Hlavní navigace

SkyEurope končí

1. 9. 2009 0:13 (aktualizováno) Lukáš Nevosád

Sky Europe definitivně končí, aerolinky poslední srpnový den vyhlásily bankrot.

Sky Europe ladně vplula na středoevropský trh, téměř z ničeho vybudovala mezinárodně uznávanou značku a obsadila trh s levnými letenkami v regionu. Nebál bych se dokonce tvrdit, že to byla zejména Sky Europe, která naučila zákazníky v regionu nakupovat letenky online a platit kartou. Slovenský sen měl ale dost podstatnou vadu. Po celou dobu Sky Europe nevydělala vlastníkům jediný haléř.

O finančních potížích Sky Europe se v branži mluví už minimálně rok. Aerolinky několikrát přežily klinickou smrt, přičemž v některých případech bych se nebál mluvit doslova o zázraku – vzpoměňme například na zabavení téměř celé flotily leasingovou společností. Vedení se vždy na poslední chvíli nějak podařilo sehnat další kapitál – několikrát tak byla například prodloužena splatnost úvěru od York Global Finance II, případně poskytnuty další peníze. V růžovou budoucnost věřili ostatně i věřitelé – obrovské pohledávky nevymáhali, protože si byli dobře vědomi toho, že v případném konkurzu by nedostali téměř nic.

Co zůstane po Sky Europe?
Především desetitisíce klientů, kteří (s největší pravděpodobností) přijdou o peníze, případně zůstanou viset někde po Evropě a budou muset řešit svízelnou situaci. Pokud se vás to náhodou týká, na našem webu akční letenky cz máme pro postižené klienty speciál – najdete tam přehled dopravců, kteří nabízí (velmi výrazné) slevy pro majitele letenek SkyEurope, dopravce, kteří létají stejné trasy a kilobajty dalších informací ohledně aktuální situace.

Co přinesla Sky Europe?
Mně osobně je smutného konce Sky Europe opravdu líto. Z pohledu online marketingu (což je alfa a omega nízkonákladových aerolinek) jsem je považoval vždy za etalon v regionu. Perfektní brand building, šikovné využívání PR, velmi kvalitní web, který dle mého patřil ke špičce v oboru. Sky Europe dokonce měla i velmi dobrý affiliate program – věc v českých luzích a hájích doposud neviděná.

Ale takový už bývá osud průkopníků. Sky Europe naučila čechoslováky létat, maďarský Wizz Air teď slíže smetanu.

Sdílet