Hlavní navigace

Google připravuje standard pro indexaci AJAXových webů

8. 10. 2009 16:49 Tomáš Kapler

To že u moderních „Web 2.0“ internetových aplikací je mnoho obsahu stránky tvořeno často pomocí AJAXu (až se to pro mnohé stalo hlavním rozpoznávacím prvkem Web 2.0, ač to spolu nesouvisí) asi netřeba říkat. A že takto generovaný obsah vyhledavače nevidí také asi není pro mnohé novinka.

S nárůstem popularity takovýchto aplikací to Google vnímá jako čím dál tím větší problém a tak vytváří jakési best-practice či RFC „standard“ pro takovéto aplikace, při jejichž dodržování obsah správně indexován a zobrazován ve vyhledavači a to včetně používání #hash kotev. Prakticky se to bude realizovat tak, že google, když narazí na určitý formát URL adresy s #hashem, tak že zkusí načíst obsah jiné adresy s hodnotou hashe jako parametrem. Konkrétnější popis naleznete v následující prezentaci a na blogu Google.

Bylo by dobré, kdyby se takovýto standard opět uchytil i u ostatních vyhledavačů, podobně jako různá rozšíření původního robots.txt či sitemap.xml. Sice i dnes lze podobného výsledku dosáhnout správným používáním alternativních adres a standardních <a> kotev a javascript #hashe vkládat přes javascript onclick, prakticky nikdo to ale nedělá, nový standard by to mohl více zpopularizovat. Je ovšem třeba myslet i na čtečky pro nevidomé, případně na další místa, kde může být problém se spuštěním Javascriptu, aby se tímto řešením nerezignovalo na to původní, které bylo zcela funkcí pro všechny.

Sdílet