Lidstvo už od nepaměti vzhlíží ke hvězdám a hledá mezi nimi jiné bytostí, neznámé civilizace a tajně doufá, že jednou dokáže překročit hlubiny vesmíru a všechny ty vzdálené kouty světa prozkoumat. Snad v některé z jeho končin narazí na jinou civilizaci. Jenže dokážeme si vůbec dostatečně představit jak by mohla vypadat? A co když je nám blíže než si vůbec umíme představit? Každý den se s ní setkáváme, ale necháváme ji bez povšimnutí … civilizace mravenců.
Svět před 100 miliony let vypadal zcela jinak než ho známe nyní. Došlo ke globálnímu vzestupu mořské hladiny a celá česká křídová pánev byla zaplavena mořem. Atlantický oceán byl na počátku svého rozevírání a v atmosféře bylo 5× více oxidu uhličitého a 1,5× více kyslíku. Je zvláštní jak právě takový svět připomíná legendy amerických indiánů, které vypráví o tom, že celá Země byla pokryta vodou a bůh proto vytvořil mravence, kteří se spojili a vytvořili zemi.
Podle jiných vznikly mravenci před 100 miliony ze samotářských vos a nálezy v jantaru starého 90 milionů let tomu nasvědčují. Za tu dobu vzniklo gigantické množství druhů. Uvádí se, že jich je mezi 9–12 tisíci. Jejich druhová diverzibilita je úžasná a neméně úžasná je i jejich etologie.
Od vzniku zemědělství v 10 až 9. století před našim letopočtem je datován počátek Neolitu. Samotný termín Neolit je složeninou řeckého Neos – nový a lithia – kámen. Jinými slovy se tomuto období říká mladší doba kamenná. Jedním z jejich rysů je pěstování obilnin, luštěnin a také chov domácích zvířat. V historii člověka to jistě byla novinka, v okolním světě však ztěží – mravenci si tyto dovednosti osvojili již desítky milionů let před ním.
Mravenčím domácím zvířatům se říká Trofobionti. Mravenci je většinou chovají pro sladké výměšky, kterými se živí a které mohou tvořit až 50% jejich potravy. Nejčastějšími trofobionty v našich zeměpisných šířkách jsou mšice, ale i larvy některých druhů motýlů, červci a mery. Pro představu jedna mšice za den vyloučí asi 0,5 – 0,8 mg medovice. Jedno společenství mravenců v závislosti na druhu, početnosti a počasí získá za jednu sezónu tímto chovem asi 200 až 500 kg medovice, což dělá asi 75 kg čistého cukru. Což je už asi hezký hospodářský výsledek.
Aby ho udrželi poskytují svým trofobionům ochranu před predátory a parazity, pečují o jejich larvy a tak dále.
Trochu jinou kapitolou jsou mravenčí pěstírny. Je známo, že mravenci pěstují některé druhy hub, kterými se živí. Když se mravenčí královna mravenců rodů Atta pustí do výstavby hnízda, v první komnatě svého království zřídí pěstírnu hub. Ne každá houba je vhodná a mravenci si ušlechtilé druhy hub předávají z generace na generaci. Houby mravenci sbírají tak aby je nepoškodili a krmí ji larvy i dospělé jedince.
Ani houby nejsou pro mravence bezpracný zdroj potravy. I o ně se musí starat, „prolévat je“ a vybírat z nich „nálety“ neušlechtilých hub a dokonce je i preventivně potírat sekrety, které brání bakteriálním infekcím, obdělávat substrát na kterém rostou atd.
S plevelnými druhy bojují obdobně jako člověk – pomocí jakési mravenčí chemie. Například jedním z nejúpornějších plevelů mravenčích zahrádek mravenců rodu atta je houba Escovopsis. Pokud by mohla růst nerušeně, zcela by vytlačila ušlechtilé houby a zahrádku tak dokonale zničila.
Proto mravenčí dělnice na svém těle ve speciálních kapsách vyhloubených v chitinovém krunýři pěstují bakterie rodu Psudonokardia. Ty jsou zdrojem silného antibiotika, kterým dělnice plevelné houby ničí. Nabízí se jistá podobnost s lidskou činnosti, ale mravenci se dostali mnohem dál než lidé. Antibiotika, která vyrábíme my trpí jednou zoufalou nedokonalostí a to tím, že velice rychle zastarávají. Původní penicilín je dnes již prakticky bez účinku a u ostatních je to vždy jen otázka času. Člověk by řekl, že tomu tak musí být, ale v případě mravenci vyráběných antibiotik tomu tak není. Používají po miliony let stejné antibiotikum a to přesto neztrácí na účinku.
Mravenec jako jednotlivec není v schopen samostatného života mimo společenství. Vždy je jeho součástí a plní úkoly, které jsou prospěšné celému společenství a z individuálního pohledu nemusí ani dávat smysl. Například „lovčí“ loví mnohem více potravy než by byl sám schopen spotřebovat apod.
Jednotlivých funkcí může být mnoho a jejich počet závisí na počtu jedinců mraveniště a ten zase na stavu rozvoje společenství. I když některé funkce jsou geneticky předurčeny, zdaleka ne u všech tomu tak je a tak mravenčí dělnice může za svůj život projít jakýmsi kariérním růstem a několika funkcemi. Zpočátku s mladé dělnice nedostávají ven z hnízda a starají s potomstvo, později pomáhají při pracích v okolí hnízda a nakonec až získají dostatek zkušeností, se mohou podílet i na činnostech ve větší vzdálenosti od mraveniště jako je například zásobování nebo transport.
