Pro můj následující názor je důležité kdo jsem (byl) a proto se trochu představím těm, kteří mě neznají.
Od roku 1998 do roku 2002 jsem měl v ČR na starosti technickou podporu a propagaci výrobků řady IEEE 802.11 americké firmy AT&T (následně přejmenované na Lucent Technologies, následně částečně na Avaya).
Pro ty, kteří se neorientují – AT&T a její Bellovy laboratoře stojí za vznikem bezdrátového standardu IEEE 802.11, jehož druhá revize IEEE 802.11b je správným technickým pojmenováním toho, co teď známe pod značkou Wi-Fi či WiFi (známka Wireless Fidelity vznikla později v roce tuším 99 a byla udělována organizací WECA sdružením výrobců IEEE 802.11b zařízení, jež stvrzovala vzájemnou interoperabilitu těchto zařízení).
Bezdrátový modul (ISA karta, později PCI a PCMCIA) stál v době mého nástupu 895$ (dolar byl tuším 35 Kč), přístupový bod tuším něco přes 2000$. Maximální rychlost byla 2 Mb/s. Přesto se vyplácelo to montovat.
Pevná linka od Českého Telecomu byla jediná varianta, 2Mb/s spojení mimo krajská města stálo v té době zhruba 50 tisíc Kč měsíčně, plus jste si museli koupit 2 Cisco routery, resp. zaplatit instalační poplatek v podobné výši. Takže pakliže jste potřebovali dvoumegabitové propojení dvou bodů na vzdálenosti v řádu jednotek až desítek kilometrů (rekord byl u nás v té době okolo 40km, zdravím firmu Disk do Plzně), byla návratnost IEEE 802.11 zařízení ve srovnání s ČT nabídkou prakticky okamžitá.
S postupem času se ceny IEEE 802.11 zařízení dramaticky snižovaly – co rok, to na polovinu. A zároveň se zvyšovala rychlost. V roce mého odchodu k ISP byla koncovka PCMCIA a USB WiFi zařízení s 54 Mbit rychlostí 49$, a to jsem prodával prémiovou značku, trh zaplavily i o třetinu levnější šmejdy.
V době mého nástupu v roce 1998 existovaly v ČR a na Slovensku celkem asi 4 firmy, které IEEE 802.11 (ještě ne .11b) zařízení profesionálně montovaly, a jen dva výrobci – AT&T a BreezeCom (který používal ovšem jinou modulační techniku, která již dále nebyla vyvíjena).
Existovala tu ale spousta prodejců počítačů, firem instalující lokální sítě, lidí co montovali televizní antény atd., které zaujala možnost stabilního a velkého příjmu tím, že svým zákazníkům nabídnou i rychlé a levné internetové připojení, nebo propojí datově jejich pobočky.
Během následujících 4 let jsem osobně proškolil přibližně 1000 lidí z 300 firem v Česku a na Slovensku, naprostá většina firem, které tu montovaly toto zařízení odebírala zařízení ode mě a já je školil.
Český Telecom nám to velmi usnadňoval, za celou dobu nesnížil ceny pevných linek, ještě co vím tak v roce 2006 stála 2Mbit pevná linka stejně, jako v roce 1998.
Vytáčené internetové připojení pro domácnosti, se v roce 1998 platilo jedním impulsem za celou dobu spojení, teoreticky jste tak mohli být za jednu korunu spojeni rychlostí 56 kbit/s obousměrně po celý den, prakticky spojení docela často padalo a rychlost byla nejčastěji okolo 33,6 kbit/s.
Nastupovaly ovšem digitální ústředny, které začaly impulsy počítat po minutách – kvalitnější spojení drželo rychlost spolehlivě na 56 kbit/s, a poplatky se vyšplhaly výrazně výše. Pak ale přišla známá kauza Internet 99, a nabídky typu Red Box od Contactelu, a úžasné „výhodné“ nabídky internetových tarifů od Telecomu, které poprvé a naposledy vyhnaly české Internauty ze židlí! a šli! do ulic! protestovat! s transparenty!
A tak to pokračovalo dál a dál, vlastně až koupě Telecomu Telefónicou a asi třetí nabídka ADSL okolo roku 2007 začala situaci měnit.
Tohle všechno je třeba si uvědomit, abyste pochopili situaci Internetu a jeho poskytovatelů v ČR – všichni WiFi poskytovatelé, kteří tady od počátku věků vznikli vzešly z ohromné nenávisti vůči Českému Telecomu, z ohromné nasrání vůči jejich nehorázným praktikám a nabídkám.
Můžete si říct, že to běžný uživatel tak necítil, ale ve skutečnosti o tom, co si koupí běžný uživatel za připojení rozhodoval někdo v IT zběhlejší – zkušenější uživatel, prodejce počítačů, lokální IT autorita … Někdo zběhlejší, tedy někdo vůči ČTc nasranější.
Jako člen sdružení Internet Pro Všechny jsem podporoval rozvoj těchto lokálních sítí, udělali jsme i skvělou databázi WiFi sítí, která podle našich výzkumů stojí za 20–60 % uživatelů v ní registrovaných sítí.
