Online aplikace nyní prožívají svůj nástup. Hovoří se dokonce o WebOSech, čeká se kdy Google uvolní webový kancelářský balík, na obdobný krok se spekuluje i u Microsoftu. Tisíce dalších online aplikací už jsou ale v rutiním provozu. Často nemají jednoduchou náhradu v klasických počítačových programech, takže ten posun k nim ani nevnímáme. Jiné už klasické programy nahradily – mnoho lidí se třeba domnívá, že GMail je nejlepší emailový klient, který kdy existoval.
Důležité je ovšem to, že s používáním online aplikací přichází i určité omezení svobod a jistot, kterou doposud počítače dávaly. První na ráně je samozřejmě soukromí dat, které v nich máte uložené, ale nebezpečí hrozí i odjinud. U klasického programu existovalo něco jako instalace, po níž byl set funkcí, kterým daná aplikace disponovala, jasně dán. Něco jste koupili, ukradli nebo stáhli a takové to bylo, dokud jste to neodinstalovali. S nástupem internetu se mohutně uplatnila možnost online aktualizací, ale stále zůstávala možnost se rozhodnout, zda jsem spokojen s tím co mám nebo zkusím jít s dobou.
Onlinovým aplikacím tato ustálenost v čase chybí. Starost s aktualizacemi a upgrady přešla na jejich provozovatele. Možná by se u nich daly rozlišovat jednotlivé verze, ale vcelku to nemá smysl, protože používaná je vždy pouze ta poslední. Nemůžete se rozhodnout, že teď už vám to vyhovuje a o žádné novinky nestojíte.
Je to pár měsíců, kdy jsem svou RSS čtečku nahradil Google Readrem. Aplikace na počítači byla téměř dokonalá, ale střídám počítače skoro stejně jako boty a nechtěl jsem číst stejné články dvakrát. Fajn je, že existuje i rozhraní přizpůsobené iPhonu a mobilům obecně, takže se můžete v novinkách přehrabovat téměř kdekoliv. Výhoda webových aplikací pro iPhone je, že jsou jednoduché a tedy i rychlé. Nechcete přece přenášet megabajty složitých stránek přes to pomalé GPRS.
Jak nastoupil iPhone 3G, tak se zřejmě někodo v Googlu rozhodl Reader pro iPhone vylepšit. Reader dříve používající jednu stránku pro titulky a další pro náhled článku se smrskl do jedné dynamické suprstránky, kde klepnutím na název článku rozbalíte rovnou jeho náhled. Zbytečné, ale ještě snesitelné. Horší je to, že pokud jste si chtěli dříve přečíst z náhledu originální znění článku, tak link na něj vedl přes Google Mobilizer, což je služba, která vám přežvýká dnešní složité weby a zbaví je zbytečností, které mobilní zařízení stejně nezobrazí. iPhone třeba má plnohodnotný prohlížeč a při paušálním datovém tarifu vám na objemu dat nesejde, ale rychlost stažení stránky to výrazně pomáhalo. V nové verzi Readru už linky vedou na plnou verzi stránky. A nezměníte to, ani kdybyste se na hlavu postavili.
Samozřejmě chápu, že to třeba většině lidí takhle vyhovuje. Možná ale taky ne. V klasickém světě počítačových aplikací by lidé hlasovali nohama, pár by jich zkusilo novou verzi a pak se třeba vrátilo ke staré. Ostatní by pak třeba ani neupgradovali a vývojář by se nad sebou zamyslel (a pana Sponku v nové verzi zase odstranil). U online aplikace tuto možnost nemáte. Berte nebo neberte.
Tohle není až taková legrace. Možná stárnu, ale já chci prostě najít kohoutek s teplou vodou na stejné straně jako včera a ne jednou za týden zkoušt zda by mu nebylo lépe třeba pod umyvadlem.
Více o konkrétním problému: http://groups.google.com/group/google-reader-troubleshoot/browse_thread/thread/7012e0e12b6ff5a8#
na celé té situaci je zarážející, že tento "upgrade" provedl google o minulém víkendu, ale nikde to předem neoznámil.
donedávna existovala totiž dvě řešení default a nové pro iPhone a uživatel si mohl vybrat. jenže od soboty je místo defaultu už jenom ta iPhone verze a nelze si už vybrat.
nejenže to nikdo z google neavizoval předem, ale do dnešního dne nereagoval ani nikdo z google v té diskusní skupině co jí uvádíte ani nikde jinde.
na mě to působí jako kdyby to někdo překlopil a pak odjel na dovolenou :-D na google je tohle nevídané chování, ale ti co mají zkušenost s podporou m$ na placené produkty ví o čem mluvím :)
Dobrá úvaha, díky. Jen bych se pozastavil nad tím, že povinný a automatický upgrade je nezbytná vlastnost on-line aplikací. Není. Provozovatel aplikace může dát uživatelům na výběr, jakou verzi chtějí používat, a Google to např. u Gmailu takto dělá. Předpokládám, že tato možnost bude čím dál obvyklejší i u jiných aplikací, jakmile dosáhnou masovějšího rozšíření.
Autor přesně vystihl jednu z největších slabin internetových aplikací. A ni si nemyslím, že to většině vyhovuje, probudit se, spustit internetové bankovnictví a zjistit, že vše je jinak myslím většinu lidí moc nepotěší. Desktopovou aplikaci jednoduše vlastním (anebo mám alespoň ten pocit) a mám nad ní plnou kontrolu.
RE:Marek Prokop - ono s více verzemi to nebude tak jednoduché, provozovateli se nikdy nebude chtít udržovat a podporovat verze pět let dozadu (může se interně změnit formát dat a pak už to není žádná legrace).
Podpora vice verzi je skutecne narocna zalezitost. IMHO, nove vlastnosti a funkce by se mely pridavat postupne a citlive k jedine vyvojove linii. Situace "Vse je jinak" by nemela nikdy nastat. Vetsinou i redesign stranek se vnima uzivateli negativne.
Je mozne take vyuzit moznost zapinani/vypinani novych vlastnosti. Tzn. defaultne vse funguje jako drive dokud neotevru stranku "Nastaveni" a neaktivuji nove vlastnosti/zmenu chovani apod.
Kazdopadne, dekuji za tento clanek. Zajimave by bylo zjistit kolik %% zmen je akceptovatelne pro bezneho uzivatele (rekneme na 100 dnu kdy otevrel aplikaci). Neni na to nahodou nejaka studie?
Přečteno 54 925×
Přečteno 54 808×
Přečteno 52 682×
Přečteno 52 348×
Přečteno 52 146×