Hlavní navigace

Kinománia nechce PaySec, ale její peněženka nefunguje

13. 5. 2008 23:36 Jiří Macich ml.

Nedávno jsem oslovoval tuzemské internetové obchodníky a poskytovatele různých online služeb a zjišťoval jsem, jak se staví k novému mikroplatebnímu systému PaySec. Jejich reakce jsem shrnoval v článku PaySec: prodejci zatím vyčkávají, který na Lupě před pár dny vyšel. Nejostřejší kritika „na záznam“ zazněla od provozovatelů sítě internetových videopůjčoven Kinománia.

V nejbližší době neuvažujeme o použití tohoto platebního systému PaySec, protože nepřináší nic nového, než co umí naše peněženka eWallet (naopak je pro uživatele při placení kartou nevýhodnější), zatím ho nevyužívá kritická masa uživatelů, a nechápeme, proč si ČSOB bere za nabíjení kreditkou dvě procenta od uživatelů, když ji uživatelé nabitím kreditu poskytují ‚bezúročnou‘ půjčku (to v eWalletu neděláme!)" řekl mi Robert Mitka.

I proto celkem legračně působí má zkušenost s proprietární peněženkou  eWallet. Potřeboval jsem si stáhnout z jistých důvodů jeden díl seriálu Ulice (dostal jsem tip na jednu údajně velmi povedenou scénku s Tomášem Matonohou). Účet u peněženky eWallet mám zřízený ještě z doby, kdy jsem pro magazín Chip psal test českých internetových půjčoven filmů, ale nemám tam žádné peníze, protože Kinománii zkrátka nepoužívám. Musel jsem tedy účet nabít a rozhodl jsem se platit pomocí zavolání na audiotextové číslo.

Zadal jsem do formuláře huhňavým hlasem sdělený kód, ale místo připsání slíbené částky následovala hláška „not checked“ Následoval druhý pokus, ale výsledek byl stejný. Provolal jsem skoro stokorunu, zůstatek na účtu nebyl navýšen ani o haléř . Chtěl jsem ještě vyzkoušet Premium SMS, ale jejich cena je vyloženě nechutná.

Jeden díl Ulice stojí 45 Kč. Zůstatek na účtu jsem měl 0 Kč. Potřeboval bych tedy nabít účet pomocí dvou Premium SMS v celkové ceně 129 Kč na  54 Kč, abych si mohl koupit jednodenní licenci a video si prohlédnout. Ne, zase tak moc nutně jsem onen díl Ulice viděl nemusel.

Možná se ptáte, proč jsem nezvolil hned na začátku rychlé nabití platební kartou, jenže minimální částka pro dobití je 200 Kč a mě se zdálo opravdu zbytečné nechávat na účtě, který do budoucnosti nehodlám využívat, 155 Kč po odečtení ceny 45 Kč za licenci, kterou jsem potřeboval. Jsou to sice víceméně drobné, ale stejně.

V tom je právě ten problém. Kdyby Kinománia podporovala PaySec nebo PayPal, mohl jsem zaplatit jen tolik, kolik jsem skutečně potřeboval (+ obvyklé poplatky, které ale nejsou ani zdaleka takové jako u Premium SMS) a nemusel jsem se o nějaký její vlastní proprietární a nefunkční mikroplatební výmysl vůbec starat.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).