Hlavní navigace

Obětí SPAMu - netradičně

9. 4. 2008 1:54 (aktualizováno) koppel

Že SPAM mi nepřinese nikdy nic dobrého je mi vcelku jasné. Co všechno špatné mi může přinést stále objevuji.

První ránu od SPAMu z nečekaného směru jsem obdržel od poskytovatele emailových služeb u jednoho mého zákazníka. Ten v rámci obrany proti SPAMu tak utužil pravidla pro odchozí emaily přes něj procházející, že jsem po několika dnech nadávání zlomil zákazníka k spuštění samostatného emailového serveru přímo u něho – ať žije outsourcing. Anebo vám přijde normální, když SMTP k jehož použití se stejně musíte autorizovat od vás nevezme poštu, když jste na IP, která nemá revezní DNS záznam anebo figuruje na PBL listu spamhouse.org?

Druhá rána byla tvrdá a krátká. SPAMovací roboti objevily jednu z mých emailových adres, kterou bohužel musím mít jako kontaktní veřejně na webu. Disponuji sofistikovanými antiSPAMovými filtry, takže mi mohou nabízet zaručeně nepravé Rolexky a stejně zaručeně neprojdou. Zřejmě to nějak vytušily a raději tuto adresu použili jako From: pro jimi rozesílané emaily. Výsledek je, že vám během 2 hodin přijde asi tak 1.000 oznámení o nedoručení a tím to vše (snad) zase skončí. Sledovat pak můžete v logu mailserveru, jak se snaží objevit další funkční emailové schránky u vás, ale to je tak zhruba všechno. Přemýšlel jsem o tom, jestli se tomu dá nějak bránit. Čistě teoreticky by měl pomáhat CallerID nebo SPF záznam ve vašem DNS, ale zdá se mi, že praxe tyto metody nijak dvakrát nepřijala (maximálně jako podpůrné), takže by to celou katastrofu možná zmírnilo, ale zamezit tomu IMHO nejde. Přesto se chystám SPF do mých domén přidat. Zběžně jsem prozkoumal vracející se emaily, zda opravdu nepochází z mého serveru (nikdy nevyloučíte nějakou díru v něm, heslech nebo PHP skriptech, které něco odesílají) a když jsem zjistil, že jsou pokaždé odjinud, tak jsem se rezignovaně uklidnil. V tomto ohledu mě velmi pozitivně překvapil GMail, který tyto „navrácenky“ spolehlivě zatřídil jako SPAM, přestože tam zhusta původní text nebyl.

Každopádně pamatuji na hovor s jedním (ne)přítelem, který se SPAMování v rámci ČR věnoval. Říkal, že sice drtivá většina toho co rozešle nikam nedojde, ale to málo co se chytne prý naprosto stačí k tomu, aby to bylo efektivní. Což je princip SPAMu i lidského rozmnožování v kostce.

Sdílet