Na Chrome OS se těším už asi 10 let. Určitě si teď říkáte "co to ten ignorant žvaní, před deseti lety tu téměř nebyl ani Google, žádný alternativní prohlížeč, natož Chrome a tedy ani žádné info o tom, že by se něco takového mělo kdy objevit.
Ale já tím „těšením se na Chrome OS“ nemyslím ten konkrétní Chrome OS od toho konkrétního Google, myslím tím prostě „nějaký systém“, který mi prostě přímo „z biosu“ otevře okno prohlížeče, případně přímo „v biosu“ bude obsahovat i pár nějakých aplikací (resp. obráceně, že vlastně ani bios nebude, že vše vyřeší právě až onen „nějaký systém“, který se načte třeba z flešky.
A o těchto hračkách se mluví opravdu už jen co já vím minimálně 10 let (projekty typu LinuxBIOS atd.). Vždyť už minimálně těch 10 let umí počítače třeba bootovat ze sítě, tj. už minimálně 10 let už přímo „v jádru“ máte vše co potřebujete – zobrazení a síť.
Jenže byl zde myslím jiný problém – nikdo vlastně nechtěl takové zařízení kupovat, protože bylo až příliš omezené a jednoúčelné, takže se takové aplikace uchytily jen mimo mainstream svět někde ve specializovaných zařízeních.
Zlom myslím přinesly 2 věci
- „rich web applications“, tedy všelijaké ty AJAX, Web 2.0, Flash, Video, online hry … kravinky, díky kterým dnes vlastně spousta lidí neopustí za celý den svůj internetový prohlížeč
- netbooky – malé osekané notebooky s prdlajz výkonem, ale díky své slušné ceně a snadné přenositelnosti velmi populární
S prvními netbooky se tak objevily první takové systémky založené na Linuxu, konkrétně třeba Xandros a Linpus. Tyto systémy už byly hodně zaměřené na Internet, furt ale zachovávaly jakousi logiku „starého světa“, že je zde „Internet“ a vedle něj „nějaké aplikace“.
Google ale jako první pochopil, že to už dávno neplatí resp. platit nebude, že je zde „Internet“ a na něm jsou aplikace a už velmi dlouho dělá vše pro to, aby jakákoliv činnost byla řešitelná právě přes net (Google Apps …). Dokonce vymyslel i způsob, jak takové aplikace používat i v okamžiku, kdy Internet zrovna nefunguje (Google Gears).
Dalším logickým krokem je tedy Chrome OS, který řeší právě požadavky nového světa. Díky tomu se hardware stane téměř nepodstatnou součástí, prostě když budu chtít velkou obrazovku, sednu si k něčemu s velkou obrazovkou, když něco přenosného, tak si vezmu něco přenosného, když klávesnici tak s klávesnicí, když bez ní tak bez ní. Ale vždy budu mít své aplikace, nastavené podle mě, s mými daty, jen se prostě musím zalogovat se svým účtem. A vše samozřejmě zprostředkuje Google (už se těším na ty komentáře s narážkami na Velkého Bratra).
A protože vše bude online, na jednom místě, s dostupným API atd., tak nad vším může běhat tuna komunitních funkcí a aplikací, týmy budou moci jednoduše kooperovat atd., prostě Web 2.0 dohnaný do extrému.
Tím pádem se také zcela setře rozdíl mezi mobilním zařízením a desktopem, na obojím budete mít to samé, ta samá data, ty samé aplikace. V té souvislosti si dovolím poukázat na jiný produkt Google – Google Android – systém pro mobilní přístroje, kterým se Google snaží myslím otevřít vrátka právě takovému univerzálnímu pojetí technologického světa zítřka.
Google OS samozřejmě nenahradí veškeré aplikace, alespoň ne hned. Tipuji, že na začátku bude Chrome OS instalován jen do hloupých, levných, nevýkonných zařízení, tj. např. hry na tom půjdou hrát jen velmi omezeně. Jenže co je to velmi omezeně když v první stovce nejpopulárnějších her na světě je půlka hraná na specializovaných herních mašinách a druhá půlka pitominky na Facebooku?!
Ale stejný OS může běžet klidně na jakémkoliv zařízení, i v tom desktopovém PC a jen když budete chtít spustit „dospělý“ systém, tak si někde kliknete, tak jako to má teď tuším zmíněný Linpus.
Samozřejmě aplikace pro profesionály typu CAD systémy či profi grafické aplikace a videostřižny jen tak nepřejdou, ale už dnes tyto firmy vydávají odlehčené verze svých aplikací jako online aplikace, a tak onen dospělý systém a hardware si bude muset koupit opravdu jen ten profík.
