Hlavní navigace

Nové Mapy.cz: další okopírovaná služba od Googlu?!

26. 2. 2006 16:45 (aktualizováno) martin

Před nedávnou dobou představil Seznam.cz novou verzi své mapové služby Mapy.cz. Při letmém pohledu lze snadno najít celou řadu podobností této nové služby Seznamu a služby Google Maps.

Podobnost č. 1 – celkové rozvržení uživatelského rozhraní

Uživatelské rozhraní obou služeb je velmi podobné a určitá inspirace je vidět na první pohled. Inu, podívejte se sami.

mapy_cz

gm1

Podobnost č. 2 – základní prvky ovládání

Velmi podobně se jeví i základní grafické prvky pro ovládání map (posun, přibližování, přepínání typu mapy). Drobné rozdíly samozřejmě najít můžeme, ale jsou opravdu minimální – např. zaoblení tlačítek u Seznamáckých map.

Ovládání - Google MapsOvládání - Mapy.cz

Podobnost č. 3 – ikonky

Další podobnost můžeme spatřit při prohlížení ikonek u obou služeb. Povšimněte si zejména použití velmi podobných ikonek pro tisk a odkaz na tuto stránku (zde je i velmi podobný text…)

Ikonky - Google Maps

Ikonky - Mapy.cz

Podobnost č. 4 – informace o chybějícím mapovém podkladu

Informace o chybějícím datovém podkladu se u obou služeb taktéž velmi podobají. Vzdálenosti mezi jednotlivými bloky textu i font jsou velmi podobné.

Podobnost č. 5 – tipy pro vyhledávání

Ani v případě tipů pro hledání se obě služby skoro neliší – umístěné jsou totiž těsně pod vyhledáváním zarovnané s levým okrajem pole pro zadání dotazu.

Vyhledávací pole - Mapy.cz

Vyhledávací pole - Google Maps

Podobnost č. 6 – užití podobných výrazů

Opravdu zajímavě působí používání často velmi podobných označení v případě služby Mapy.cz. Uvedu několik případů: Start address, End address (Google Maps) a Start, Cíl (Mapy.cz), Link to this page (Google Maps) a Odkaz na tuto Mapu (Mapy.cz). Je to snad pouze náhoda?

Co si o tom myslíte? Jedná se po Seznamáckém E-mailu o další kopii úspěšné služby od Googlu?

Sdílet