Že SPAM mi nepřinese nikdy nic dobrého je mi vcelku jasné. Co všechno špatné mi může přinést stále objevuji.
První ránu od SPAMu z nečekaného směru jsem obdržel od poskytovatele emailových služeb u jednoho mého zákazníka. Ten v rámci obrany proti SPAMu tak utužil pravidla pro odchozí emaily přes něj procházející, že jsem po několika dnech nadávání zlomil zákazníka k spuštění samostatného emailového serveru přímo u něho – ať žije outsourcing. Anebo vám přijde normální, když SMTP k jehož použití se stejně musíte autorizovat od vás nevezme poštu, když jste na IP, která nemá revezní DNS záznam anebo figuruje na PBL listu spamhouse.org?
Druhá rána byla tvrdá a krátká. SPAMovací roboti objevily jednu z mých emailových adres, kterou bohužel musím mít jako kontaktní veřejně na webu. Disponuji sofistikovanými antiSPAMovými filtry, takže mi mohou nabízet zaručeně nepravé Rolexky a stejně zaručeně neprojdou. Zřejmě to nějak vytušily a raději tuto adresu použili jako From: pro jimi rozesílané emaily. Výsledek je, že vám během 2 hodin přijde asi tak 1.000 oznámení o nedoručení a tím to vše (snad) zase skončí. Sledovat pak můžete v logu mailserveru, jak se snaží objevit další funkční emailové schránky u vás, ale to je tak zhruba všechno. Přemýšlel jsem o tom, jestli se tomu dá nějak bránit. Čistě teoreticky by měl pomáhat CallerID nebo SPF záznam ve vašem DNS, ale zdá se mi, že praxe tyto metody nijak dvakrát nepřijala (maximálně jako podpůrné), takže by to celou katastrofu možná zmírnilo, ale zamezit tomu IMHO nejde. Přesto se chystám SPF do mých domén přidat. Zběžně jsem prozkoumal vracející se emaily, zda opravdu nepochází z mého serveru (nikdy nevyloučíte nějakou díru v něm, heslech nebo PHP skriptech, které něco odesílají) a když jsem zjistil, že jsou pokaždé odjinud, tak jsem se rezignovaně uklidnil. V tomto ohledu mě velmi pozitivně překvapil GMail, který tyto „navrácenky“ spolehlivě zatřídil jako SPAM, přestože tam zhusta původní text nebyl.
Každopádně pamatuji na hovor s jedním (ne)přítelem, který se SPAMování v rámci ČR věnoval. Říkal, že sice drtivá většina toho co rozešle nikam nedojde, ale to málo co se chytne prý naprosto stačí k tomu, aby to bylo efektivní. Což je princip SPAMu i lidského rozmnožování v kostce.
V celku marnej boj. Jako filtr na SPAM používám GMAIL.
Jinak e-maily mám v normální formě na stránkách. Pokud máte i doménový koš, tak se neubráníte nikdy. :/
Vyplatilo se mi všechnu poštu přesměrovat na GMAIL, fakt mají asi nejlepší filtrování. Občas to procházím a stalo se mi asi dvakrát za rok, že tam něco přistálo jako SPAM a nemělo tam být, ale to byl problém spíš toho kdo ten mail psal, měl příznaky SPAMu (třeba bez subjektu)... :)
Ve spamu mám momentálně 16000 kousků - měsíční obrat, mazáno po 30 dnech, je to síla. :/
[4]: presne tak :) Railsy nebo pokud pouziva clovek TextMate (http://botablog.cz/clanek/textmate-editor-pro-labuzniky), ten to taky umi :)
Zavadet striktni SPF je hloupost - dojedete na to jakmile budete mimo dosah serveru ktere vas SPF zaznam uvadi jako autorizovane. Z Internetove kavarny, nebo z Wifi hotspotu e-mail s vasi adresou ve From: proste neodeslete - bud musite zridit tunel na vas (povoleny) SMTP, nebo primo pouzit vas SMTP (mnohdy nemozne diky policy ISP ktera omezuje odchozi SMTP prave jako obranu proti spamu) a nebo web mail.
Good Luck.
[8] chci tam mit muj SMTP server, pres nej mohu odesilat odkudkoliv po autorizaci. Nemyslim si nic dobreho o pripojeni k internetu, kde neni dovoleno pouzivat jiny nez nejaky urceny SMTP server a vetsinou to dokazu odejit. Pokud ne, tak v SPF budu mit take GMail. Pres nej jsem schopen odeslat vzdy... Prijde mi to rozumne reseni, ale rad si poslechnu protinazory.
Přečteno 53 809×
Přečteno 53 737×
Přečteno 51 941×
Přečteno 51 483×
Přečteno 51 359×