Jako takový jsem byl nominován jako zástupce veřejnosti do Broadbandového Fóra, byl jsem též asi hlavním bojovníkem proti projektu Bezdrátová Praha, který byl nejen ohromným tunelem do kapsy pražských daňových poplatníků (vyjma těch pár, kteří zrovna seděli na těch správných místech, např. šéf informatiky pražského magistrátu si podle mých informací přišel na 6 milionů Kč), ale též ohrožoval pražské WiFi operátory.
Tenhle celý ohromný důvod slouží k tomu, abych předem vyvrátil případné spekulace, že jsem nějaký O2 člověk, pro O2 jsem nikdy nedělal, jediné co s nimi mám společného je domácí připojení a telefon, které platím z vlastních peněz.
A teď tedy k tématu z nadpisu – to že Telefónica kupuje české WiFi operátory vím samozřejmě velmi dlouho, mnoho operátorů mi i volalo a ptalo se mě na to, jestli o tom vím a co si o tom myslím.
Osobně tento krok velmi vítám. Domnívám se totiž, že WiFi, tak jak jej nabízí většina českých WiFi ISP je mrtvé. A teď už vidím ty nasrané tváře čtenářů tohoto technického serveru ;-)
Domnívám se, že situace u nás se bude prostě více a více blížit situaci všude ve světě. Už nyní je nejspíš více uživatelů ADSL a kabelového Internetu, než uživatelů WiFi Internetu, což je statistika, která Česko a Slovensko deset let zcela vymykala celosvětovým běžnostem.
ADSL a kabelový internet je z principu prostě lepší než pevné WiFi připojení. WiFi není a nikdy nebylo vyvíjeno jako technologie pro PtMP venkovní sítě. Jen nesmyslná cenová politika ČTc (a pár dalších inkumbentů v dalších „rozvojových“ zemích) způsobila, že se používá i takto.
Telefónica konečně v posledních 2 letech pochopila kde je její síla a začala spojovat hlas, mobilní hlas, data, televizi i mobilní připojení dohromady. Tím se stává výhodná i pro mnoho uživatelů, kteří by si jinak koupili levnější připojení (ale platili by více za telefon či mobil či mobilní data).
Telefónica má ale dvě nevýhody – nepodařilo se jí zbavit „puncu“ Českého Telecomu (zkazili to zejména svým vstupem, kdy dlouho pokračovali v police svého dítěte), a potom nemá ten lokální dlouhodobý kontakt s uživateli.
Ví se, že získat nového uživatele (čehokoliv) je asi 10× levnější než jej přetáhnout od konkurence, je-li spokojený. A uživatelé lokálních ISP spokojení vesměs jsou – mají svého Frantu Nováka od vedle, kterému mohou ve dne v noci zavolat, když mají problém, Franta jim pomůže nejen opravit internet, ale i s jejich počítačem atp. A sice tu a tam vypadne internet, protože do kravína na kterém je anténa uhodí blesk, nebo moc silně prší, nebo vypadne elektřina atd. Ale protože to jsou lokální problémy, které sám uživatel vidí z okna, tak je chápe a nenadává, maximálně mu Franta dá slevu.
Telefónica WiFi operátory nyní skupuje, resp. kupuje jejich zákazníky. A je to dobře, ať to dopadne jakkoliv.
Buď zákazníci zůstanou a budou postupně přesvědčováni k (i) jiným službám O2 a bude se české internetové připojení normalizovat. Telefónica nepotřebuje rychlé peníze, i když by se jim to vrátilo za 3 roky, bude to pro ně plus. Navíc budou získávat peníze z pevných okruhů, které napájí přístupové body, a které by jinak možná dostala konkurence, která O2 pálí víc.
Nebo někteří zákazníci přejdou k jinému WiFi operátorovi, a pomohou mu zvrátit trend odchodů od WiFi k ADSL, resp. lépe utilizovat jeho přístupové body a vytvořit třeba kritickou masu, při které se mu vyplatí postavit si lokální optickou síť. A případně se tak stanou zajímavější rybou pro O2 k odkupu.
Je otázkou, jestli O2 přistoupí k nějakému využití této své sítě. Zní to na první pohled logicky – můžou nabídnout nějaký „WiFi roaming“ v různých městech atd. Ale podle mého názoru je to nepravděpodobné. Sítě jednotlivých operátorů jsou příliš rozdílné, znamenalo by to velké investice do infrastruktury, kterou vlastně O2 nepotřebuje, a hlavně málokterý WiFi poskytovatel pokrývá slušně i nějaká místa, kde by byl roaming k něčemu.
Takže prodat či neprodat? Těžko říct, záleží na tom, jak jsem na tom, co všechno dělám, kde podnikám, jaký mám podíl a jak je na tom konkurence v okolí. Obecně bych řekl „prodat“, ale u mnoho operátorů „ne hned“ a rozhodně „ne za první nabídku“.
