Hlavní navigace

Prohledávač českých blogů

24. 10. 2006 21:34 (aktualizováno) David Antoš

Bloggera máme. Del.icio.us máme. Digg máme. Wikipedii máme. Tak jaký 2.0 projekt by u nás ještě tak mohl vzniknout? Prohledávání blogů!

Když se podíváte do Maďarska, existuje tam hned několik vyhledávačů zaměřených na blogy. Bylo na čase tuto mezeru na českém 2.0 trhu vyplnit. Testovací verzi najdete na blogy.aragorn.cz.

O co tedy jde ve skutečnosti? Google dnes umožnil každému člověku vytvořit si svůj vlastní vyhledávač. Tato funkce se nazývá Custom Search Engine (taky by už jednou mohl Google projevit trochu více fantazie při vymýšlení názvů, samé Google Docs & Spreadsheets, Google Apps for Your Domain… fuj) a je součástí Google Co-op. Princip je jednoduchý – navolíte si stránky, které mají být vyhledávány (nebo naopak jen vyloučíte ty, které být prohledávány nemají), a tím vytváříte zcela specifický vyhledávač, který například může být omezen na velmi úzce vymezené téma, či je prostě výrazem vaší personalizace, manuálním nastavením, jakým zdrojům věříte.

Více se o této skvělé službě rozepisovat nebudu, určitě si o tom dříve či později počtete jinde. Celá aktivita Google Co-op najednou začíná pomalu dávat smysl a určitě se ještě máme na co těšit. Každopádně se tato funkce ideálně hodí na specifická vyhledávání. Pokud bych například potřeboval fulltextové vyhledávání pro jakýkoliv web, sáhnul bych po Google a jeho možnosti plně integrovat vyhledávač do svých stránek. Tak to například udělal Macworld, není divu, Google má téměř nepřekonatelnou relevanci.

Další možností jsou specifické tématické vyhledávače. A tím je třeba vyhledávač blogů. A třeba jen těch českých, manuálně přidaných. A to je přesně to, co jsem v jakési provizorní podobě během 20 minut vytvořil. Celé je to myšleno spíše jako demonstrace, ale nebyl by velký problém udělat z toho něco opravdu použitelného. Designová flexibilita je téměř absolutní. Do tvorby vyhledávače (tedy přidávání zdrojů) se může zapojit až 100 lidí, takže by ani neměl být problém udělat jej skutečně relevantní. Přidat se můžete z domovské stránky tohoto vyhledávače.

Osobně si nemyslím, že by tento projekt měl větší budoucnost, ale pokud jej má, je Google nejlepší řešení. Ačkoliv to není přímo určeno pro blogy (a chybí tedy třeba řazení podla data, protože to nehledá v RSS kanálech), relevancí se tato nevýhoda vyváží. Kdyby tedy někdo měl chuť tuto iniciativu nějak poposunout, mohla by to být snadný a rychlý způsob jak vytvořit použitelnou a užitečnou službu.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).