Já se teda netěším, to radši budu mít svoje oblíbené aplikace na flešce, než někde ve vzduchoprázdnu, kde nad nimi nebudu mít fyzickou kontrolu. Navíc se blíží doba, kdy budem platit, ne za jednotlivé verze aplikace, ale za to, že je budem vůbec smět na internetu používat, i když budou třeba už zastaralé a nevyvíjené... A práce s aplikacemi na netu bude fakt zábavná, už se těším až mi vypadne připojení u poslední řádku na poslední stránce několikastránkové dokumentu... A odezva aplikací bude opravdu fantastická...
Zlatý voči, tohle všechno je jenom zbožné přání technofila. Jenom tak mimochodem: procesory zrychlují a jsou čím dál tím levnější. Moorův zákon platí. Možná současný stav je jenom hluché místo, proláklina v technologickém rozvoji, čekání na okamžik, kdy i levné netbooky budou rychlé jako velké mašiny a markantní význam spouštět aplikace "někde jinde" ztratí smysl.
Mmch, tenhle odstavec:
A protože vše bude online, na jednom místě, s dostupným API atd., tak nad vším může běhat tuna komunitních funkcí a aplikací, týmy budou moci jednoduše kooperovat atd., prostě Web 2.0 dohnaný do extrému.
je co? "vše bude online", "tuna komunitních funkcí". Nějaké přání singularity, nebo co? Kde jsou fakta?
[2] obávám se, že jsi to vůbec nepochopil - dneska je výkon naopak příliš velký pro běžného smrtelníka, většině lidí stačí výkon toho hloupého notebooku.
ad mmch: je to jednoduché - když je něco offline a bez jednotné autentifikace, tak se nad tím žádná komunita stavět nedá. Google s jeho veřejnými api pro všechno a s jeho současnými ohromnými investicemi právě do světa komunitních funkcí aby dohnal facebook a twitter si tuto šanci nenechá ujít
[1] google jsem za celý život nezaplatil ani korunu, nepočítám-li ty statisíce do reklamy, které jsem platil pro své klienty (kterým se to bohatě vrátilo na zakázkách)
=> Shar, anon.
Je videt, ze rozumite technologiim, ale asi ne moc trhu. Jde o to co chce vetsina... to jsou lidi, kteri tomu moc nerozumi, nevedi co je web 2.0. Nekteri povazuji "internet" za synonymum k "seznamu". Vetsinu lidi dnes ani nezajimaji nejake slozite aplikace, staci jim browser a netbook. Vlezou si na facebook, youtube apod. Pro tyhle lidi je to naprosto idealni. Ja jsem designer a nejspis se bez "poradneho" OS pro svoje adobe aplikace asi neobejdu, ale Googlu fandim.
Prý:"zbožné přání technofila" ... zamysli se a rozhlidni se... vsechno k tomu speje, vsichni se snazi o stale vestsi propojeni ruku v ruce se zabezpecenim. Ja rikam ano, vse bude jednou online... je to zrejme. Samozrejme tady bude porad minorita lidi, kteri internetu neveri (jsou to vetsinou ti, kteri ho dobre znaji - vyvojari aplikaci, programatori), ale jinak pujdou vsichni za pohodlim... a to jest v par sekundach nabehnuty "operacni system" a v cukuletu spustene oblibene webove aplikace :-)
Což už autor zapomněl doplnit úplně - pouze tam kde bude dostatečný signál internetu. A pouze když bude přístupný. A vlastně, akorát pár aplikací, který pro ně Google a pár dalších firem přes internet uvolní.
Ale jo, když ti pro štěstí stačí, že počítač je k tomu, aby se na něm provozoval akorát internet, email, a jednoduchej RTF editor, klidně...
Za cca 10s mi nabootuji Win7. Misto toho mi treba za 5s muze nabootovat neplnohodnotny OS, fungujici jen jako loader prohlizece. To je uzasne! :o)))))))
Nicmene chapu, ze na jinem HW to muze mit pro nekoho smysl. Osobne by me spis potesilo, kdyby se vyrobcum zakladnich desek podarilo urychlit startovni akce provadene biosem.
Aby jste se vsichni z tech komunitnosti s prominutim neposrali. Pouzivat jako hlavni argument "komunita se nad tim stavet neda" je ponekud mimo.
Jo, ch os ma na trhu urcite sve misto, ale lidi, co k zivotu potrebuji jen facebook, icq, email, je opravdu minimum. Drtiva vetsina lidi toho potrebuje vic, a javascriptove ajax aplikace potrebnou funkcnost a vykon nedodaji.
No já právě dlouho sleduji co všechno používám za aplikace a je to asi 70 % online, zbytek Word + Excel + PSPAD
Word i Excel jsou prý velmi dobře udělané v online verzi od microsoftu, někdo míň náročný (resp. už tak zvyknutý) by mohl používat i třeba ty od Google. No a online editorů ala pspad je tuna.
Navíc nezapomínejte, že existuje Google Gears a počítač bude mít normální disk (byť malý a SSD). Tj. klidně můžete mít i offline aplikace a určitě tam i nějaké budou (pochybuji, že by tam třeba nebyla kalkulačka).