Okno se ale bude rychle zavírat – už nyní je na mnoha místech pro B2B řešení skvělou alternativou WiMAX (viz třeba tato nabídka WIA WiMAX), a vlastně jen debilní rozhodování ČTÚ o frekvencích znemožňuje jejímu většímu rozšíření.
Pro domácnosti pak přijde během pár let nějaká „4G“ technologie typu LTE, už nyní tvoří 70 % prodaných počítačů v ČR notebooky, boom zažívají mobily s Internetem a lidé budou čím dál tím více chtít mobilní internetové připojení, kde jim nemají lokální ISP co nabídnout. A které buď může být jejich jediným připojením, nebo jim jej může Telefónica přidat „zdarma“ k pevnému internetu.
Telefónica má navíc další zbraně, se kterými může přijít (a které zde z přátelství k WiFi operátorům nebudu ventilovat), bude využívat svého globálního marketingu, bude dále vylepšovat své sítě a pokrytí, takže jestli není WiFi poskytovateli horko teď, neznamená to, že mu nebude horko za dva roky.
Takže pro mnoho operátorů v konkurenčních prostředích bude nejlepší strategie „neprodat, počkat až koupí konkurenci, přebrat konkurenci zákazníky nasrané z přechodu a následně prodat za víc peněz díky většímu počtu zákazníků“.
Telefónica praktiky Českého Telecomu úspěšně rozvíjí. Jenom se snaží tahat z lidí peníze. Vymýšlí mraky záměrně zmatených tarifů, balíčků a pseudoslužeb, zkrátili platnost kreditu u předplacených karet z 18. měsíců na 6., podstrkávají "váženým zákazníkům" pasti v podobě předražených mobilních datových tarifů... od dob Telecomu se nezměnili. To není žádný "punc" z minulosti, to je současný stav.
Jakkoli upadající či mrtvé WiFi bude vždy konkurenceschopné vůči libovolně pokročilé technologii, bude-li ji provozovat tento přebarvený Telecom. Za peníze, které tahle parta požaduje totiž žádné připojení k netu nestojí.
Pod tento názor se klidně podepíšu. Když jsem prvně viděl, že Telefonica má tendence skupovat lokální ISP, myslel jsem, že někomu tam opravdu ruplo v kouli. Předpokládám, že situace vznikla tak, že regiony s penetrací AžDSL nižší než něco dostaly rozpočet na to, aby penetraci dohnaly a nejjednodušší a nejrychlejší jim přišlo si je rovnou koupit. A taky předpokládám, že kromě zvýšení toho čísla neexistuje žádný strategický záměr, který by nějak říkal co s těmi sítěmi dělat pak. Nicméně osobně mě překvapuje, že se nepokusili zákazníky koupit lokálně omezenými cenami. Pro pevnolinkového operátora snad není problém udělat akci s "trvalým" snížením cen v rámci města nebo okresu. Nicméně je fakt, že by to trvalo o něco déle než je kvartální obzor uvažování lokálního managementu nad odměnama :)
Continue in this manner Flag Buttons until you have at least natural Coconut Buttons two strands of thread in Shell Buttons each button hole,pmya999 ending Wood Buttons with the needle above the button.crystal Glass Buttons Now place your needle through Metal Buttons the hole in the button and Overcoat Buttons do not go through the material.Pearl Buttons Instead of going down through Plastic buttons the material
A které buď může být jejich jediným připojením, nebo jim jej může Telefónica přidat „zdarma“ k pevnému internetu. essay
A very nice article to read, and I will share
Agen Bola | STARBALL88 | Agen Sbobet | Prediksi Bola | Berita Bola | Prediksi Skor | Prediksi Bola | Prediksi Bola | Agen Poker Online | Judi Poker Online
thank you.
[1] asi jsem to popsal moc složitě a obšírně, takže to není jasné. Odpověď je, že ten důvod je "proč ne". Z obchodního hlediska všechno má svou cenu, všechno se dá prodat a všechno je nejlepší prodat na vrcholu. Na konci popisuji rizika, která v nejbližších měsících a letech přijdou a některé z důvodů proč si myslím, že jsou WiFi sítě mrtvé a proč nebudou moci dlouhodobě konkurovat.
Když bude O2 chtít, tak může lokální ISP do 3 let umlátit bačkorama, ale vyšlo by to nejspíš dráž, než to, snažit se zákazníky skoupit. Resp. potřebují nějakou masu, aby byli schopni konkurovat, když budou mít někde 2 zákazníky, tak se jim nevyplatí tam cokoliv nabízet, když koupí 100 zákazníků lokálního ISP, tak i když o půlku přijdou, tak mohou lépe utilizovat své ohromné vstupní náklady.
Samozřejmě se může lokální ISP snažit najít prachy jinde a ti inteligentnější to dělají - nabízí IP telefonii, někteří jdou do optiky a následně nabízí i televizi atd. A jen tihle mají šanci přežít dlouhodoběji. Ale i je může Telefonica koupit, jakkoliv velký bude lokální ISP být, pro Telefonicu to budou drobné.
