Hlavní navigace

Je čas zrušit v denících komentáře

15. 10. 2007 13:28 (aktualizováno) Tomáš Kapler

Přiznám se, že se mi líbí vývoj deníku iDnes v posledních několika měsících. Ať už je to razantní modernizace grafiky (i když bohužel zatím ne u hlavní sekce – Zprávy), spuštění blogů, spolupráce s Gmailem atd., vždy to byl posun vpřed na kterém je vidět, že jej vymýšlí někdo s hlavou a který bohužel chybí u většiny ostatních serverů.

Dnes píší o tom, jak spojili redakci nejčtenějším tištěným médiem a opět je to výtečná zpráva, která jak věřím pomůže řešit jeden z nejpalčivějších problémů iDnesu – tedy nekvalitu některých článků, neznalost redaktorů, chybějící souvislosti atd. (spíše mě překvapuje, že to tak nebylo vždy). Inspirovali se při tom prý britským The Guardian a tak doufám, že to časem postupem pozvedne i iDnes.

Co ale ještě stále shazuje iDnes a i všechny ostatní české zpravodajské deníky jsou komentáře. Moderní světové deníky je nemají, většina z nich ani nikdy neměla. Chtějí-li se tvářit jako hodnověrné médium, nemohou prostě u článku dávat prostor kdovíjakému onanistovi. Ať už čtete Novinky, iDnes či cokoliv jiného, v podstatě se tam setkáváte se stejnými lidmi, kteří to berou vlastně jen jako chatovací místnosti a povídají si o čemkoliv jiném.

A tím se dostávám k mému nadpisu: „Je čas zrušit v denících komentáře“. Myslím tím samozřejmě „seriózní média“, jestliže je nějaký deník žumpou sám o sobě, tak komentáře mu v jeho žumpovosti jen pomáhají. Nemyslím tím také odborná média typu Lupa, kde jsou komentáře více k tematu, je jich o dva řády méně a dají se tak lépe uhlídat.

Možná si říkáte, že to neudělají, protože jim to sníží čtenost. Opak je ovšem pravdou. Jednak je známý fakt, že komentuje max. 5 % lidí (i když tu jistě nebudete v komentářích souhlasit, protože být „komentující“ je obecná „diagnóza“ a platí napříč všemi servery, který dotyčný čte, a přijde mu to zcela normální). Jednak ona „čtenost“, jakožto hodnota, na kterou se někdo kouká, se počítá v unikátních návštěvnících, takže to že nepříde několikrát je šumák. Poklesne pouze mírně doba strávená na stránkách a to jen když se to blbě udělá

Ano. Všechno jde udělat blbě. I takové zrušení komentářů. Když se jen zruší komentáře, tak to nepřinese nic nového. Ale jsme přeci ve světě Web 2.0. Komentáře jsou mrtvé, ať žijí blogy. iDnes už má skvělé blogy (někteří přispěvovatelé píšou dokonce tak skvěle, že je v komentářích prosí, aby vydali své zápisky knižně!), proč je tedy nevyužít. Chcete napsat příspěvek k nějakému článku? Máte možnost. Vytvořte si blog, přihlašte se a pod článkem pak budete mít normálně okýnko „přidat příspěvek“ a ten se pak zveřejní na vašem blogu. U článku pak mohou být i odkazy na trackbacky – lidi, kteří na blogu píší k tomuto článku. Vše se více personalizuje, elimunují se nesmyslné příspěvky typu „může za to topolánek / klaus / paroubek / ksčssd …“ a osobní urážky, případně se přesunou pod blog dotyčného autora, který ať se s nimi vypořádává sám. A pro ty, co chtějí jen krafat, zřiďte třeba chatovací místnosti, kde mohou slovně onanovat do aleluja.

Sdílet