Hlavní navigace

navštívilo vás rozlišení 1024×1680?

3. 7. 2007 22:04 (aktualizováno) Tomáš Kapler

Nevěda co s penězi, pořídil jsem si 24 palcový širokoúhlý monitor. Maximální rozlišení má1920 × 1200, delší strana měří 52 centimetrů (nebo-li dva well done pen.sy), jenže jsem jaksi záhy zjistil, že nevím co s tím.
Živím se webovými stránkami, takže stejně jsem potřeboval mít prohlížeč nastaven na menší šířku, abych to viděl jako návštěvníci, kódu se mi vešlo na stránku zhruba stejně, mít aplikaci jen na půlce okna mě štvalo, ta druhá půlka mě rozptylovala, takže to nakonec dopadlo tak, že jsem si snížil rozlišení na 1600×1024, a v opeře jsem si dal zoom stránky asi +30%, takže vše bylo krásně velké a já mohl na stránku koukat z metru a půl. Přidaná hodnota nula.
Dnes mě napadlo ten monitor otočit. Asi hodinu trvalo, než jsem tedy přinutil počítač aby obrátil obraz (netušil jsem, jestli je to vlastnost ovladačů grafické karty nebo monitoru, správně je grafické karty, nakonec jsem zjistil, že mám staré ovladače, které to neumožňovaly), no a ve finále jsem tedy skončil na 1024 na 1680 pixelech.
Musím říct, že je to strašný nezvyk, za mou dvacetiletou kariéru s počítači jsem na ničem podobném nepracoval, ale praktičnost se zatím osvědčuje. Horizontální rozlišení přesně odpovídá tomu, které má většina uživatelů, vertikální je trojnásobné, mohu mít pod sebou 3 různé prohlížeče, a nebo prostě vidím celé i velmi dlouhé stránky. I když má někdo stránky, které na širokých displejích vypadají blbě, protože se krčí někde v rohu, na tomto rozvržení vypadají dobře, přeci jen je podstatně více stránek, kde člověk musí vertikálně scrolovat, já už tak často nemusím. V PSPADu mám najednou místo 33 řádků 89, grafické návrhy vidím v pohodě celé, ani A3 plakáty nejsou problém.
Škoda jen, že má letitá grafárna v notebooku nezvláda nativních 1200 × 1900 (naopak ano), takže displej musí přepočítávat a písmo je trochu rozplizlé, ale není to nic tragického. Takže to budu zkoušet, když uvidíte ve svých webových statistikách tohle rozlišení, tak víte, že jsem tam byl já, protože pochybuji, že je ještě někdo takový magor ;) Ale třeba jsem někoho inspiroval.
P.S.: jo a ještě jednu výhodu to má – monitor na stole zabírá 2,5× méně místa.
UPDATE: tak se mi podařilo rozchodit 1200×1920 (musel jsem snížit počet barev na 16 bitů). móoc hezký. Počet řádků v PSPADU je nyní 103. Písmo je krásně hladké. rozdíl u grafiky není nijak znatelný (my webdesignéři stejně vesměs pracujeme s max. 256 barvami či komprimovaným jpg)

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).