Widok ten wysłał przez Louise błyski gorąca. Jej ciało napięło się w górę, a ręce pociągnęły za głowę Kathy. Jej uda drżały i szarpnęła się. Jej punkt kulminacyjny zawalił się wokół niej, a jej umysł stał się pusty, a ona unosiła się w wygięciu do tyłu, ulegając szalejącym salwom przyjemności. Zawisła tam przez długie sekundy, pogrążona w pożądaniu https://www.bestfreeporn.me .
Kathy jechała na drżeniu ciała matki, z ustami przyklejonymi do miękkiej, gęstej szczeliny jej cipki. Ssąc i obijając, piła cierpkie, cienkie soki, które najpierw sączyły się, a potem zdawały się tryskać. Jej własna mała cipka była w konwulsjach orgazmu, kiedy docierała do lepkiej szczeliny kobiety.
Kulminacja po orgazmie przebijała się przez napięte ciało Louise, gdy jej córka lała i ssała jej cipkę. Podskakiwała i jęczała z każdym nowym przypływem przyjemności. Jej uwagę na męża i inną córkę przykuł pisk młodszej dziewczynki.
„Eeeeeooooo, tato!” Beth pisnęła.
Kucała nad twarzą mężczyzny, opierając stopy na poręczach krzesła. Martin siedział zgarbiony, z odchyloną głową i ustami przyciśniętymi do jej cipki. Louise widziała, jak jego szeroki język przecina jędrne usta małej cipki. Jego umazany spermą kutas powoli machał do jego krocza.
Nie mogąc wytrzymać dalszej stymulacji, przynajmniej chwilowo, Louise odepchnęła usta Kathy od swojej cipki i westchnęła chrapliwie. Dziewczyna spojrzała na nią z uśmiechem, błyszczącym sokiem z cipki.
Kathy odwróciła się, by spojrzeć na ojca i siostrę i jęknęła, kiedy zobaczyła jego nagiego penisa bez opieki. Zerwała się na równe nogi i przeszła przez pokój. Palcami szarpała majtki, ściągając je i odrzucając na bok.
Biodra Martina drgnęły, gdy palce Kathy owinęły się wokół jego pulsującego członka. Dziewczyna rozłożyła nogi i wczołgała się na krzesło na jego kolanach. Jej zakryta w dół mała cipka unosiła się przez chwilę, gdy prostowała jego kutasa, a potem opuściła się na jego kutasa.
Louise siedziała osunięta na sofie, odzyskując oddech. Patrzyła zafascynowana i lekko oszołomiona, jak Kathy wepchnęła swoją ciasną cipkę na głowę penisa Martina. W kobiecie zalśnił cień pożądania i zaczął rozgrzewać się do rozpalającej się farby. Jęknęła i wcisnęła dłonie między śliskie uda, przyciskając je do swojej mokrej cipki https://hotmyfreecams.com .
Kutas jej ojca rozciągnął jej małą cipkę prawie do rozdarcia. Kathy przygryzła dolną wargę i przesunęła się niżej na pulsującym twardym narzędziu. Tępy koniec przycisnął się do końca jej cipki, a ona unosiła się, delektując się rozciągniętym, wypełnionym uczuciem. Przez szparki oczu patrzyła, jak liże cipkę Beth.
Biodra Beth poruszały się w przód iw tył, jej pośladki otwierały się i zamykały. Kathy zobaczyła, jak wygląda na nią pomarszczony mały dupek. Pewna myśl przeszła przez jej zamglony namiętnością umysł. Pochyliła się do przodu i chwytając mały tyłek w dłoniach, rozłożyła kule i ukryła między nimi twarz. Jej język dźgnął pomarszczoną małą dziurkę. Beth sapnęła i odepchnęła się od sondującego języka. Kathy rozwiercała się i polizała ciasną dziurkę, wciskając w nią koniuszek języka.
Louise prawie oszalała. Jej cipka płonęła i pulsowała z pożądania, a jej ciało pragnęło kontaktu. Jej usta były suche i poczuła głębokie pragnienie smaku seksu.
Kobieta wstała i zdjęła sukienkę i stanik. Ubrania spadły na stos i przeszła przez pokój do trójki. Jej nagie ciało opadło za Kathy, a ręce zajęły się głaskaniem tyłka dziewczyny i obejmowaniem owłosionych jaj Martina. Jej usta przycisnęły się do pleców dziewczyny, język zostawiając mokre ślady, gdy schodziła w kierunku okrągłego tyłka swojej córki.
Jej długie, smukłe palce głaskały satynową gładką skórę dorastającego tyłka. Jej nozdrza rozszerzyły się, a oddech stał się ciężki, kiedy pieściła tyłek Kathy i patrzyła, jak podnosi się i opada. Obrzęk Martina. Nie mogąc się oprzeć, pochyliła się i pocałowała dziewczynę w krzyż. Dziewczyna sapnęła. Louise przesunęła językiem po ciepłym ciele. Kolejne westchnienie.
