Hlavní navigace

Google vs. Čína (jak to vidím já)

14. 1. 2010 14:10 Tomáš Kapler

Jsem idealista. Sleduji velmi pečlivě Google celých 12 let jeho působnosti, četl jsem knihy a názory jeho zakladatelů a za celých 12 let jsem si nevšiml jediného prohřešku proti Don't be evil, s výjimkou právě přístupu k Číně, naopak i tam kde mohli mít snadnou cestu se vydali cestou nabídnout vše formou api, open-source atd.

O té Číně jsem přitom hodně přemýšlel, na základě právě mých znalostí Google jsem dospěl k názoru, že oba otcové zakladatelé (jeden je původem rus, druhý je z židovské rodiny), znají velmi dobře mentalitu komunistických/na­cionalistických států a spočítali si, že když v Číně nebudou, tak že tam prostě bude někdo jiný a oni s tím nebudou schopni nic udělat, zatímco když přistoupí na nějaké podmínky, budou možná moci postupně uvolňovat stavidla.

Teď po 3 letech ale nejspíš zjistili, že se jim tento cíl nedaří naplňovat a naopak, že z toho těží jen Čína (Číňané nyní mohou nabývat dojmu, že např. vražda stovek lidí vládou na Náměstí Nebeského klidu je jen nějakou urban-story, když to tvrdí i ten nezávislý a celosvětově používaný Google.)

Ano, Google tím nejspíš přijde o nějaké peníze. Otázka je o kolik a jestli jim to vadí. Rozhodovací podíl má totiž stále Larry a Sergey, nikoliv finančníci, a oba mají prachů, že neví co s nimi a kupují každého, ve kterém vidí zajímavého partnera či potenciálního konkurenta. Navíc ví jen sám Google kolik jim vlastně Čína vydělává a jaké tam mají náklady, vzhledem k tomu, že tam nemohou mít své standardní řešení jako všude jinde a musí dennodenně řešit etické/politické rozpory.

A na všech ostatních trzích jim tohle rozhodnutí naopak velmi pomůže, nevím jak u vás, ale u mě by takovým přístupem stoupli o 100 % a jestli jsem třeba u jednoho velkého projektu, který připravujeme pro Rusko, zvažoval ještě před týdnem jestli tam nasadit technologie MS či Google, tak teď mám rozhodnuto.

Sdílet