Hlavní navigace

2. ledna jsem byl zatčen kvůli podvodům přes Google

8. 1. 2008 11:49 Petr Ocásek

Na českém internetu jsem toho zažil celkem hodně. Počínaje lety 1994–1995, kdy se již dalo sehnat nějaké to připojení k internetu (vytáčené přípojení přes párkilobitový modem za pár stovek měsíčně od NetForce a k tomu dalších pár tisíc měsíčně za telefonní poplatky Českému Telecomu). Když se ke mně lidi chodili dívat na funkční óeserdvojky, sem tam kolem mne si někdo pohrával s óesdvojkou, vyhledávalo se na Altavistě a Yahoo, chatovalo na IRC. Nebo následně, když signatáři charty99, tedy vlastně internetu99, bojovali za nižší ceny internetu.

I se složkami české policie, které mají na starost softwarovou kriminalitu jsem se osobně setkal. Bylo to někdy v roce 1996 či 1997, kdy přišli na jednoho mého známého, který si přivydělával prodejem kopírovaných CD (kopíroval na Amize, vypalovačka na PCčku byla v té době nevídaný jev) s různým softwarem přes inzeráty v Annonci. No a on se při výslechu vykoupil z domovní prohlídky tím, že udal několik jmen svých klientů. Když jsem se pídil po tom, proč řekl mně (nikdy jsem od něj nic koupil), tak prý proto že chtěl říct někoho, kdo bude čistej, aby neměl opletačky.

Přesto jsem však byl více než překvapen, když 2. ledna 2008 u mne doma zazvonili policisté. Cestou ke dveřím jsem viděl, že stojí i u zadního vchodu. Napadlo mne, že to nebude obyčejná návštěva. Jakmile jsem otevřel, tak mne (nutno říci, že nenásilně) zatlačili do předsíně a čtyři mne obestoupili. Téměř vůbec se mnou nekomunikovali, jen si ověřili že jsem to já, koho hledají (mám pocit, že i kdybych řekl že to nejsem já, tak si mne stejně odvedou). Neustále jsem se snažil zjistit o co jde, proč si pro mne přišli. Trpělivost došla jednomu z nich během cesty autem, když skoro zařval: „Co uděláš, když si budeš chtít z basy zavolat a dojde ti kredit?“ Odpověděl jsem, že mám paušál. Což ho docela dopálilo. „A když budeš mít telefon na kredity? Co tak třeba napsat do Googlu ‚dobití kreditu‘, he?“ V tu chvíli jsem věděl, že je zle.

Naštěstí to dopadlo dobře. A to hned druhý den ráno, když jsem zjistil, že to byl jen sen. Přeji Vám, ať se vám podobné příběhy nestávají ani v RL, ani ve snech. Přeji pohodový rok 2008.

Sdílet