Język kobiety zsunął się powoli w dół do wypukłości małego tyłka i zagłębił się w początek szczeliny między nimi. Kathy drżała, czując obżartą cipkę i mokry język powoli przesuwający się w dół między policzki jej tyłka. Louise sama trochę się trzęsła. Oczekiwanie połączyło się z jej pasją, kiedy opuściła głowę i poszukała pomarszczonej małej dziurki między gładkimi, jędrnymi policzkami.
Ciało Kathy drgnęło, gdy poczuła, jak język matki wbija się w tę wrażliwą dziurę, gorący i mokry. Jej cipka zacisnęła się na kutasie Martina jak imadło. Jej własny język wbił się głęboko w dupę Beth. Młodsza dziewczyna trzęsła się w trakcie trzeciego lub czwartego punktu kulminacyjnego. Kathy nie była daleko od niego https://bestfreeporn.me/category/black-porn-paysites/
Kiedy Louise lizała i sondowała tyłek Kathy, obserwowała, jak biodra Martina unoszą się i opadają, gdy wpychał pulsującego kutasa do cipy dziewczyny. Wiedziała, że nie był daleko od zrobienia ciasnej małej cipy pełnej wrzącej spermy. Jej cipka trzęsła się od podania
[2] oni se to pokusili uhnat nižšími cenami, ale neuspěli, ty důvody jsem popsal v článku. V podstatě by se museli dostat někam ke stokoruně, aby lidi přesvědčili k masivnějším odchodům a to je pak mnohem lepší za něj zaplatit 3000 a mít pak z něj 3 stovky měsíčně.
Že WiFi pro tyto účely postupně vymírá, s tím bych souhlasil. Ale nějak mi uniká, pro koho je to vlastně dobře.
1) O2 ty WiFi sítě asi těžko bude dlouhodobě provozovat. To prakticky nejde bez investic do jednotné infrastruktury. Takže bude uživatele tlačit do ADSL nebo 3G a až přejde kritická masa, WiFi prostě zavře. Pro většinu bude ADSL lepší (i když ve výsledku asi dražší) řešení, nicméně hlavně na venkově tím mnoho uživatelů odříznou, protože k nim prostě žádné kabely nevedou, nebo jsou daleko od ústředny.
2) Kupní cena není u takových molochů jako je O2 vůbec reálné měřítko ceny, kterou je to převzetí bude stát. Všechny možné integrace od billingu po správu vyjdou určitě nejméně na dvojnásobek. Plus další fix je údržba těch sítí, přestože uživatelů vlastně ubývá. Když střelím od boku, budou mít náklady nejmíň 10k na jednoho aktuálního uživatele, spíš ale daleko víc. (P/E=5 a ARPU 1k ročně)
Pokud jde O2 opravdu jen o ty uživatele, tak marketingová akce typu "Přiveď kamaráda k O2 a dáme ti internet na rok zdarma" by měla dost možná stejný efekt, navíc globálně, s desetinovými náklady a navíc pouze variabilními.
Jediní, kdo na téhle akci může vydělat jsou snad ti lokální ISP.
[7] S tím, že náklady na převzetí budou daleko větší, než kupní cena, nelze než hlasitě souhlasit. Osobně zlomyslně tipuji, že jenom zavést tyhle zákazníky do Claudie bude stát nejméně tolik, kolik všichni dohromady zaplatí tak za tři roky :-)
Spiš mi přijde, že se autor článku snaží zaujmout vyvoláním flame na toto téma :-) Uź před x lety zaznívaly názory že wifi se na trhu udrží rok, maximálně dva, a že ISP, kteří nebudou stavět optiku a provozovat IPTV nemají šanci, a s odstupem času je vidět že tomu tak není, a že tyhle názory zaznívali hlavně od lidí kteří strašili, aby ISpíkum snáze prodávali svoje produkty.O tom, že je ADSL lepší nežli wifi asi není sporu.Že je IPTV a LTE (pseudo vysokorychlostní mobilní datové služby které jsou teď na trhu započítat nemůžem, páč je to katastrofa) fajne služba také ne.Ovšem nechápu, jak můžete přehlížet tak zásadní kritérium jako je CENA.Možná by jste se divili jak obrovské množství lidí bude řešit rozdíl třeba i 200 kč měsíčně.Ona totiž i telefonica musí do své sítě investovat (o dotování koncových zařízení zákazníkům ani nemluvě) a ADSL, IPTV (v jejím podání mimochodem natolik předražené že si soudný člověk radeji pořídí satelit) ze 2stovek rozhodně nezaplatí a nikdy nebude za takovéhle peníze nabízet.Představte si třeba kolik peněz bude stát zprovoznění LTE a snadno odvodíte, kolik ta služba bude ve finále stát.
