Hlavní navigace

GMAIL trochu zlobí

14. 11. 2007 12:19 Tomáš Kapler

Používám Gmail. Na své soukromé maily, na mé firemní maily, na evidenci poptávek, na všchno. Mám asi 6 různých aktivních e-mailových účtů z toho půlka jsou doménové koše, vše mám natvrdo přesměrováno na Gmail a odesílám z Gmailu tak, že si vždy zvolím z jakéhože mailu chci zrovna svou poštu odesílat.

Denně mi přijde 400 až 500 spamů. Tedy nepřijde. Téměř všechny skončí ve spamboxu. Když jsem ještě používal Outlook a měl k tomu nainstalován doplněk SpamBayes, tak jsem spam viděl jednou za 2 až 3 týdny. Bez něj mi Gmail propustí tak 2 spamy denně, což je akceptovatelné.

Nicméně to platilo ještě před dvěma týdny. Teď tak jednou za dva dny přijde kupa tak 30 spamů a to už je trochu otrava. Přitom i celkem pitomá analýza musí rozpoznat, že se jedná o spam. Lidi se kterými si nepíšu, jazykem kterým nepíšu, o věcech o kterých nepíšu, často dokonce přijde v jeden okamžik stejný e-mail ze 3 různých adres, což je myslím 99,99% známka spamovosti dotyčného e-mailu.

Podobný problém byl asi před půl rokem (nepochopitelně mi procházela tuna ruských spamů), po pár týdnech ho vyřešili a byl celkem pokoj, tak snad se pochlapí i tentokrát.

Mimochodem napadlo mě při té souvislosti jedno opatření pro spam filtry, které tuším žádný nemá, a to je hodnocení podle času přijetí. 95% všech spamů mi totiž přichází mezi jednou a sedmou hodinnou ranní, přes den prakticky nic (naštěstí, takže stačí mazat spamy jen jednou denně ráno). Chápu sice, že to nebude nic, co by nějak pomohlo tvůrcům těchto antivirů, což jsou vesměs US firmy, ovšem pro 80 % populace zeměkoule by to bylo zajímavé.

S předvánočním časem se také začínají rozmáhat české spamy, nebyl teď čas, ale asi začnu opět kontaktovat místní úřady, naposledy to tuším skončilo 50 tisícovou pokutou.

Sdílet