Hlavní navigace

Jen ne háčky prosím vás

24. 5. 2008 14:08 Tomáš Kapler

Je to takový evergreen, jednou za čas někdo napíše o diakritice v doménách, teď se tak stalo na vedlejším blogu. Naštěstí se tak už delší dobu nestalo, protože v lednu 2005 se NIC podle mého názoru naštěstí rozhodl tuto zhůvěřilost neimplementovat. Už bylo asi hodněkrát řečeno, proč je to v českém prostředí nesmysl – nejde jen o to, že by si existující firmy jen museli koupit dalších n variant svých současných domén, jinak by hrozilo, že bychom tu měli žive/zive/živé atp. Přibyla by navíc nejednoznačnost, takhle prostě můžu říct „živě cé zet“ a každý kdo zná internet alespoň měsíc napíše „zive tečka cé zet“.

Ale co mi osobně na celém tomto nesmyslu vadí je faktická destrukce jednoho společného internetu – kromě Čechů by vlastně nikdo takovou doménu nebyl schopen napsat. A co Čechů, stejný problém byste měli na zahraniční dovolené v internetové kavárně a tak dále.

Logiku tak tyto tzv. IDN  domény mají pouze v jazycích, které nepoužívají latinku a kde lidé prostě nejsou s to napsat ani to zive.cz, či je to pro ně velký problém, a je fakt, že takových uživatelů je už nyní na světě většina (čínština a podobné omalovánky, hindu, azbuka, alfabeta atd.). Tamní firmy tento problém odpradávna řeší tak, že kromě svého lokálního názvu používají pro zahraniční trhy i jeho transkripci (občas i zcela jiný název) a mají tak také dvě varianty domén, které uvádí na vizitkách spolu.

A co budoucnost?

Internet a počítače se ovšem stále více přibližují lidem a tak i toto omezení dříve či později musí padnout. Domnívám se, že vše se vyřeší časem zcela jiným způsobem práce s internetovými adresami. Už dnes v některých prohlížečích vlastně neexistuje klasický vyhledávací řádek, schválně do něj napiště „živě“ a uvidíte. Firefox např. používá v těchto případech „I'm feeling lucky“ funkci z Google, takže se bere v úvahu i země/jazyk hledajícího. Věřím, že toto se dříve či později stane standardem a bude se dále zlepšovat i umělá inteligence takových adresních řádků, které budou brát v úvahu dříve navštívené stránky atp. Tím by se vyřešily i současné problémy, jako když mají některé firmy nesmyslně  různý obsah na www variantě a non-www variantě (naposledy jsem takhle narazil na České dřevařské závody, které mají bez www svůj dřevní mailserver s veverkou).

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).