Takže řeči o tom, že wifináři nemají co nabídnout si raději nechte.Btw s tím, že budou zachvíli všichni chtít aby měli internet mobilní jste taky úplně mimo.Mobilitu si bude ochoten zaplatit možná támhle franta, kterej dělá jezdí s pepsi-colou, ale pro koncáka bude zase hlavním kritériem cena :-) Z toho mi plyne, že ještě minimálně pár let (3,4, težko říct) se telco trh zase tak výrazně měnit nebude a wifináři se svojí existenci rozhodně bát nemusí. :-P
1/ Tvrzení, že uživatelů Intenetu je přes ADSL víc, než přes Wifi, je, dost odvážné, možná pravdivé, pokud vezmeme v úvahu ,,oficiální" ISP, jenže kolik je Wifi sítí, o kterých se ,,oficiálně" neví? Pikantní je, že v Praze je naprosto běžné, že kabeloví operátoři používají Wifi, jako poit to point tam, kde ještě nemají položené kabely!
2/Pokud Vodoprd skoupí sítě podporující 2,4 a 5 GHz a místo nich nabídne novým zákazníků svůj ADSL shit, včetně mizerného servisu, cenzury a bonzování, povede to k tomu, že ISP, kteří původní vybavení prodali, si koupí technologii 10 GHz a začnou Vodoprdu zatápět znovu a tentokrát tak, že už se z toho nevzpamatuje, což bude pro uživatele internetu jedině dobře.
3/ADSL technologie nemá na českých kabelech absolutně šanci poskytovat kvalitní internet; to co dostávají klienti ADSL dnes, je technologické maximum, které se s přibývajícími okruhy bude už jen zhoršovat. Na vyšší rychlosti, nebo trochu slušnější Up můžete klidně navždy zapomenout.
Nektere zdejsi argumentace mi prijdou dost na vode.
Asi jsem neinformovany poloBFU, ale prijde mi, ze budoucnost obchodni i technicka je ve spojovani sluzeb (hlas, data, TV). A z operatorskeho hlediska mi prijde je nanejvys vhodne sluzby unifikovat, uz taky z provoznich nakladu, coz u WiFi 50 ruznych nakoupenych miniISP bude dost drahy spas. Procez mi tedy nedochazi, co je na tomto principu dobre.
Maleho ISP bud vodoprd koupi ted, ale za dobre to nepovazuji pro nikoho zapojeneho (konzumenta, ISP ani O2) anebo nikdy. Muj nazor.
Ale, (povazujte to za ciry brainstorming) ovlivni celou debatu me mozna hovezi dotazy:
1. priprava na femto bunky?
2. neni to jen ukazka vodoprdu pro dalsi operatory?
3. Jak bude tato debata vypadat za 2-3 roky, az budeme mit masivnejsi pokryti 3G?
4. Jak bude tato debata vypadat, az se rozsiri LTE?
... tak ci tak, opravdu se nemohu zbavit pachute toho, ze jde o postupne utlumeni "nekvalitniho wifi", protoze jak padlo tady i jinde, kdyby O2 chtelo lokalnim WiFi opravdu zatopit, lokalnimi nizsimi nabidkami ci v duchu "prived kamose, dame ti to zadarmo" by je poskodili snadno a rychle.
Kdyz jeden rok: k ADSL je mobilni net za kilo
Dalsi rok muze prijit: k mobilu, ADSL za kilo
... TM udela se siti CRA neco podobneho a bude vymalovano.
No do situace trošku vidím a pán je vedle jak ta jedle! O2 POTŘEBUJE RYCHLÉ peníze, protože je nemá... Respektive O2 CZ vydělává nějakých 14 miliard ročně, ale "matička" (skupina O2), má rozpůjčované peníze u bank a potřebuje je splácet a potřebuje na ně peníze teď HNED!
Proto je nemožné, aby O2 dělalo nějaké investice do budoucnosti v řádech let - už teď outsourcingovali nebo dokonce propustili a úplně zrušili celá (většinou technická) oddělení, globálně se začínají všechny služby zdražovat (sice podle ceníku to může vypadat jinak, ale marketing O2 nabízí schválně např. nepoužitelnou službu za 150,- nebo 500,-, která dřív stála 600,-, aby ji mohl prodat za 750,- nebo 1000,- Kč a svalit cenu na " nadstandardní spotřebu uživatele"), zdražilo se i hovorné (mnohem víc než jen o DPH). Všechny služby jsou nechutně "NASOLENE"!
Navíc TO2 rozvíjí "strategické partnerství" s China Telecom!!! Takže co asi může od takové firmy pochytit za chování a etiku v podnikání? ChT nemá problém nechávat lidi popravovat... To v Evropě sice nejde, ale nechránit uživatele před příliš vysokým účtem a pak ho po něm vymáhat i s penále - to jde i v našich podmínkách :-))
Takže, že uživatelům WiFi sítí zruší jejich výhodné "web&mail" tarify za 200,- Kč měsíčně a nabídne jim úžasný tarif za 600,-, kde mají navíc přece skvělou "technickou podporu 24hodin zdarma, zdarma antivirus F-Secure a k tomu nucenou ochranu před nevhodným obsahem" - to je naprosto reálné...
TO2 rozhodně nikomu nebude poskytovat samostatné služby za levný peníz, takže jestli si někdo myslí, že u WiFi od TO2 bude mít levné připojení jen na to, co potřebuje - tak to je na omylu!!
