Čtenář sousedního blogu vznesl velmi zajímavý dotaz: proč se pro mobilní verze webových stránek nepoužívá top-level doména .mobi. Shodou okolností jsme na toto téma nedávno vedli diskusi s kolegou v souvislosti s naším projektem nejtz.cz.
Zaujalo nás ve statistikách návštěvnosti nezvyklé vysoké procento z přístupů z mobilních zařízení (hlavně Opera Mini) a rozhodli jsme se tedy připravit pro uživatele příchozí přes různé chytré telefony a kapesní počítače speciální verzi webu. Uvažovali jsme i o pořízení domény nejtz.mobi, ale shodli jsme se na tom, že tudy cesta nevede. Alespoň podle mého názoru má tato doména smysl hlavně pro služby a weby specificky určené výhradně mobilním zařízením (kolegovi se zase nelíbila existence dvou „značek“ projektu v podobě dvou domén).
Pro mobilní verzi, tedy takovou verzi projektu primárně navrženého pro klasické desktopové prohlížeče, která je nějakým způsobem funkčně uzpůsobena pro mobilní zařízení, považuji za vhodnější použití specifické domény třetího řádu. V dobách wapu bychom použili tedy třeba wap.nejtz.cz, dnes bychom mohli po vzoru Googlu sáhnout po m.nejtz.cz. Značku projektu v podobě jeho domény bychom měli pořád jenom jednu.
Na druhou stranu se nám takové řešení nezdálo příliš „ergonomické“ či jak přesně náš dojem pojmenovat. Zkrátka jsme dospěli k závěru, že než učit uživatele přistupující z mobilu používat speciální URL, je vhodnější provádět detekci prohlížeče (zařízení) a podle toho servírovat patřičnou verzi. I toto řešení si najde svá negativa, ale jejich seznam je ve srovnání s předchozími modely o něco kratší.
no záleží co je to za obsah. Pro naprostou většinu webů si myslím je nejlepší řešení udělat stránky tak, aby se ukazovaly dobře všude. Neřeším při tom samozřejmě debilní malé telefony, kterých je sice většina, ale na internetu se prakticky nevyskytují.
Pak jsou nějaké specifické záležitosti pro mobily a tam je nejlepší je nějak oddělit, už proto, že detekce je vždycky nepřesná a proto, že to je stejně stránka jen pro mobily. A tam už je pak jedno jestli to bude třeba m.google.com nebo google.com/m a nebo google.mobi. Nejlepší je podle mě ta první nebo ta třetí, protože lomítko se blbě píše, a navíc je myslím nejjasnější, že to je něco pro mobily
Friends started to buy for your loved ones Christmas gifts now!
Another new colour feature that spices up the Nike CTR360 II is the introducing of a fourth colour to the boot, with Volt used on the back two studs and tick on the soleplate of the non-elite version.
Speaking of which, the new Nike CTR360 II - White/Silver/Imperial Purple will be available in both ‘standard’ and Elite models, along with a full compliment of takedown models such as the Libretto and Trequartista.
http://www.nikesoccercleatssale.net/
http://www.nikemercurialsuperfly.org/
http://www.nike-football-cleats.org/
Co třeba použít jak detekci tak i m.nejtz.cz? Detekce by nemusela sloužit přímo k přesměrování na mobilní verzi ale spíš jako upozornění mobilních uživatelů že existuje optimálnější verze. Na spoustě aktuálních mobilních zařízení není problém prohlížet i plné verze webů a optimalizovaná verze většinou nemůže obsahovat naprosto vše co plná verze (nebo spíš je problematické to nějak poskládat aby se to na tu malou obrazovku trošku rozumně všechno vešlo). Takže co udělat mobilní verzi bez různých nadstandardních funkcí a nechat uživatele vybrat jestli raději menší verzi bez extra funkcí nebo plnou verzi se všemi specialitami?
Samozřejmě že v tomto konkrétním případě to asi nebude tak zásadní rozdíl jako například u eBay, ale i tak tam nějaké ty rozdíly být mohou.
Jsem redaktorem serveru Lupa.cz a dále mimo jiné také spolupracovníkem redakce čtrnáctideníku Počítač pro každého a drobným živnostníkem v oblasti IT. Více o mně na macich.eu.
Přečteno 13 195×
Přečteno 12 724×
Přečteno 12 261×
Přečteno 8 515×
Přečteno 6 827×