Prvním článkem na tomto blogu byla zpráva ze 4. 12., že Wikipedie má již 20 tisíc článků.Včera došlo k překonání alší pěkné kulaté hranice 30 tisíc. Deset tisíc článků tak vzniklo během pouhých 5 měsíců, to je slibný růst, přestože česká Wikipedie je v pelotonu světových Wikipedií víceméně někde uprostřed a kupříkladu ta slovenská má cca 4 000 náskok.
Poslední dobou se pod jakýmkoliv článkem o Wikipedii v krátké době objeví nějaký vesměs anonymní komentář o tom, jak českou Wiki ovládli klerofašisté či komunisté (záleží na tom, který nespokojenec to je). Jsem na Wiki také občas trochu aktivní, proto mě tyhle věci samozřejmě zajímají. Nikdy jsem tam s nikým neměl žádný problém, nejvážnější hádky jsou obvykle okolo pojmenování toho kterého článku (Tibet vs. Čínská republika). Mé příspěvky nikdo nikdy neupravoval směrem, který by degradoval jejich obsah, celkově musím říct, že na Wiki jsou lidé v celku rozumní a úroveň Wikipedie jde nahoru nejen početně, ale i co se kvality týče. Velký důraz je kladen na neutralitu článků.
V čem pramení spory s některými příspěvateli je těžko odhalitelné, jelikož se vlečou už dlouhou dobu. Díval jsem se však na příspěvky těch nejznámnějších kritiků.
Vít Zvánovec je radikální stoupenec pravopisu z 19. století (jestli se vůbec kdy používal). Ve jeho textech jsem snad ještě nezahlédl ani jedno „z“, samé tese, fráse, theorie.
Jvano má na svědomí mnoho editací, které poškozovaly neutralitu článků. Václav Havel = válečný štváč atd.
Rosta (ano, spamer Ross Hedvicek) odmítá psát diakritikou (což je ještě pochopitelné vzhledem k tomu, že asi nepoužívá českou klávesnici) a všechny Čechy v Česku má za komunisty a StBáky. Do Wikipedie pak přispěl řadou článků o svých kamarádech emigrantech. Například o buldozeristovi Jiřímu Vaňkovi. Článek o Vladimíru Hučínovi začal subpahýlem: „Politicky vezen Husakova,Havlova a Klausova rezimu. Po listopadu 1989 se stal prislusnikem BIS. Dosahl hodnosti kapitana. Pozdeji byl propusten, uveznen a opakovane souzen za vykonstruovana obvineni.“
Neměl jsem chuť a čas hledat si konkrétní důvody, které vedly k rozchodu těchto „wikipedistů“ s českou Wikipedií či dokonci k mezinárodním arbitrážím. Jelikož se však v poslední době těmto lidem daří široce rozšiřovat své mýty o Wikipedii, chtěl jsem jen poukázat na to, o jaké… individuality se jedná. Každý však má právo na svůj názor, podívat se můžete třeba na tento blog zaměřený na kritiku Wikipedie.
Má osobní zkušenosti na Wikipedii, ať už jako čtenáře nebo občasného přispěvovatele, je jen a jen pozitivní a je úžasné sledovat organický růst něčeho tak skvělého. Ještě před půl rokem jsem se většinou věci hledat rovnou na anglické Wikipedii, nedoufal, že by v té české mohlo být také kvalitní heslo. Dnes již jsem ve většině případů úspěšný na i na české odnoži. Jestli české Wikipedii vládnou klérofašisté nebo komunisté – dělají to dobře.
Na závěr bych Vás rád upozornil na pár tipů článků, které mě z nějakého důvodu zaujaly: Bektašijské vtipy, Podcasting, Popelářský vůz, Lošák rezavý, Bahá'í.
Wikipedie je skvělá. Používám sice téměř výhradně anglickou verzi a i na tu jsem ještě asi před rokem koukal trochu s nedůvěrou, ale pak přišel nějaký zlom, kdy asi Wikipedie překonala nějaký kritický počet příspěvků a začal jsem si všímat, že tam čím dál častěji skutečně najdu přesně tu informaci, kterou hledám. Kolikrát už hledám rovnou na Wikipedii místo abych se na ni dostával oklikou přes Google.
Na ceskou Wikipedii jsem zacal psat a pak prestal z podobnych duvodu jako jini.
Nestojim o to, aby moje prispevky byly nesmyslne editovany, menen jejich smysl, nebo jednoduse mazany lidmi, kteri o danne veci nevedi skoro nic, nanejvys jen nejake komunisticke blaboly a nepravdy. Pouze na zaklade zcestne domenky, ze preposilam texty R. Hedvicka, jsem byl bez sebemensiho upozorneni a uplne bezduvodne zablokovan.
Aby se to nepletlo, tak frikulini z cechackovske Wiki jeste zverejnili moje osobni udaje. Na zadost o jejich vymaz jsem dostaval jen arogantni a posmesne odpovedi, jako ze nejsem zase az tak moc dulezity, nebo abych si to vyridil s tim a nebo s onym, prip. napsal nekam do Anglie a poprosil o vymaz ... atd. Nakonec mi bylo sdeleno, ze moje dalsi zadosti a stiznosti budou nadale povazany za spam a abych se obratil jinam.
Pravopis V. Zvanovce se mi sice nemusi libit, ale Slovnik cizich slov (1995) uvadi a Pravidla ceskeho pravopisu (1998) povoluji i ruzne tvary cizich slov, jako napr. -ismus/-izmus, circa/cirka, ether/eter ... atp. O tom, ze je dulezitejsi obsah sdeleni nez-li jeho pouha forma ani nemluve.
Autor clanku by si tedy mel nejprve urcite veci overit.
Kazda Wikipedie je takova, jaci jsou jeji prispevatele a hlavne admini. To, ze na te ceske je neco v neporadku, me napadlo, kdyz jsem minuly rok chtel pridat pod heslo Komunismus odkaz na 'Devet komentaru k cinske KS' (ninecommentaries.com - nyni vyzaduje login a heslo, ale obsah je i na http://www.geocities.com/china_e_lobby/NineCommentaries.html).
Odkaz byl smazan a po mem dotazu na vysvetleni mi v prislusne diskusi sdelili, ze si nepripustnost tohoto zdroje jiz drive odhlasovali... ne pry kvuli obsahu, ale forme. Dnes uz tam nastesti odkaz (na ceskou verzi) je. ;)
Wikipédia sa bohužiaľ nielen v "americkej" verzii stáva nie príliš vierohodným zdrojom informácií. Viem to veľmi dobre, sám prevádzkujem Lexikón (SÁM - myslím tým sám) s obsahom rastúcim mesačne o cca 1.000 hesiel (dnes vyše 33.000 hesiel). Vycháduam zo zdrojov, ktoré som zbieral skotro 2 desaťročia a z overených zdrojov, ale rešerži sa niekedy nevyhnem, a tam bohužiaľ Wikipédia žalostne sklame. Ale priznávam, niektoré veci na Wikipédii zasa stoja za to.
;-)
Nyní bloguji na jilm.cz.
Přečteno 69 326×
Přečteno 68 240×
Přečteno 58 139×
Přečteno 56 593×
Přečteno 56 094×