At je to z marketingoveho hlediska tak ci tak, trati na tom zakaznik. Paklize mu WiFi vyhovuje. A nejen WiFi. Take osobni pristup poskytovatele. Kdyz mi u O2 rekli, ze mi internet asi bude chodit. protoze v databazi maji uvedeno, ze na me adrese poskytuji TV a pokud chci vedet vic, do tri tydnu mi prijede technik vsechno promerit a pak mi reknou, co a jak, nelibilo se mi to. S telefonnimi autooperatory mam take sve zkusenosti. A neverim tomu, ze az bude mit O2 skoro monopol, jeji vstricnost a ochota jeste vic poroste. U lokalniho poskytovatele jsem mel net za dva dny. A k tomu mam vyhodu bezproblemove kominukace pri reseni problemu nez s nejakym nadnarodnim molochem a jeho znacne odosobnenymi vystresovanymi operatory.
[17] Tak to je teda divný, to jsou prakticky 3 kliknutí v IOMu (časově ale tak 3 min, protože je to celkem robustní java aplikace). Vyberu zákazníka, kliknu na umístění, udělám kontrolu DSLAM a hned vidím, kolik je propustnost down/up na ADSL a hned vidím down/up na IPTV :-)
[19] Takhle to možná funguje - na 3 kliknutí. Ale realita pak může být dost jiná.
Objednali jsme od O2 novou linku + na ní ADSL. Při objednávce jsem dokonce mluvil s technikem, ten viděl že naše budova má možnost připojení na 2 O2 ústředny. Slíbeno 6 Mbps, prý není problém.
Ve slíbeném termínu technici nedorazili, dovolat se na linku O2 pro korporátní zákazníky trvalo hodinu a půl, neskutečné přemlouvání aby se se mnou vůbec bavili, protože autorizovaná osoba je pouze ředitel společnosti... No nakonec po třech týdnech technici dorazili (nějaká najatá firma - O2 outsourcuje).
Nedříve se jali realizovat vedení v rámci budovy z 2. patra k rozvaděči v přízemí, kde technik prohlásil: "No ty vole, kdyby ty manažeři vod ou-tú viděli, přes co jim běhaj tajity internety, to by se z toho posra...".
Následně prohlásili: "Tak, a těď musíme najít, kde nám končí ty naše kabely a propojit to tam." Konec O2 kabelů se našel - v místnosti vyvedeno několik chrániček O2 do stojanů s nožovými konektory. "Tady ty svorky vypadaj, že jsou volný (zkusit jednoduchým měřákem, že tam nic neběží), tak to tam zapojíme."
Co mě ale dostalo "Bude to asi na delší dobu. My teď musíme zjistit, v kterým rozvaděči po cestě k ústředně tendle kabel končí, a propojit to tam dál do ústředny." Čekal bych, že kabel (položený tak 10 let zpět, 1200 párů) bude mít nějaké číslo a podle něj půjde zjistit, kde je druhý konec, ale takhle jednoduché to není. "Vono teď, je to na hov... dřív to měli na starosti 2 kluci tady, a ty věděli kde co je. Teďko se dovoláš někam do Prahy a tam ví hov... jak to tady je udělaný."
Následně technici jezdili hodinu po městě, otevírali rozvaděče, a projížděli všechny svorky, jestli to nejsou ty, které si na druhé straně vybrali.
No, nakonec se tedy povedlo. Při 6Mbps to každou chvíli spadlo, tak jsou to nakonec jen 4.
Jinak WiFi providery bych jen tak nezatracoval. Úroveň služeb je samozřejmě různá, ale hlavně ve městech, kde mají v domech vybudované ethernetové rozvody, mohou páteř k těm domům snadno upgradovat na 10/11/24 GHz, popř. kde se to vyplatí na optiku. A myslím, že na to už ADSL nemá. Je třeba si uvědomit, že ADSL se provozuje sice po metalickém vedení, ale že to funguje je vzhledem k parametrům těch kabelů spíš "náhoda".
(pardon, omylem jsem odeslal...)
Tak velké firmy takto vůbec neuvažují a už vůbec takto neuvažují jejich akcionáři. Pokud už má matka vážný finanční problém, tak se to řeším prodejem nějaké divize, rozhodně ne nějakým podobným operativním rozhodnutím.
To samozřejmě nic nemění na tom, že snaží udržet náklady na uzdě a zvyšovat příjmy. Se zvyšujícím tržním podílem se automaticky firmě zvyšují marže - to je dávno dokázaná věc. Může si totiž dovolit vyšší ceny a šetří na fixních nákladech.
