Určitě nejsem jediný, kdo čas od času narazí na web, který se až nápadně podobá jinému. Někdy je odcizená grafická podoba, jindy i kód, nebo části textu.
Vždy, když na takový web narazím, říkám si, zda je autor opravdu tak hloupý, že si myslí, že to nikdo nepozná, nebo zda se autor pouze spoléhá na to, že pokud se na to přijde, nikdo to řešit nebude…
Praktickou ukázkou toho, o čem zde píšu, je podobnost webu Davida Špinara zabývající se přístupností webových stránek a webu Beh.cz. Jistě se mnou budete souhlasit, že tyto dva weby jsou si více než podobné. Myslím, že v tomto konkrétním případě každý pozná, co je originál a co je kopií…
Pro další ukázku nemusíme chodit daleko. Jedná se o podobnost některých textu na webu internetové nákupní galerie Internet Mall a webu s přehledem internetových obchodů www.onlineobchody.com. Pro ukázku zde uvedu několik citací z obou webu:
Internet Mall je expertní nákupní galerie, sdružující pod jednou střechou specializované obchody, které kromě vlastního prodeje nabízejí svým zákazníkům i kompetentní odborné poradenství a široký repertoár doplňkových služeb.
Onlineobchody.com je expertní nákupní rozcestník, sdružující pod jednou střechou specializované on-line internetové obchody, které kromě vlastního prodeje nabízejí svým zákazníkům i kompetentní odborné poradenství a servis.
Jsme přesvědčeni o tom, že se nákup na Internetu stane běžnou součástí našeho života.
Jsme přesvědčeni o tom, že se nakupování na Internetu stane běžnou součástí našeho života, a proto se Vám budeme snažit pomoci při výběru profesionálních online prodejců.
Texty jsou sice mírně pozměněné, ale přesto bych je nebál označit za okopírované.
Znáte další okopírované weby? Podělte se o ně v komentářích…
Krade se úplně všude.. Tak co. Vždyť i takový seznam email byl při startu nápadně podobný google emailu. A grafická podoba http://zbozi.seznam.cz je prakticky totožná starému desingu http://froogle.google.com. Sloupec vlevo je prakticky jen přeložený - jinak je zcela totožný včetně nadpisků a oddělovací čáry. Pan Lukačovič to vysvětluje jednoduše - jedná se o "standard", který oni pouze dodržují.
Někteří čeští podnikatelé jdou ve své drzosti ještě dál a ukradnou existující shareware včetně celých stránek, které pouze přeloží. Předmětný shareware taky nedokonale přeloží (pouhým upravením binární podoby programu) a začnou prodávat registrace, které získají pomocí keygenerátoru. A ten shareware je u nás dokonce slavný a jsou na něj oslavné recenze! A pan zloděj drze vydělává na cizí práci a nebojí se veřejně prezentovat i s celým jménem a svou firmou.
Za této situace mě už nic překvapit nemůže.
Díky za tip na ten rip-off. Už jsem o tom také napsal: http://pristupnost.nawebu.cz/weblog/blogpost.php?post=115.
Tomu zlodějovi jsem také napsal, takže uvidíme, co on na to.
Přečteno 75 982×
Přečteno 46 716×
Přečteno 25 299×
Přečteno 21 540×
Přečteno 20 494×