Nevěda co s penězi, pořídil jsem si 24 palcový širokoúhlý monitor. Maximální rozlišení má1920 × 1200, delší strana měří 52 centimetrů (nebo-li dva well done pen.sy), jenže jsem jaksi záhy zjistil, že nevím co s tím.
Živím se webovými stránkami, takže stejně jsem potřeboval mít prohlížeč nastaven na menší šířku, abych to viděl jako návštěvníci, kódu se mi vešlo na stránku zhruba stejně, mít aplikaci jen na půlce okna mě štvalo, ta druhá půlka mě rozptylovala, takže to nakonec dopadlo tak, že jsem si snížil rozlišení na 1600×1024, a v opeře jsem si dal zoom stránky asi +30%, takže vše bylo krásně velké a já mohl na stránku koukat z metru a půl. Přidaná hodnota nula.
Dnes mě napadlo ten monitor otočit. Asi hodinu trvalo, než jsem tedy přinutil počítač aby obrátil obraz (netušil jsem, jestli je to vlastnost ovladačů grafické karty nebo monitoru, správně je grafické karty, nakonec jsem zjistil, že mám staré ovladače, které to neumožňovaly), no a ve finále jsem tedy skončil na 1024 na 1680 pixelech.
Musím říct, že je to strašný nezvyk, za mou dvacetiletou kariéru s počítači jsem na ničem podobném nepracoval, ale praktičnost se zatím osvědčuje. Horizontální rozlišení přesně odpovídá tomu, které má většina uživatelů, vertikální je trojnásobné, mohu mít pod sebou 3 různé prohlížeče, a nebo prostě vidím celé i velmi dlouhé stránky. I když má někdo stránky, které na širokých displejích vypadají blbě, protože se krčí někde v rohu, na tomto rozvržení vypadají dobře, přeci jen je podstatně více stránek, kde člověk musí vertikálně scrolovat, já už tak často nemusím. V PSPADu mám najednou místo 33 řádků 89, grafické návrhy vidím v pohodě celé, ani A3 plakáty nejsou problém.
Škoda jen, že má letitá grafárna v notebooku nezvláda nativních 1200 × 1900 (naopak ano), takže displej musí přepočítávat a písmo je trochu rozplizlé, ale není to nic tragického. Takže to budu zkoušet, když uvidíte ve svých webových statistikách tohle rozlišení, tak víte, že jsem tam byl já, protože pochybuji, že je ještě někdo takový magor ;) Ale třeba jsem někoho inspiroval.
P.S.: jo a ještě jednu výhodu to má – monitor na stole zabírá 2,5× méně místa.
UPDATE: tak se mi podařilo rozchodit 1200×1920 (musel jsem snížit počet barev na 16 bitů). móoc hezký. Počet řádků v PSPADU je nyní 103. Písmo je krásně hladké. rozdíl u grafiky není nijak znatelný (my webdesignéři stejně vesměs pracujeme s max. 256 barvami či komprimovaným jpg)
Ukojte prosím moji zvědavost a prozradťe na/skrz jakého krasavce se koukáte? Jinak tohle rozlišení jsem ve statistikách prohlížečů opravdu nenašel;-). A když jsem statistiky procházel, tak mě zaujalo, že je stále cca 60% lidí s rozlišením 1024x768. Myslel jsem si, že už to bude aspoň kolem 50%.
PS: Změnil jste stáj z Marigolda na Lupu?
[4] no nevím jak tvůj monitor, ale tenhle HP má vertikální úhly zhruba stejně dobré (tím zhruba myslím to, že abych viděl nějakou degradaci, musel bych se zvednout ze židle a obejít stůl, ať se nakláním, jak se nakláním, tak prostě rozdíl nevidět).
16bitové barvy versus 32 bitové - je to zvláštní, ale fakt rozdíl nepozoruji, samozřejmě když bych si postavil vedle sebe 32bitovou fotku a 16bitovou, tak by to bylo znát, ale pro vše co teď používám, tedy kromě vytváření www stránek také úprava grafiky pro ně) není rozdíl patrný. Musel bych asi pustit nějaké video či něco podobného, ale já mám počítač od práce, ne od nesmyslů. Jediný rozdíl je vidět na ikonkách - ty jsou často dělány ve 256 barvách a 32bit truecolor, takže když mám 16bit, tak se přepnou do 256 barev, ale to je mi šumák, na ty nekoukám. A hlavně - tenhle problém se ostatních týkat nemusí, já mám prostě starou grafárnu, která více nezvládá.
Co se týče rozplizlého obrazu, to problém byl, i když tenhle displej přepočítává velmi dobře. Teď už jedu na nativním rozlišení 1200×1920, takže je to naprosto v pořádku.
ten monitor uz mam od podzimu a nemuzu si ho vynachvalit. ovsem pracuju ve standardni vodorovne poloze, dva terminaly vedle sebe jsou idealni.
co se tyka webovych stranek, proporcionalni sirka se da v pohode zvetsit, ovsem pevne nastavene (priklad pitomci ze zive.cz) vypadaji jako oskliva uzka nudle uprostred.
treti vyuziti jsou filmy ve full hd ;-)
Ja sam jsem dost dlouho pouzival dva obycejne 17" na vysku (mel jsem tedy 2x1024x1280). Musim rict, ze jsem si na to docela rychle zvykl a kdyz jsem pak zacal testovat Vistu, ke ktere jeste nVidia nemela "otaceci" ovladace, musel jsem se se zklamanim vratit k postaveni monitoru na sirku.
Na stole zabiraji monitory otocene na vysku mnohem mene mista a - svete div se - pro praci s textem jsou opravdu praktictejsi.
jouda: jo, ale cinemy se nedaj bohuzel otacet, ani muj iMac 24" ne :). Ale full HD je fajn. Kdysi se delaly displeje (Radius pivot) ktere pomoci (tehdy jeste ADB) poznaly, ze se displej otocil a obraz se prehodil automaticky. A Apple kdysi (~1990) delal 15" CB CRT display na vysku :) prave kvuli grafikum, vesla se tam jedna A4 stranka 1:1 :)
[6] fakt to zkus otočit, na práci je to bomba. Třeba Živě vidím naprosto v pohodě prakticky celé (články nejen za dnešek, ale i za poslední dva dny, všechny tiskové zprávy atd.). Když budu chtít full hd video, tak ten displej otočím, trvá to i s přepnutím ovladačů 5 vteřin.
[8] vím že to není neobvyklé, ale takle velké rozlišení na výšku jsem ještě ve statistikách neviděl a to se starám o cca. 250 webů.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 140 755×
Přečteno 81 454×
Přečteno 47 061×
Přečteno 36 781×
Přečteno 30 516×