista?

11. 12. 2007 22:26 (aktualizováno) Lukáš Nevosád

Jak je známo, „ajťáci“ na nové operační systémy moc neletí a v poklidu počkají, až výrobce vychytá alespoň ty největší mouchy. Z okruhu kamarádů informatiků jsem byl první, kdo rutinně přešel na Windows Vista. Jaké jsou zkušenosti?

Nemohu zde objektivně hodnotit výkon, protože současně mám nový a patřičně nabušený hardware. Vzhledem k cenové politice je ale pravděpodobné, že na Visty se bude přecházet právě s novým hardwarem. V souvislosti s hardware mne velmi potěšilo, že navzdory všem škarohlídům běží 3D akceloravné rozhraní Aero perfektně i na integrované grafice na základní desce za 1200,– Kč.

Uživatelské rozhraní

Co si budeme povídat, UI je asi ta nejzásadnější změna oproti Windows XP. Grafika, ikonky i uživatelské rozhraní jsou velmi příjemné. Původně jsem tipoval, že Aero si jen tak vyzkouším a pak asi vypnu, protože obvykle mne animace spíše vytáčí, ale zatím mne to stále baví. I na zmíněné integrované grafice běží rozhraní velmi svižně, animace nijak nezdržují (jsou rychlé a všechny tlačítka jsou aktivní již v průběhu animace). Navíc sledovat video v živém náhledu při přepínání oken pomoci ALT+TAB je slušná vychytávka. Výtku mám k velikosti titulkového pruhu oken a ikonkám na něm – jsou zbytečně velké a při malém rozlišení monitoru budou určitě překážet. Ajťáků se to příliš netýká, těch co používají 1024×768 asi moc nebude.

UAC

UAC (User Account Control) je po UI zřejmě nejzásadnější, nejproklínanější a nejčastěji vypínanou vlastností. UAC na vás vybafne pokaždé, když se chystáte spustit či provést něco, o čem si Visty nemyslí, že je to bezpečné. V praxi je to metla především na software od dle Microsoftu pofidérních dodavatelů (rozumněj open source). Potvrzení UAC očekávejte před každou instalací prakticky čehokoliv a občas i při spouštění programů. Okliknout hlášku by nebylo tak hrozné, bohužel Visty – zřejmě aby si dostatečně vynutily pozornost – přitom na pár sekund zčernají a zobrazení dialogu provází zbytečné prodlevy. Podobné hlášky očekávejte také od firewallu pro povolení odchozí komunikace. Naštěstí si Visty poměrně hodně oklepnutí pamatují, takže UAC zase tak strašně neobtěžuje.

Typický ajťák UAC asi brzy po instalaci vypne, já si jeho existence naopak spíše cením. Díky UAC totiž například nelze nic zbůhdarma zapisovat do systémových adresářů a zejména do „Program files“. To je bohužel ještě dnes nešvar mnoha programů (například mého účetnictví), který znemožňuje efektivní zálohování dat a nastavení. S UAC se vše, co chce program po instalaci zapsat do Program files, transparentně zapíše do adresáře příslušného uživatele. Nepátral jsem po tom, jak to přesně funguje, ale nepodařilo se mi v tomto UAC obelstít ani spuštěním konzole v Administrator módu ani ruční editací oprávnění.

Ovladače

Ovladače kupodivu (s novým hardware) nepředstavovaly vážnější problém. U dva roky staré tiskárny (HP) mne překvapilo, že systém nainstaloval ovladač hned po připojení bez ptaní a tiskárna okamžitě fungovala. Systémový ovladač je navíc možná i povedenější než originální monstrózní balík od HP. V dialogu sdílení mne Visty varovaly, že pokud budou chtít tiskárnu sdílet i počítače se starším OS, musím pro ně doplnit příslušné ovladače. Bohužel, podle očekávání průvodce jeho instalací skončil klasickým dialogem s předvoleným umístěním A:. Kdy se konečně toho šíleného dialogu zbavíme? V žádném případě nepočítejte s tím, že pod Vistami bude méně restartů. Microsoft se tím sice chvástá, ale skutek utek'.

S některými ovladači jsem si užil dost legrace, ale to spíše díky neschopnosti jednotlivých výrobců poskytnout slušné ovladače. Mám tím na mysli zejména Genius, od kterého už si nikdy nekoupím ani podložku pod myš.

Práce v domácí síti

Domácí síť je o řád spolehlivější nežli ve Windows XP. Všechny počítače jsou vždy vidět v síti a to pod svým skutečným názvem, nic se nikde nedubluje nebo naopak záhadně nemizí. Pod XP jsem se ani nesnažil a na počítače vždy přistupoval pod jejich IP adresou, na Vistách vše funguje jak má, a to nyní dokonce i na těch počítačích s XP.

