Je to takový evergreen, jednou za čas někdo napíše o diakritice v doménách, teď se tak stalo na vedlejším blogu. Naštěstí se tak už delší dobu nestalo, protože v lednu 2005 se NIC podle mého názoru naštěstí rozhodl tuto zhůvěřilost neimplementovat. Už bylo asi hodněkrát řečeno, proč je to v českém prostředí nesmysl – nejde jen o to, že by si existující firmy jen museli koupit dalších n variant svých současných domén, jinak by hrozilo, že bychom tu měli žive/zive/živé atp. Přibyla by navíc nejednoznačnost, takhle prostě můžu říct „živě cé zet“ a každý kdo zná internet alespoň měsíc napíše „zive tečka cé zet“.
Ale co mi osobně na celém tomto nesmyslu vadí je faktická destrukce jednoho společného internetu – kromě Čechů by vlastně nikdo takovou doménu nebyl schopen napsat. A co Čechů, stejný problém byste měli na zahraniční dovolené v internetové kavárně a tak dále.
Logiku tak tyto tzv. IDN domény mají pouze v jazycích, které nepoužívají latinku a kde lidé prostě nejsou s to napsat ani to zive.cz, či je to pro ně velký problém, a je fakt, že takových uživatelů je už nyní na světě většina (čínština a podobné omalovánky, hindu, azbuka, alfabeta atd.). Tamní firmy tento problém odpradávna řeší tak, že kromě svého lokálního názvu používají pro zahraniční trhy i jeho transkripci (občas i zcela jiný název) a mají tak také dvě varianty domén, které uvádí na vizitkách spolu.
Internet a počítače se ovšem stále více přibližují lidem a tak i toto omezení dříve či později musí padnout. Domnívám se, že vše se vyřeší časem zcela jiným způsobem práce s internetovými adresami. Už dnes v některých prohlížečích vlastně neexistuje klasický vyhledávací řádek, schválně do něj napiště „živě“ a uvidíte. Firefox např. používá v těchto případech „I'm feeling lucky“ funkci z Google, takže se bere v úvahu i země/jazyk hledajícího. Věřím, že toto se dříve či později stane standardem a bude se dále zlepšovat i umělá inteligence takových adresních řádků, které budou brát v úvahu dříve navštívené stránky atp. Tím by se vyřešily i současné problémy, jako když mají některé firmy nesmyslně různý obsah na www variantě a non-www variantě (naposledy jsem takhle narazil na České dřevařské závody, které mají bez www svůj dřevní mailserver s veverkou).
Osobně zaujímám trochu koutový názor na diakritiku. Nelíbí se mi především to, že to tvoří trh pro spekulanty a vyžírky, co prodávají za nehorázné peníze varianty domén.
Psal jsem drobný článek, kde zaujímám trochu i své osobní názory: http://vigudes.cz/?q=domeny-II-radu-s-hacky-a-carkami-jsou-spatnym-napadem , doufám, že jde jen o módu a že CZ.Nic pochopí nesmyslnost zavádění tohoto trendu.
Tisíckrát omleté výmluvy omezených technokratů... Takže podle vás jsou ty desítky top level domén se zavedeným IDN blbci?
Až si lidé vyzkouší, že diakritika v doménách normálně funguje, začnou se ptát: "proč to funguje .com a ne v .cz?"
Proč nejsme jako majitelé jazyka s háčky a čárky rádi, že můžeme svůj jazyk používat v plné kráse? Proč jsme IDN nezavedli mezi prvními, ale předběhli nás Poláci, Němci i Rakušáci?
Radši se perte za to, ať v Peci pod Sněžkou některý imbecilní prodejci nemají nejdřív německej název a pak českej.
Domény s diakritikou jsou kravina, plně souhlasim s článkem. Vznikne desítky dalších domén, které bude muset firma koupit - a na nějaký samozřejmě zapomene. A ještě něco - je to naprosto k ničemu, jakej to má smysl, může to někdo v jinym článku vysvětlit, jakýže to má ty plusy kromě toho, že to najdu ve slovníku pak?!
Já také souhlasím s názorem autora článku, že bychom se do háčků a čárek v doménách neměli hrnout. Internet je globální médium, tedy nemohu zaručit, že 100% návštěvníků mých webových stránek se bude připojovat z Čech. Protože třeba v Americe se podporou češtiny nikdo nezabývá, může se pak stát, že si Čech žijící v USA nebude moci otevřít stránku živě.cz, protože na klávesnici nenajde ž a ě. Proto bych se zaváděním háčků a čárek do domén rozhodně nespěchal - v konečném důsledku bychom na tom jako Češi prodělali.
Chápu, že háčkočárkované domény jsou přínosem pro běžné uživatele a může jim to ulehčit život na internetu. Z hlediska správce webů a předpokládaných spekulací s parazitováním na mnoha významech jednotlivých očárkovaných slov se mi to ani za mák nelíbí. Osobně bych tuto vymoženost odsunul do archívu, ať si tam ještě dlouho poleží ...
Myslím, že v diskusích o IDN to není zmiňováno příliž často, ale je zjevné o co se jedná, vzhledem k převažujícím nevýhodám nad výhodami. Zvýší se počet registrací doménových jmen. Členy NIC jsou registrátoři, kteří mají v zájmu co nejvíce registrací. Pokud si tedy Zive.cz zaregistruje i varianty živě.cz, živé.cz, zivě.cz, žive.cz ... budou to rázem 4 domény navíc. A takhle to udělá řekněme 10% serverů. Při současném počtu domén cca 4.000.000 to dělá 400.000 domén, které si zaregistrují řekněme 1 variantu navíc. To při ceně 250 Kč/rok dělá 100.000.000 ročně navíc. A to už je docela dobrý důvod pro to zavést diakritiku do CZ domény. Teda alespoň pro registrátory.
Ze to ulehcuje uzivatelum zivot? Ani omylem.
Predstavte si, ze mate na necem takovem mail, nema to alternativu bez hacku a carek, a jste v cizine v internetove kavarne (kde samozrejme nemaji ceskou klavesnici). Tvar s 'xx' neda bezny uzivatel dohromady, vygooglovani slova s diakritikou a nasledne copy/paste do URL ho nenapadne, a na postu se proste nedostane...
Ja bych za nabodenicka v domenovych jmenech mozna i byl, ale pouze za predpokladu, ze by vsechny nabodenickove varianty byly (zdarma a automaticky) vzdy jen aliasy te zakladni podoby bez nabodenicek.
Nebo snad lepe receno, alespon me v tomto okamziku nenapada, jake problemy by tohle reseni prineslo...
Nicmene (jak je i z meho prispevku patrne), sam bych to asi moc nevyuzival ;-)
Ad [1]: Mozna nas v diakritice Nemci+Rakusaci predbehli, avsak nemcina ma s diakritikou daleko mene problemu: Jak jiz bylo naznaceno, v cestine bez hacku/carek se diakritika vynechava, tj. živě se bez diakritiky pise zive a muze dochazet k nejednoznacnosti. V nemcine tomu je ponekud jinak: "müller" se neprepisuje bez diakritiky "muller" nybrz "mueller". Je-li v nemcine napsano "muller", je to jednoznacne "muller" a nepremysli se, zda je tam diakritika nebo ne. Dale pocet pismen s diakritikou je v nemcine mnohem nizsi (o,a,u), tudiz moznych komplikaci je radove mene. Diakritiku do ceskych domenovych jmen bych nezavadel.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 301×
Přečteno 84 343×
Přečteno 47 901×
Přečteno 37 998×
Přečteno 31 522×