Hlavní navigace

Eshopy, jste amatéři!

5. 12. 2007 21:26 Lukáš Nevosád

Minulé vánoce jsem se zapřísáhl, že na ty letošní si dám pozor a všechno objednám v pohodě v online obchodech. Inu, rád bych, ale prostě to nejde. Je to smutné, ale české online obchody mi vánoční nákupy nedokázaly usnadnit ani o píď. A přítom je to tak snadné.

Mizerný sortiment

V ČR prostě neexistuje obchod, ve kterém by měli všechno. Mám teď na mysli především šířku sortimentu, nebo chcete-li počet oddělení. Drtivá většina obchodů se zaměřuje na zboží typu „na elektřinu“, pod což řadím vše od bílé techniky přes hodinky až po počítače. Chápu, že to je asi mainstream online nákupů, ale dárky pro celou rodinu tam opravdu nenakoupím. Můj nákupní seznam čítá zhruba deset položek, bohužel jsem nenašel ani jeden obchod, kde bych byl schopný koupit současně více jak dvě!

V této souvislosti si neodpustím rýpnutí do Mall.cz. Je sice krásné, že obchody víceméně sjednotily design a vzájemně se hojně linkují, ale proč (*) nemají společný košík? Vybral jsem si zboží na třech obchodech ze skupiny mall.cz, ale v každém jsem musel vyplnit zvlášť objednávku a v každém mi přidělili vlastní login a heslo. Vytáčí mne především to, že takto by mne stálo poštovné cca pětistovku, což není zrovna málo a výhodnost online nákupu to dost zásadně snižuje – přitom celková suma hravě překročí limit pro dodání zdarma.

Mizerné promotion

Většina obchodů má speciální stránky s vánoční nabídkou nebo alespoň posílá nějaké vánoční promotion. Asi nejdůkladněji se na vánoce připravil kasa.cz, který má dokonce zvláštní web s doporučením na dárky. Nic jsem tam sice nenašel, ale alespoň jsem se zasmál – při představě, že dám své babičce elektrický kartáček na zuby…

Jelikož variace na „dárky“ jsou evidentně dosti hledané fráze, vyrojila se pochopitelně také spousta „nezávislých“ doporučovacích webů. Bohužel jak je tomu v branži zvykem, jejich informační hodnota je prakticky nulová. Většina spadá do škatulky made-for-AdSense, zbytek do made-for-affiliate.

Smutný konec

Nakonec jsem si uvědomil, že po více než desítce hodin hledání stále nic nemám a internet mi s vánocemi prostě nepomůže. Pár dárků jsem si objednal přes Mall.cz, u čehož jsem se tak leda vztekal a zřejmě budu ještě víc až pro ně budu postupně chodit na osobní odběry.

Ale přece. Nakonec jsem našel zapadlý obchůdek originalnidar­ky.cz. Dnes jsem byl nakoupit v jejich kamenné prodejně a ochotou, výběrem i cenami mne potěšili natolik, že si vysloužili jediný odkaz v tomto příspěvku. Ne, skutečně za toto doporučení nic nemám. Vzpomínáte? Kdysi se takto linkovalo běžně…


(*) – doplň sprosté slovo dle vlastního uvážení…

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).