V poslední době se v diskuzním fóru Lupy objevily dva dotazy poptávající investora pro začínající projekt. Mé zkušenosti s venture capital (rizikový kapitál) jsou sice ryze teoretické, nicméně myslím si dostatečně hluboké na to, abych mohl pomoci:
Především si ujasněme, co je to venture capital (dále jen VC):
Pro malý začínající projekt je VC nevhodný – jde o malou, vysoce rizikovou investici (firma zatím nic neukázala). Pro projekt je to také nevýhodné, protože čím později VC do společnosti vstoupí, o to více podílu (a zisku) zůstane zakladatelům.
Malé projekty by se měly financovat především z kapes zakladatelů (vlastní investice je ostatně základem získání jakéhokoliv kapitálu), příbuzných či známých, různých dotací, úvěrů. Teprve až je jasné, že to funguje a zakladatelé přesně ví, kolik, do čeho, jak a kdy investovat a kolik z toho získají, můžete zkoušet VC.
Pro menší investice se pro VC používá pojem Business angels – jsou to jednotlivci nebo menší firmy, které mají dostatek cash, velmi dobře rozumí danému oboru a aktivně se na něm mohou podílet (například mají kontakty a vlastní zkušenosti). Business angels investují narozdíl od VC už v ranné fázi projektu.
Celosvětově existuje Tuesday Business Network, kde se zájemci o investice potkávají.
Mé jméno je Lukáš Nevosád (@lukasnevosad) a jsem spolumajitelem firmy two bits (@twobits_cz) provozující několik zahraničních portálů o cestování. Přestože se v poslední době věnuji především vývoji, mým velkým koníčkem je internetový marketing.
Přečteno 34 856×
Přečteno 24 316×
Přečteno 20 710×
Přečteno 16 298×
Přečteno 14 731×