Hlavní navigace

Policie a počítače

7. 6. 2008 17:15 Tomáš Kapler

Četl jsem lupácký názor o policistech na second life a nesouhlasím s ním, myslím, že to je dobrá levná propagace, která může přinést nové „maso do mlýnku“. O tom ale teď psát nechci, spíš bych rád probral jak je to s tím využíváním počítačů u české policie, které je v článku nakousnuto a se kterým jsem se setkal i já.

Tuším předloni jsem byl předvolán na policii, když nějací parchanti používali falešné občanky m.j. i s mými údaji pro získání nějakých úvěrů atd. Milá slečna policistka nejdříve za mnou přišla domů, kde mi vysvětlila o co jde, a pak mě pozvala na služebnu tuším na Praze 6. Tam se mnou sepisovala protokol nejdříve na psacím stroji s průklepákem, pak nějaké údaje přepisovala ve wordu na nějakém počítači z roku cca. 95, načež to nahrála na disketu a šla o patro výš za svým šéfem, který měl jediný tiskárnu a kde to mohla vytisknout, abych já to mohl podepsat. Ne opravdu si nedělám prdel, opravdu popisuji svou zkušenost s policií a to nikoliv s nějakým provinčním střediskem, ale s velkou kriminálkou v nějaké 4 patrové budově.

Slyšel jsem, že v ČR je v průměru na jednoho obyvatele více policistů než v celé EU, přesto se hlásí nedostatek několika tisíc policistů a utrácí se desetimiliony za reklamní kampaně. Kolik ale času a energie musí policisté investovat neefektivně kvůli takovému vybaven, jak se prodlužují zbytečně šetření, kolik lidí umírá a kolik jmění se ztrácí v kapsách nenechavců jen kvůli takové neefektivitě?

Možná jsem zblbnutý americkými seriály, ale domnívám se, že tohle prostě musí mít negativní vliv na činnost policie i na bezpečí občanů. Nejde jen o to, že by takové činnosti mohla dělat levnější sekretářka a trvalo by to třetinu doby (a to neřeším tu osobní návštěvu, kde ztratila policistka další hodinu a ostatně mohla protokol vytvořit už tam s notebookem). Druhá věc je ale nevyužitelnost takových údajů automatickými prostředky – asi to pak ještě nějaké další týmy vkládají do nějakých databází, protože jednou za čas vidím nějaké policejní statistiky, kolik se čeho spáchalo atd. Při databázovém zpracování všech vstupů by to ale šlo dělat samozřejmě automaticky.

No a pak jsou ty vychytávky co vidím v televizi – automatické profilování a vyhledávání podezřelých osob podle společných modus operandi atd. Možná by se tak často nestávalo, že by se celkový rozsah práce pachatele zjistil až po jeho zadržení, možná by se daly data předem nějak statisticky vyhodnocovat a možná by taková statistická analýza mohla nějaké pachatele odhalit dříve a uchránit tak životy i majetek. Ale jsem samozřejmě laik, takže se předem omlouvám, jestli si to představuji jako hurvínek válku.

Počítejte při tom se mnou – máme cca. 50 tisíc policistů. I kdybych měl počítat každému 3. policistovi nový notebook (slouží na směny a spousta z nich je v ulicích atd. kde jej nepotřebuje) v ceně 10 000 Kč (nejlevnější a bez množstevní slevy se dají pořídit běžně od 7 tisíc Kč, policejní by měl být trochu odolnější, s gsm konektivitou a s čtečkou prstů pro autorizaci), tak jsme na nějakých 333 milionech, řádně zabezpečená databáze, úložiště dat, aplikace, zabezpečení OS (na počítači samém by nebylo uloženo prakticky nic, vše by se dávalo na servery s logováním a různými úrovněmi přístupů) atd. se dají pořídit na zakázku do 30 milionů Kč, dalších 30 až 40 milionů by stálo vybavení služeben (zabezpečené wi-fi spoty, policie by klidně mohla mít vlastní frekvenci pro ještě větší bezpečí). Plus pár milionů na školení a jsme na 400 milionech.

400 milionů, to máme nějakých  35 Kč na jednoho obyvatele ČR. Jestliže by tedy tento systém zvýšil efektivitu byť o pouhých 10 % (o čemž myslím tady asi nikdo nepochybuje), tak bychom okamžitě získali čas oněch chybějících 5 tisíc policistů. Průměrný policista nás stojí včetně pojištění atd. (nepočítám místo v kanceláři atd.) půl milionu Kč, za platy oněch nevyužívaných 5 tisíc policistů by se tedy ušetřilo 2,5 miliardy Kč ročně, takže návratnost celé takové modernizace policie by byla 2,5 měsíce. Nebo jinak – vláda by získala (po odečtení ročních servisních a jiných nákladů) 2 miliardy korun, za což se dá třeba uhradit návštěva nemocnice všech dětí a zároveň zvýšit platy učitelů o tolik kolik požadují.

Hlavně ale by se pravděpodobně zlepšila rychlost policie a objasněnost případů, díky jednotné a bezpečné autentizaci, levelování a logování přístupů ke všem informacím by se zmenšila možnost úniků a zneužívání informací. A policie by tak možná nebyla tak pro smích či k pláči.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).