Hlavní navigace

GMail Chat

13. 2. 2006 10:49 (aktualizováno) Petr Šnajdr

Google integroval do své freemailové služby Chat a současně ji více provázal s Google Talk. Vzníká tak jakýsi komunikační uzel, který na jednu stranu zpřistupňuje klasické služby jako email, ale na stranu druhou je rozšiřuje o prvky chatu a instant messagingu.

Gmail Chat od Google

Na první pohled nejde o nic velkého, něco co by tu nebylo, ale je to od Google tradičně zajímavě a neobvykle pojaté. Díky integraci s GTalkem můžete vidět online statusy vašich známých a je otázkou zdali zůstane jen u Google Talk Network a nepřijde i ICQ, AIM a další.

Hlasové funkce na webu nejsou zatím dostupné, ale moc bych se nedivil kdyby to tak mělo být na věky. Google se tu pere trochu se svojí motivací. Googele Talk je do jisté míry otvírak, který umožní mít Google aplikace na desktopech. Na druhou stranu se snaží Google dostat co jenom jde na web.
Trochu rozpor v zajmech – zatím. Jen pro představu Google Talk má nyní před 860 000 uživatelů.

Předělat ale Picassa nebo Earth do web face není vůbec sranda, ale myslím si, že i na to jednou dojde. Zatím je dobře, že se jako nativní windows aplikace zabydlují na počítačích uživatelů celého světa. Je docel aklidně možné, že služby Google Maps jsou technologicky již v tuto chvíli slepými vývojovými liniemi, které budou nahrazeny jinou, zajímavější verzí. Ale dost fantazírování.

I když v rozhovoru pro Reuters viceprezident of product managemnet Google tuto strategii nepřímo potvrdil i když o konkrétních produktech vyjma Chatu řeč nebyla.

Gmail Chat mají nyní dostupný uživatelé s anglickým národním prostředím a pouze v prohlížečích Internet Explorer a Firefox. Na podpoře pro sotatní prohlížeče se bude pracovat, ale pro Google to není zcela zřetelně priorita.

V tuto chvíli nicméně probíhá rollout a služba tudíž není dostupná ani všem anglicky mluvícím uživatelům Google.

Více o Gmail Chatu najde na stránkách nápovědy.

Sdílet