No a konečně - pokud by byla pravda, to co píšete, tak by někdo už dávno podobně nesmyslnou akci, jako skupovat WiFi sítě, zarazil. Tohle spíš svědčí o tom, že O2 má cashe plnou ř.. a vážně neví, co s ní.
a proč vlastně skupuje. Řeklo by se že ADSL WIFI sítě lehce udolá kvalitou a cenou. Pokud by byl kvalitnější (jako že obecně je), pokud by O2 nasadil nějakou konkurenční cenu, takových 300Kč za 8Mb by si WIFi sítě ani neškrtly, a zákazníci by přešly k O2 jako vosy a med sami. Jenže, O2 nedokáže poskytnout obecně ani tu kvalitu, na slabších linkách a přes starší ústředny se to táhne klidně 2Mb, upload ještě slabší a chce za to 600. To už je pro méně náročného zákazníka lacinější nějaká slabá WIFI za tři stovky. No a co se stane když to O2 koupí? Část zákazníků odejde z principu, další protože nebudou mít v domě přípojku na telefon (a O2 jim jí kopat nebude), další když jim zvednou cenou třeba na dvojnásobek..No snad to ten zbytek zaplatí...
Jeste si dobre pamatuju jak pan Kapler bojoval proti bezdratove praze. Zpocatku odvedl dobrou praci, vytvoril celkem povedeny web bezdratova-praha.cz, ziskal podporu spousty prazskych isp, linky na web a ten pak zrusil a presmeroval na nejaky sprateleny projekt(tusim ze to byl nejaky e-shop). Kdyz jsem pak na tohle tema mluvil s nekterymi novinari, mapa pokryti a seznam podporujicich ISP a argumentu proti BP uz na webu nebyl, takze sem je nemel ani kam odkazat na zdroj informaci..
Skoro prokázaným faktem je, že O2 nekupuje WiFi providery za účelem vstupu do segmentu WiFi, ale kvůli jejich likvidaci. Tím by bylo dobré začít - je to obchodně přípustné, tak proč to tajit.
Wifi jak se u nás rozmohlo skutečně nemá obdobu a používaná technologie na tohle nebyla nikdy určená, skoro zázrak že to funguje. Jenom odpůrci bezdrátů trochu zapomímají že mimo 802.11 (-/b/g které už nové nikdo nestaví) existují i další standardy, které v outdooru pro lastmile i na bastlířské úrovni zkrátka běhají a to mnohdy lépe jak ADSL 100m od ústředny. Jestli je provozuje firma nebo jen spolek nadšenců je už podružné. Oba to mohou udělat blbě i dobře.
Druhou pravdou je, že místní poskytovatelé (bez ohledu na právní formu) přežijí jen když bezdrát budou chápat jen jako rychlé instalovatelné provizorní řešení než si ušetří/dokopou optiku. Takže technologie které před pár lety zaplavovaly sídliště jsou teď na vesnicích a malých městech - kde O2 technicky zkrátka ADSL slušně neumí a umět nebude.
A když má někdo na samotě v lese bezdrátem nějakých 20M/20M (byť s agregací) tak tam ho dráty O2 nepřetáhnou. Zvlášť když připocítám až neuveřitelně špatný zvuk brandu Český Telecom (aka "žluté O2").
[24] - ehm, koukal jste, na koho je ta doména? Moje nikdy nebyla, ergo za přesměrování jsem nemohl, šlo to úplně mimo mě.
Přiznám se ovšem bez mučení, že jakmile pominul důvod se bezdrátovou prahou zabývat z pohledu ISP, kterým škodila a zůstal jen ten průser, že to do toho zbytečně nalilo >100 mio Kč, přestalo mě to víceméně zajímat, považoval jsem to za práci pro orgány činné v trestním řízení a investigativní novináře, kterým jsem veškeré podklady předal.
Měl jsem v té době jiné starosti - školu, narodilo se mi dítě, novou práci, takže jsem si už nemohl dovolit věnovat volný čas (který jsem neměl) a soukromé peníze věnovat podobným aktivitám. Svého cíle jsem dosáhl - bezdrátová praha není pro ISP žádnou nekalou konkurencí.
[27] - na to jsem koukal az dnes - popravde by me nenapadlo ze budete web nejakeho "sveho hnuti" stavet na domene, nad niz nemate kontrolu.
Ja si tehdy povidal s nekolika novinari a byly z toho celkem zajimave clanky - mohli byt ale zajimavejsi, pokud bych je mohl nasmerovat na petici podepsanou celou radou ISP a dalsi informace, ktere na webu byvavaly.
[3] ano, oblíbený a naprosto nesmyslný argument, který se objeví u každého podobného článku na podobném serveru. Pravda je taková, že pro > 95 % lidí je mnohem lepší asymetrických 16/1 Mbit/s než symetrický 4 Mbit.
A BTW kdyby na 802.11a byli 3 zákazníci, kteří by chtěli za 700 Kč využívat svou linku naplno (stačí když zapnou bittorent), tak budou jednak celý ap využívat tak, že si nikdo jiný ani neškrtne a za druhé by za ně operátor jen IP konektivitě utratil několikanásobek toho, co mu přinesou. (Ale on to přinejlepším bude sdílený 4 Mbit, takže by takový zákazník měl třetinovou rychlost, takže by to ADSL bylo rychlejší). Ale to už odbíháme od tématu a je mi jasné, že tu teď vzbudím tunu nesouhlasných příspěvků od lidí, kteří vůbec netuší nákladovou rozvahu ISP.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 301×
Přečteno 84 343×
Přečteno 47 901×
Přečteno 37 998×
Přečteno 31 522×