Hlavní navigace

Malá tma za veliké peníze i u malého webu

9. 6. 2008 10:29 Tomáš Kapler

Četl jsem dnešní glosu Vojtěcha Bednáře Malá tma za veliké peníze zde na Lupě, pojednávající o důsledcích a kalkulacích výpadku serveru. Článek ale zapomněl na ještě jednu drobnost, která může takový výpadek učinit ještě hrozivějším – i relativně krátký výpadek může způsobit dočasné vyřazení z indexu vyhledávačů.

Znáte to, náhoda je blbost. Vypadne vám server kvůli nějaké vadné elektronce z katódy holomóc a jako na potvoru zrovna v té době k vám přijde crawler vyhledavače. Teď záleží na typu chyby i nastavení vašeho serveru, co vlastně crawler uvidí. Jestli prostě „jen“ nedostane žádnou odpověď do nějaké stanovené doby (typicky desítky vteřin), nebo jestli server napíše některou z 5×x serverových chyb (typicky 500 Internal Server Error či 503 Service Unavailable), ale může se také pokazit něco jiného a server bude po nějakou dobu vracet některou z 4×x client side chyb, či dokonce 3×x přesměrování a nebo vrátí 200 OK, ale výsledek bude nesmysl.

Často se tak stane v noci kdy spíte, teď než se proberete, analyzujete atd. tak uplyne zas pár hodin. Nebo se vám to stane vícekrát po sobě. Za tu dobu vaši stránku navštíví crawler třeba i vícekrát a tak i když si u chybových hlášení ponechává nějaký čas a stránku rovnou nevyřazuje, po několikáté návštěvě a stále vrácené chybě dojde prostě k dočasnému vyřazení stránky z indexu.

No a teď záleží na vyhledávači, jak moc je aktivní, u Google se můžete nazpět dostat třeba už druhý den po opravě, když by se ale něco takového opakovalo častěji, tak to bude trvat déle a nebo klesnete na pozicích. Seznam „tančí“ třeba jednou za dva týdny a tak se klidně může stát, že i krátký výpadek serveru (nebo dokonce jen pár klíčových stránek) může znamenat několikatýdenní výpadek návštěv z vyhledávače.

Takže kalkulace ceny výpadku není jen „za hodinu máme 10 objednávek po 10 tisících, hodinový výpadek nás stojí 100 tisíc“, ale klidně „hodinový výpadek způsobí navíc snížení o 5 objednávek/ho­dinu á 10 tisíc po dobu 2 týdnů, tedy  17 milionů“.

Znám firmy, které by něco takového položilo, přitom obrana není tak drahá, prostě je třeba koupit si kvalitní server/web hosting s 24 hodinovou podporou, která jedná proaktivně (tj. nečeká až vy zavoláte, ale sleduje a opravuje problémy ještě předtím než nastanou nebo než si jich všimnete). My jsme si i připláceli za garanci dostupnosti, za to, že server bude značkový, naddimenzovaný, vše duplikované, zálohované, že bude v kvalitním serverhouse, na duplikované konektivitě atd. Ano, je to o pár tisíc více, ale když to vydělím těmi sty webů, které na tom běží, tak jsou to jednotky korun.

Nechápu jak mohou i velké firmy s milionovými obraty dávat své krásné drahé weby na free či de-facto free webhouse, jeden takový server jednoho ze 3 největších českých hostingů jsem měl tu „čest“ vidět – klasická počítačová kastle, která byla zvnějšku oblepená pevnými disky. Často to na takový hosting dá webdesign firma, která na tom řeší pracovní verzi stránek a pak ji jen překlopí do ostrého provozu. Často se také weby objevují na lokálním serveru webdesign firmy, která má osmihodinovou pracovní dobu a výpadek v pátek večer znamená nahození v pondělí odpoledne, spolehlivost linek, které tyto firmy mají je přitom minimální ve srovnání se zálohovanými optickými spoji kvalitních serverhouse. Stačí přitom tak málo – zeptat se, ať jedna či druhá strana. Firmy si podle mých zkušeností klidně připlatí za kvalitu, jen jim to někdo musí říct.

Sdílet

 • 10. 6. 2008 19:09

  P.J.Strnad (neregistrovaný)

  Ja si na druhou stranu myslim ze je to prehnane. Napriklad ten Amazon. Kolik lidi na nej chodi pres vyhledavace? 20% a 80% primo protoze uz Amazon znaji nebo s vraci? Kolik z tech lidi uz melo nekdy vypadek internetu? Asi kazdy.
  Takze chci si koupit knizku na Amazonu .. zadam amazon.com a nic. Tak zkusim treba ibm.com a vidim ze internet jede. Hmmm asi soudruzi z NDR nekde udelali chybu .. a zkusim to za hodku.

  Tak bych k tomu aspon pristupoval ja.

  Myslim ze vetsina lidi proste akceptuje kdyz ty masinky nechodi a kdyz se to neda resetovat tak to zkusi za chvili znovu.

 • 9. 6. 2008 11:00

  Michal Vilímovský (neregistrovaný)

  S tímto článkem zcela jednoznačně souhlasím. Velké, náročné a hodně navštěvované weby by podle mého názoru měly být provozovány na kvalitním hostingu s dobrou podporou nebo na nějakém dedikovaném hostingu. Nepřetržitá podpora a dohled jsou ale nutností. Já jsem například dříve své weby provozoval u hosterů, kteří po 17:00 večer již prostě nefungovali. Pak se něco stalo a problém byl vyřešen až ráno. Sice jsem nevypadl z indexu, ale i tak to mělo vliv na výdělky (sice se jednalo o pár stokorun, ale i tak je to velký opruz). Dnes již mé velké projekty mám u kvalitního hostera s 24 hodinovou podporou, protože se to skutečně vyplatí. U menších webů s řádově pár stovkami návštěvníků denně může být ale "levný" hosting dobrým řešením.

 • 15. 1. 2023 12:45

  Rokn Bostan

  قد لا يخلو السطح من التشققات التي تتسرب منها المياه إلى السقف ممّا تسبب الرطوبة، وهي من أكثر المشاكل التي تعاني منها المنازل، ومن طرق العزل المائي للأسطح: صفائح البيتومين: وهي عبارةٌ عن صفائح يدخل في تكوينها مادة البيوتيمين، حيث يتمّ تثبت هذه الصفائح بواسطة حرارة الغاز، وتعمل هذه المادة على منع تسرب المياه من الأسطح. الزجاج المائي: وهي عبارةٌ عن مادة يتمّ إذابتها في المياه واستخدام فرد الرش، حيث يتمّ رشها مباشرةً على السطح. مادة السيليكا: هي من المواد القوية في العزل، حيث يتمّ خلطها في الإسمنت لتكون مادةٍ أساسية في الخرسانة، حيث تعمل حبيبات السيليكا على تقوية جزيئات خليط الإسمنت. الصوف الصخري: فهو يدخل ايضاً في العزل المائي عندما يتمّ صبه بطبقةٍ خرسانية. مادة البرافين: يتم استعمالها كما يستعمل الزجاج المائي. طبقات من البولسترين أو الفلين: وهي من طرق العزل الحديثة، وهي عبارةٌ عن بلوكاتٍ يتمّ رصها جيداً فوق السطح، ثمّ توضع طبقةٌ إسمنتية فوقها وهي طريقة جيدة تستخدم في عزل الصوت.
  شركة عزل بالمدينة المنورة

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).