Hlavní navigace

Douška: HD filmy a specializovaný hardware

9. 3. 2008 14:16 (aktualizováno) koppel

Jedna věc mne nedávno docela zarazila. Stáhl jsem si jeden díl Lostu v HD kvalitě 1080p. Chtěl jsem si udělat porovnání s 720p, který stahuji normálně. Došlo ke dvěma korekcím mých zažitých názorů (aktuálně je tedy najdete v kategotrii: přežité).

Za prvé jsem se domníval, že rozlišení 1080p (1920×1080) pro mne nemá smysl, když nemám zobrazovač, který by ho využil (můj 19" LCD má 1280×1024 a projektor jen 1024×768). Pravda je samořejmě taková, že film i na mých zobrazovačích vypadá pozorovatelně lépe než v 720p, které by jim odpovídalo lépe. Logicky to je o tom, že downsampling je operace, která kvalitě spíš přidá, než opačný prostor, kde dopočítáváte z něčeho, co tam není. Ovšem jak moc je rozdíl zřetelný, to mne překvapilo a mého ISP to asi nepotěší.

Druhá věc nepotěšila ani mne. Nejsem šílenec do high-end hardwaru, ale také jsem si nemyslel, že můj počítač patří do starého železa. Dual Core Intel na 2,8 GHz mi přišlo na blbé přehrávaní HD filmu docela dost. Musel jsem se ale hodně snažit v nastavování a optimalizaci kodeků, aby přehrávání bylo plynulé. Ranou z milosti bylo ovšem síťový přehrávač videa Popcorn Hour. Nenápadná krabička s pasivně chalzeným čipem je z větší části prázdná (čeká se, že tam dáte 3,5" HDD). Stála mne necelých 5.000 Kč. Počítač násobně více. Stejný film přehrála naprosto plynule.

Počítač pro mne vždy znamenal něco víc než herní konzoli anebo přehrávač filmů. Z toho prostého důvodu, že byl schopen zahrnout všechna tato užití. Říká se tomu „stupně volnosti“. Samozřejmě to má smysl, dokud je cena, kterou za ty stupně volnosti navíc platíte, rozumná. Jak se zdá, tak v budoucnosti tomu úplně tak nebude. Stále více věcí mi začíná připadat rozumné z počítače vypakovávat. VoIP telefon, NAS disk, wifi router kompletně zajišťující připojení k internetu a stahování z něho, síťový video přehrávač, mobilní telefon, MP3 přehrávač, IP kamera a pak samozřejmě všechny webové aplikace. To je pro koncept počítače, jak ho známe špatná zpráva. Jakmile mu zůstane jen role webového prohlížeče, tak bude lepší skončit s nějakým chytřejším touch displejem.

Sdílet