Velice zajímavým aspektem jejich života je komunikace. Možná jste si všimli jak rychle se začnou mravenci rojit v případě že narušíte jejich teritorium. Jejich komunikační prostředky jim umožňují chovat se ne na bází jedince, ale celého společenství – téměř jako by se jednalo o jediný organismus.
Signálních soustav používaných mravenci je více – chemická, akustická, taktilní a kinooptické. Obě poslední jsou v podstatě jakousi znakovou řečí spojenou pohyby těla a dotyky, poklepání atd. Akustická je nejméně prozkoumaná, ale u řad druhů mravenců jsou přítomné stridulační organy schopné vydávat zvuk, který je ovšem pro člověka neslyšitelný. Nejzajímavější je komunikace chemická.
Celé je založena produkci feromonů, které se ještě mimo jiné liší i trvanlivostí. Díky nim mravenci mohou značkovat své teritorium, stezky k potravě atd. Mohou být poplašné, obranné, teritoriální, stopové, značkovací, poznávací, sociálně regulační, pohlavní a nebo shromažďovací.
Mravenec je schopen díky receptorům na tykadlech rozeznat směr z kterého přichází a dle koncentrace i vzdálenost v které se nachází jejich zdroj. Feromony vydávají i mrtví mravenci což je přirozená ochrana proti otravě celého společenství. Pokud dojde k otravě jedince, uvolní se feromon, který odpuzuje ostatní mravence a ti se danému místu vyhnou a tím ochrání společenství k šíření další zkázy. Proto je také mravence velice obtížné ničit chemickými látkami s okamžitým účinkem. Obranné prostředky si proti tomu vyvinuli dříve než vznikl první člověk.
Feromonů je celá řada a každý druh používá jiné. Je známo asi 12 takových feromonů, ale jejich počet bude větší. Feromony jsou zujednodušeně řečeno něco jako slova. Např „Následuj me“, „poplach“ apod.
Mravenci udržují i čilé „zahraniční vztahy“. Na ostrově Hokaido je lokalita 45 provázaných mravenišť o celkové velikosti asi 300 000 mravenců. I v menších podmínkách vznikají spřátelená mraveniště, která mezi sebou udržují transportní cestičky, používají stejnou signální soustavu, jelikož ta se mezi jednotlivými druhy, ale možní i společenstvími liší.
V rámci mravenišť a jejich blízkém okolí žije řada cizích druhů, které pro mravence vykonávají některé činnosti a nebo se jedná o mravenci trpěné hosty. Jsou to někteří zlatohlávci, roztoči, mandelinky a další, kteří tu a tam mravencům ukradnou nějakou kořist, ale převážně odstraňují zbytky a odpadky a mravencům neškodí. Někteří hosté si vyvinuli kouzlo chemické diplomacie aneb vylučují látky s narkotickými účinky, které mění chování mravenců v jejich prospěch. K nim patří některé druhy drabčiků.
Video: Tajné mravenčí megapolis, které ukazuje, že mravenci jsou i zdatnými konstruktéry.
[1] Děkujiza doporučení. V obdobném duchu jsme viděl doporučení na knihu bernarda Webera - Mravenci. V knihkupectvích jsem ji viděl asi tak před půl rokem, ale teď už jsem ji nenašel, takže zbývá cesta objednat si ji přes Internet, což asi udělám :-)
Zde je anotace:
Dávejte pozor, kam šlapete! Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí... a 700 milionů mravenců. Malí, pro nás takřka neviditelní, a přesto úchvatní tvoři vytvořili od doby, kdy se před stovkou milionů let na Zemi objevili, zcela dokonalou a všestranně fungující civilizaci. Budují města a federace, bojují o území, společnými silami odrážejí útoky vetřelců a predátorů. Zakládají houbová políčka nebo mšičí farmy a svá hnízda dokážou utkat z listí. Vyznávají kastovní systém a některé druhy si otrokářským způsobem podrobují jiné. Přestože představivost lidí vždy s oblibou hledala paralelní světy po nejrůznějších koutech vesmíru, na fantastickou existenci těch, kteří žijí v poloskrytu pod našima nohama, se zapomínalo. Jsou mravenci anarchisté, roajalisté anebo se jejich organizace blíží totalitnímu zřízení? Jak chápou čas? Co o nich vlastně víme? A vědí oni o nás? Werberův román Mravenci bývá právem označován jako realistická sci-fi: to nejúžasnější je na něm právě to, co je skutečné. Po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells, který po svém excentrickém strýci zdědil suterénní byt a tajemné varování: Hlavně nikdy nechoď do sklepa!
jsem moc rád za tento článek a jsem moc rád, že mohu doporučovat tento blog na www.napoveda.cz. Román Mravenci si určitě přečtu i Válku termitů se pokusím sehnat. Každopádně mravenci jsou důkazem zkoušky vnímavosti člověka. Je to jako s Bohem. Ten je také de facto neviditelný a čeká, zda jej nalezneme.
To ja kdysi cetl skvelou ceskou knihu o tom, jak v jednim ustavu vytvori maleho kovoveho mravence a ten si podmani ostatni mravence a ovladne svet. Ale nevim, jak se to jmenovalo.
[5] Václav Klička: Ve jménu Metanoona. Karavana, 1986.
Jo, to byla dobrá kniha, musím ji najít... :-) "Pozor, zde Pištora!" :-) Brabenec se jmenoval Kyberoformik a Pištora byl jeho konstruktér a jako takový byl Kyberoformikem prohlášen za nedotknutelného - až do té doby, než se rozhodl, že s mravenci začne bojovat.
Přečteno 177 683×
Přečteno 144 580×
Přečteno 82 573×
Přečteno 77 441×
Přečteno 67 287×