Nástupce Windows Vista začíná mít velmi reálné obrysy a na veřejnost se trousí jedna informace za druhou. Už nejde jen o spekulace založené na více či méně zdařilých podvrzích screenshotů, ale o zcela oficiální informace. Pojďme si shrnout, co už víme a co jsme se v posledních dnech dozvěděli nového o Windows 7, což je s definitivní platností název, pod kterým nástupce Windows Vista půjde na trh.
Co však od Windows 7 můžeme očekávat? Microsoft si určitě bude chtít napravit pošramocenou pověst ze současné éry Windows Vista, která široká veřejnost nepřijala zrovna s otevřenou náručí. Těžko ale podezírat Microsoft, že by ona Windows Vista sabotoval úmyslně, takže i v případě Windows 7 bude hodně důležité, jak dobře se redmondským vývojářům podaří slova přetavit v činy.
Co tedy o nástupci Windows Vista víme resp. co Microsoft již nasliboval:
– systém půjde na trh pod názvem Windows 7 ještě v 32bitové i 64bitové edici současně. Větší důraz má být kladen na tu 64bitovo edici, ale co to přesně bude znamenat, to si netroufám tipovat.
– zásadní změny v jádře nepřijdou, což má zajistit minimální problémy se zpětnou kompatibilitou a nijak významně by neměla růst ani hardwarová náročnost nového systému.
– jedním z hlavních taháků má být zcela přepracované dotykové ovládání. Asus už prezentoval, že u nové generace svých netbooků s dotykovým displejem počítá právě s Windows 7.
– nová funkce Action Center má diagnostikovat problémy v samotném systému a zároveň uživatelům pomoci s řešením problémů. Hledání řešení problémů z Windows Vista se tak bude dál vyvíjet.
– správa uživatelských práv, často kritizovaná funkce UAC, dozná takových změn, aby uživatele neobtěžovala dotazy a hláškami i při banálních každodenních činnostech.
– uživatelské rozhraní dozná dalších výrazných změn, Microsoft chce hojně využívat konceptu Ribbon, který se mu i přes kritiku konzervativnějších uživatelů osvědčil u Office 2007.
– plochu Windows 7 opustí postranní panel, ale gadgetům na ploše neodzvoní. Jen se už nově nebudou sdružovat v nějakém limitujícím panelu, ale budou volně existovat na ploše.
– vylepšena bude podpora bezdrátových technologií, konkrétně se hovoří o zjednodušené konfiguraci Wi-Fi a podpoře Bluetooth 2.1 zařízení.
– počítá se s vylepšením integrovaného prohledávání pevného disku, což je jedna z mála funkcí ve Windows Vista, kterou si pochvaluji i hlasití kritici (tedy kromě těch, kteří Vistu viděli maximálně na screenshotech).
– formát HD-DVD, ke kterému se Microsoft dříve klonil a lehce jej protěžoval při vývoji Windows Vista, souboj s Blu-ray prohrál, takže se ve Windows 7 počítá s nativní podporou vypalování na Blu-ray média.
– nativní součástí instalace bude PowerShell
Windows 7: máme je očekávat se skepsí či s nadějí?
No, pokud možno střízlivě :-) Microsoft nasliboval hory doly už před uvedením Windows Vista a přestože jde v této době již poměrně hladce použitelný systém, začátky úplně růžové nebyly a ne vše se povedlo ku prospěchu uživatelů.
Osobně jsem s Windows Vista jako uživatel relativně spokojen, ale řada věcí se dala řešit jinak a lépe. Je dobré slyšet, že Microsoft reaguje na kritiku – třeba ohledně UAC. Ale ještě lepší bude vidět, že si kritiku skutečně vzal k srdci a to ukáží až první veřejné testovací verze, na které se osobně velice těším.
takže díky ribbonu mohou všichni uživatelé windows zapomenout na vše, co se za roky užívání windows naučili, protože všechno bude na jiném místě, bohužel díky tomu, že se to bude použito ve windows, převezme tento chybný koncept i spousta jiných aplikací, proč se u microsoftu vždycky nejlíp chytí ty ty špatné věci (ovládání OS internetovým prohlížečem, klávesa win, špatný model správce souborů, prosazování práce jen s jedním dukumentem...)
Jsem redaktorem serveru Lupa.cz a dále mimo jiné také spolupracovníkem redakce čtrnáctideníku Počítač pro každého a drobným živnostníkem v oblasti IT. Více o mně na macich.eu.
Přečteno 13 220×
Přečteno 12 772×
Přečteno 12 282×
Přečteno 8 535×
Přečteno 6 857×