Hlavní navigace

Svěříme svá data ptakopyskovi?

16. 2. 2007 14:42 (aktualizováno) David Antoš

Vývoj pokročilých internetových aplikací a splývání webu s desktopem je stálým tématem tohoto blogu. Právě tento fenomén je podle mého názoru nejvýraznějším rysem dnešního internetu, nikoliv různé komunitaření. Jsem naprosto přesvědčen, že právě přesun veškeré aktivity na web bude obrovskou revolucí, které se dočkáme, jen co budou připraven dostatečný okruh potřebných technologií s konkurences­chopnou kvalitou.

Znovu psát, jaké představuje vize tzv. tenkých klientů výhody je zbytečné. Akceptujeme-li jejich přednosti, zbývá jen čekat, kdy budou překonány všechny překážky a kdy se tenké klienty stanou masovou záležitostí. Kdy přestane jít o vzrušující téma pro blogy, ale o opravdovou komerční realitu. Základní podmínky pro jejich rozšíření jsou čtyři. Levný počítač, respektive periferie pro práci s online aplikacemi, všudypřítomné kvalitní a dostupné bezdrátové internetové připojení, online uložiště dat a dostatečně kvalitní balík webových aplikací.

Vývoj levného počítače za cca sto dolarů (převážně pro rozvojové země) je již v dosti pokročilé fázi. Kvalitní bezdrátový internet je naopak stále spíše hudbou budoucnosti, přestože v některých lokálně omezených oblastech se již objevují významné pokusy o pokrytí třeba i celých měst. Ať už si vystačíme s WiFi, nebo počkáme třeba na WiMax, jednou se určitě dočkáme. Na rozšíření internetu má zájem příliš mnoho velmi bohatých společností na to, abychom museli dlouho čekat.

Rychlost rozvoje online aplikací je také úchvatná. Co se zde objevilo za poslední rok, jaký skok je možné zaznamenat z měsíce na měsíc – to vše je prostě úžasné. Společnosti jako Google mají spousty peněz na rozhazování za podobné ambiciózní vize, takže pokrok letí kupředu závratnou rychlostí. Někteří lidé tvrdí, že dnešní podoba internetu prostě není stavěná na podobné využití. Nevím, technologiím na pozadí nerozumím. Ale z pohledu uživatele v ničem nevidím velký problém, celá řada webových aplikací již dalece překonává ty desktopové. Ostatně na Lupě právě vychází seriál Webové kancelářské balíky.

A co problém s uložištěm dat? I ten se zdá být předmětem zájmu těch nejvýznamnějších společností. Již dnes existují různé služby, kam můžete nahrát nějaké množství souborů, mně se třeba docela líbí Box.net. Toto řešení je však stále omezené – kapacitně i možnostmi uplatnění. Průběžně prosakují informace o tzv. Live Drive či Gdrive od Microsoftu a Googlu, ostatně něco jsem o této věci psal i zde.

V létě pak unikla zpráva o jakémsi interním nástroji Googlu nazvaném Platypus, který by měl být oním Gdrivem určeným zatímco pouze jeho zaměstnancům. Více o této službě nebylo známo, kolovaly pouze dohady. Phillip Lenssen z Google Blogoscoped nakonec jakýmsi způsobem získal možnost podívat se na celou věc více zblízka, pravděpodobně díky nějakému ochotnějšímu zaměstnanci Googlu.

google-platypus

Ptakopysk je desktopová utilita, pomocí které můžete jednoduše vytvářet zálohu svých dat online a sdílet je s dalšími lidmi. Vše prý funguje velice jednoduše – na servery Googlu můžete uložit libovolná data, výloučit samozřejmě můžete věci, které jsou příliš citlivé pro umístění mimo vaši kontrolu. K datům ostatních lidí, pokud s vámi povolí sdílení, se dostanete buď prostřednictvím Ptakopysku, nebo přímo přes web – z adresy platypus.corp­.google.com/jmé­nosdílení.

Je třeba upozornit, že limit pro upload je pouhých 500 MB, Ptakopysk je však zatím zjevně jen interní testovací verze. Jsem však přesvědčen, že by Google do této oblasti neinvestoval tolik úsilí, aby jej pak nevyužil v nějakém svém produktu. Možná jen hledá dobrý obchodní model, jak takovýto produkt prodat. Každopádně jsem však přesvědčen, že do nejpozději roku, roku a půl se Ptakopysk objeví ve veřejné podobě. Ostatně je možné, že na této architektuře jsou už dnes postaveny služby jako Picasa Web Albums, Google Base či Google Video.

Sdílení je opravdu velká věc. Google určitě může využít své převahy ve vybudované počítačové infrastruktuře. Proto také jeho řešení asi nebude využívat žádné prvky P2P. Je však vůbec něco takového utáhnutelné pro milióny uživatelů? V diskusi na Google Blogoscoped kdosi zveřejnil zajímavý odhad, co by taková služba pro Google znamenala. Při deseti miliónech aktivních uživatelů by prý potřeboval 5 PB paměti a obsloužit provoz 1,2 TB za sekundu. To se zdá být skutečně velkou náloží, bez promyšleného obchodního modelu si něco takového nemůže dovolit podniknout ani Google.

Rád bych se v této souvislosti znovu zmínil o AllPeers (recenze na Lupě). Toto P2P řešení v podstatě stejného problému má jednu zásadní přednost – zátěž nesou výhradně uživatelé a díky použitému bittorrentu se mezi ně rozloží. Centralizovaný model má spoustu předností, stahovat lze i při nepřítomnosti onoho partnera, data jsou zálohovaná a přístupná odkudkoliv. Jenže zatímco na něj musíme a budeme muset ještě dlouho čekat, AllPeers je tu a funguje. Centrální řešení Googlu by však mělo ještě jednu výhodu – spojení s jeho online aplikacemi. Mít svá data uložena tam, kde jsou také umístěny programy pro práci s nimi, je přirozené. Pokud se vývoj posune do dalšího stádia a Google zkusí vytvořit něco více simulujícího tenkého klienta, nemá model AllPeers smysl.

V této oblasti se zkrátka děje strašně mnoho a je těžké odhadnout, jakou cestou se nakonec vývoj bude ubírat, který model prorazí. Přesun aplikací i dat na web je však pravděpodobně nevyhnutelná budoucnost. Je však nesmysl stavět tuto otázku jako buď a nebo. Výsledný podoba bude jistě nějakou syntezí. Aplikace se sice přesunou na web, ale bude možné používat i jejich offline verze. Spoustu dat sice budeme mít umístěných kdesi na vzdálených serverech, ale stále budeme mít možnost ukládat si je výhradně na své stále větší a větší disky. Spíše než o náhradu tedy půjde o doplnění, data na internetu budou automaticky sychronizována s těmi na vašem počítači tak, aby vám byla dostupná odkudkoliv. Anebo nakonec bude vše ještě úplně jinak.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).