Presne tak.. profici, jako ja potrebuji masinku, ale ostatnim (ne vsem) staci netbook za par korun (nevykony!) a tam je prave tenhle system idealni. Nemyslim si ze to bude plnohodnotne vuci treba win7, ale nepochybuji, ze to Google bude vylepsovat.
A jeste 2 veci:
1.) Chrome OS proste ucpe dalsi diru na trhu, nekterym to bude vylozene na nic (treba me), ale jini na nej cekaji treba 10 let. A ohledne toho placeni za aplikace, samozrejme, ze se budou snazit vsechno zpoplatnit. Casem to ale taky vsechno pujde obelstit. Navic u nas to sice neni moc zvykem, ale treba v USA se za sw bezne plati, je to tam jednodusi, kdyz to maji tak "levne" (oproti nam)
2.) Neohanejte se linuxem... tj pro bezneho uzivatele proste k hovnu (kompatibilita), 11 z 10 programatoru vam rekne, ze linux je lepsi, nez win., ale zkuste k nemu posadit svoji matku, nebo proste bezneho uzivatele. Uz jsem na ty keci typu "kup si linux" alergicky.
[13] Jste klasický případ člověka, který "podle sebe soudím tebe".
A. Vaše teze "Profíci nepotřebují netbook, mají našlapané mašiny"
Ja se považuji za profíka a přesto do vlaku mezi Prahou a Ostravou sebou beru netbook a koukám na filmy, případně internet.
B. další teze "Pro běžného uživatele je linux k h...."
Nainstaloval jsem dvěma kamarádkám Ubuntu. Nemají s ním problém, vše všechny jejich IT potřeby (Internet, mail, IM, facebook, office, filmy) to pohodlně řeší. Bez toho, aby si kupovaly systém nebo ho kradly.
C. našel bych i další pochybná tvrzení... ale už mě to nebaví :)
(14) To "profiici" navazuje na muj predchozi komentar (jsem designer) a v Gimpu toho moc neudelam. Ubuntu jsem mel taky a neni spatny, ale pro mne dost nedostacujci. Kdyz je linux tak bezva, tak proc tedy google neco takoveho vubec dela?
Proste google aplikace hojne pouzivam a chrome OS hodlam vyzkouset. S linuxem nemam dobre zkusenosti. (ubuntu jeste jde, tj totiz linux for dummies)
BTW vsechny tvrzeni jsou pochybne, i ta vase. Pravda je relativni a nikdy se nedohodnem, protoze je to idnividualni. Ja pouzivam w7 a jsem spokojeny. Na netbooku mam taky w7, ale tam uz tak spokojeny nejsem. Ale ubuntu si na nej nikdy nedam. (ale priznavam, ze chrome OS muze, ale vubec nemusi byt lepsi)
[18] jak jsem psal v článku, ta myšlenka vůbec nová není, vlastně celý článek je o tom, že je to něco, co tu už je 10 let, ale ještě to nikdo pořádně neprosadil. Věřím, že Google z toho může udělat použitelné řešení. Otázka je, kam se to pohne. Google to chce dělat jako řešení pro specializovaný certifikovaný hardware, osobně bych to raději viděl jako řešení pro kohokoliv s jakýmkoliv hardware, ale je jasné, že je třeba k tomu připravit ovladače, takže ačkoliv to bude open source (a vlastně to nejspíš bude v jádru nějaký ten "linux"), tak se toho asi jen tak všude nedočkáme. Dokázal bych si to představit ovšem v každém zařízení místo biosu, který je v dnešní době už zcela k ničemu (dnešní 32+ bitové systémy si z biosu nevezmou ani prd).
Budeme si muset počkat na první netbook ušitý přímo na míru pro Chrome OS. Takhle to vypadá jako hračka, ale upřímně, atomovej reaktor stejně na noteboku nikdo nepočítá, jen brouzdáme a flákáme se. A jestli to bude umět přehrávat hudbu, tak se to chytne.
Je to stejný jako u Apple se čeká na jejich tablet, jak to bude vypadat, co to bude umět. A zcela jistě to vykročí stejným směrem, protože iPhone bez přístupu k Internetu je napůl mrtvá cihlička. A dost drahá.
Google vždycky něco vystřelí a počká, jestli se to chytne. Jen za tím vždycky chybí nějaký ten business case. Vždyť kromě reklamy a vyhledávání nemůže mít z ničeho signifikantní dodatečný příjem.
Dost mne překvapují názory typu nechci mít svá dala někde v luftu. Osobně si myslím, že data uložená v diskových polích ( nejen ) u Googlu jsou často ve větším bezpečí než na disku ve vlastním počítači nebo na flashce ( kdo ji ještě někde nezapomněl ? ).
Koneckonců, peníze už taky máme jen na serveru naší banky a divné nám to nepřijde..
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 353×
Přečteno 84 367×
Přečteno 47 968×
Přečteno 38 068×
Přečteno 31 587×