Vypínání

Po počátečních problémech jsem celkem bez problému nastavil (na desktopu) místo vypínání hibernaci (tedy to, co na noteboocích běžně fungovalo už v devadesátých letech). Hibernace není zrovna nejsvižnější, i když to může být způsobeno značně nadprůměrnou velikostí RAM. Po příslušném povelu ihned ztmavne monitor, přičemž počítač samotný se vypne až po několika desítkách sekund. Probuzení je naopak bleskové, od stisknutí tlačítka mohu pracovat do několika málo sekund. Asi dvakrát (z nejméně 50 pokusů) mi systém po hibernaci znovu nenaběhl. Visty v tomto případě po restartu najdou uložený file a nabídnou pokusit se o to znovu (to ovšem opět selhalo…). Vypínací dialog ve Start menu je velmi nepovedený. Z ikonek není zřejmé, co se bude dít a navíc nevyžadují žádné potvrzení.

Windows Media Center

Microsoftí televize na mne zanechala vynikající dojem, k dokonalosti už chybí opravdu málo. S Media Center skutečně lze PC velmi dobře využít jako zábavní centrum. Grafika UI je na vynikající úrovni, možnosti jsou takřka famózní. Vyzdvihl bych zejména prohlížení fotek, hladkou práci s videii všeho druhu (pravda pro zprovoznění DivX to chce chvíli hledat) a skvělé online programy s obsahem (anglickým) na přání.

Příšerné jsou naopak všechny vizualizace při přehrávání hudby (naštěstí se nespouští automaticky a lze místo nich pustit třeba slideshow). Občas se MC trochu zasekne a reloadne UI, přičemž občas nad něj vyskočí Windows lišta. Také se mi nelíbí, že u digitální televize motá MC rádia mezi televizní programy – vůbec záložka rádio v MC poněkud chybí. Kdyby mi někdo poradil, jak do MC dostat třeba Last.fm, má u mně pivo :-)

Pokud budete chtít MC skutečně nahradit televizi, zatraceně dobře vybírejte ovladač k televizní kartě – na můj Leadtek jsem si musel udělat vlastní polepky, protože bohužel většina tlačítek funguje v MC jinak, než je na ovladači napsáno.

Aplikace

Kupodivu, problém nebyl ani s aplikacemi. Trojkombinaci LAMP jsem nainstaloval přes WAMP, přičemž vše jelo jako po másle, to stejné OpenOffice, EasyEclipse, GIMP, Paint.NET, Inkscape, Firefox a další. Kupodivu problém nebyl ani s velmi starými aplikacemi, jako třeba LeechFTP.

Pod Vistami mi nejel SJPhone (VoIP klient), nicméně ten není naštěstí nenahraditelný. Problémy má bohužel můj oblíbený browser Opera, který občas „nepřiměřeně dlouho přemýšlí“ a vypadá jako by se zacyklil, aby se pak zase k plné spokojenosti rozjel. Po sestřelení Opery mi také pravidelně zůstává viset několik výkon žeroucích procesů.

Zmíněný WAMP systém odmítá při startu spustit, o čemž informuje ikonkou u hodin, ze které je možné takto zablokované programy spustit ručně. Bohužel přitom pokaždé vyžaduje odklepnutí UAC a bohužel se mezitím na port 80 naváže Skype, takže po každém restartu musím rutinně vypnout Skype, spustit WAMP, zapnout Skype. Naštěstí to nedělám díky hibernaci často – nyní mám uptime už přes týden – takže se mi to ani nechce řešit.

Závěr

Z mého pohledu je rada jasná – máte-li obstarožní hardware, zřejmě nemá cenu kupovat licenci na Visty jen kvůli těm průhledným okýnkám. Pokud ale kupujete nový počítač, Windows Vista rozhodně ano.

Chvíli budete možná zuřit, poté chvíli nadávat, ale nakonec budete spokojeni. Říkám to z pohledu (byznysem zkaženého) ajťáka, který má Windows Vista Home Premium měsíc, tento článek píše v Opeře (ve které má otevřeno dalších 20 záložek) a na pozadí mu právě běží dalších 14 aplikací.

P.S. Poněkud zamrzí nepochopitelná licenční politika Microsoftu, kdy dává hlavní marketingový tahák – Aero – až do verze Premium. BFU toto samozřejmě neví, přičemž téměř všechny hotové sestavy nebo notebooky (v ČR) obsahují pochopitelně pouze verzi Basic. Zákazník, až to zjistí, se bude pochopitelně cítit podveden a já se mu vůbec nedivím…

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).