To je asi jedna z nejzásadnějších otázek. Ač si to asi již příliš neuvědomujeme slovo zive nemá v češtině žádný význam. Na rozdíl například od živě či živé.
Spousta domén by konečně mohla nést české jméno. Takové, které bude našinci dávat smysl. I když někdy to bude spíše z bláta do louže. Taková ceskatelevize se sice změní na českátelevize, ale stále nám chybí mezera. Domény získají reálný český název, ale ne všechny. I když to je asi otázka chytré volby názvu.
Navíc je potřeba vidět skutečnost, že doménová jména docházejí a přijít s háčky a čárky by mohlo částečně pomoci. Pokud ovšem nedojde k tomu, že na živě i na zive bude stejný obsah. Příchodu diakritiky tleskám. Užijí je české weby pro české návštěvníky. Pokud na ně bude chtít přijít někdo jiný, pak ať dostane k dispozici anglický název webu, nebo ať užije Google či jiný vyhledávač.
Pokud má mít celá atrakce nějaký význam, pak by do hry měli vstoupit mezery. Pak by doménové názvy získaly reálný smysl. Jejich tvorba by pak mohla býti očím i jazykovému citu lahodící záležitost. Do té doby ale budeme svědky toho, že se česká slova budou dále komolit a nikomu to nepřijde divné. Komu na jazykové logice záleželo, zvolil již bez diakritiky dobrý název – lupa, seznam, atlas… A komu ne (ČT) tomu asi nepomůže žádná inovace.
Chybí li nám doménová jména je cesta k diakritice možná, i když asi ne zcela vše řešící. Jde li nám o jazyk, pak pro mnohé bude krokem z bláta do louže. A možná to nejdůležitější nakonec. Co tím vlastně chceme sledovat a čeho dosáhnout? A následně, může se nám to touto cestou podařit?
Má užívání diakritiky v doménových jménech význam?
já bych spíše uvítal, kdyby si mohl za přibližně stejné peníze mohl zaregistrovet i jiné než čeeské domény, například (.to, .fm, .se nebo .si) domény www.ukaz.se nebo www.poslechni.si jsou taky dobré
Chápu, že háčkočárkované domény jsou přínosem pro běžné uživatele a může jim to ulehčit život na internetu. Z hlediska správce webů a předpokládaných spekulací s parazitováním na mnoha významech jednotlivých očárkovaných slov se mi to ani za mák nelíbí. Osobně bych tuto vymoženost odsunul do archívu, ať si tam ještě dlouho poleží ...
Já si taky myslím,že to je nanic. Hlavně pro ,,cizince" Když si uvědomíme,jaké znaky jsou třeba na čínské klávesnici a museli bychom je zadávat do domény,tak by to bylo špatný. Navíc,docela ne málo lidí,umí psát na klávesnicií háčky,čárky a speciální znaky. Nedělám si srandu! To by se falšovaly domény. Např. www.volny.cz poté www.volný.cz Já s tím rozhodně nesouhlasím.
Nemyslím si, že živě, zive, žive by měly mít odlišného vlasníka a odlišný obsah - jsem pro nejbližší dobu pro to, aby IDN mohli mít zaregistrováni pouze vlastníci příslušné domény v ASCII a to pouze pro IDN z latinky - více viz. diskuse pod příslušným článkem na Lupě.
Na druhou stranu technických problémů je ještě stále tolik, že stojí za to rozumně začít tak, aby IDN varianty byly přístupné jako alternativy. Dokud se skutečně IDN nezačnou používat, tak se technologie nezačne měnit tak, aby stávající problémy byly odstraněny.
Naprosto s autorem souhlasím a jen dodávám, že nejlepší by bylo zrušit i to protivné .cz ( to je tam přece taky k ničemu ) a ještě dát pryč to označení www. ... to tam taky nemá co dělat. Jak by to bylo krásné napsat jako doménu :
co dávají dneska f televizi
:DDDD
btw. velice ftipny clanek :D Budu ho rozesilat jako ftip po ICQ :D
Obávám se, že tendence psát česká slova oholená o diakritická znaménka již nabrala rychlost rozjetého vlaku, nehledě na technickou stránku věci a především spekulanty co rádi zneužívají podobně vyhlížejících adres. Ovšem co mne donutilo napsat komentář není obrozenecký článek samotný, nýbrž počet gramatických a stylistických chyb, které jsem jak v něm, tak v komentářích letmým přečtením objevila. Jsem v šoku. Má za takových okolností smysl o téhle problematice vůbec diskutovat? Rozesmáli jste mě! :DDD
Autor se zajímá především o sociální důsledky a aspekty užívání Internetu, filosofii (etika a kosmologie), teologii, vzdělávání, fyziku a umění. V současné době publikuje na Lupě, DSL.cz, Root, Digiareně i jinde. Vystudoval fyziku a teologii.
V současné době působí také jako šéfredaktor serveru myslenkove-mapy.cz.
Má také své osobní stránky.
Přečteno 67 729×
Přečteno 37 467×
Přečteno 22 988×
Přečteno 17 271×
Přečteno 14 060×